Lesy ČR také letos vodou ze Staré Dyje zaplaví Kančí oboru na Břeclavsku, hladina vody v kanálech i tůních se tam začne zvedat od pátku. Zaplavování svědčí vysychajícím lužním lesům. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Voda v lokalitě zůstane zadržená až do 22. dubna.
Kančí oboru podnik zaplavuje několik posledních let. Opatření státní podnik provádí brzy na jaře, kdy je ještě chladněji a je tak ve stojaté vodě minimální riziko vzniku komáří kalamity. Vodou z řeky Lesy ČR záměrně zaplavují prohlubně a tůně v lužním lese. „Doplňujeme zásoby podzemních vod a tím částečně nahrazujeme přirozený režim jarních povodní při rozlivech Dyje, které dnes kvůli vodohospodářským úpravám na řece nejsou možné,“ vysvětlil ředitel Lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda.
DÁLE ČTĚTE: V Brně začal Stavební veletrh. Hlavním tématem bude dostupnost bydlení v Česku
Voda zůstane v porostech zadržená do 22. dubna. Pak se stavítka zase sníží, hladina klesne a vše se vrátí do normálu. „Během záplav může na lesních cestách proudit voda. Rozlít se může na lednických loukách, v okolí hájenky Lubeš, v lese kolem starého říčního ramene Bruksa a v lokalitě Palachy. Upozorňujeme na to kvůli bezpečnosti,“ dodal Svoboda.
Podobně lesníci postupují také v sousedním polesí Tvrdonice. Tamější luhy mezi Hodonínem a Lanžhotem podél státní hranice se Slovenskem začnou zaplavovat po 15. dubnu. I tam voda zůstane maximálně tři týdny. Lesy ČR ve spolupráci s Povodím Moravy opakovaně zaplavují také krajinu na soutoku Dyje a Moravy.
Lužní les je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody, dlouhodobý nedostatek vody mu proto škodí. V ČR jsou čtyři takto zachovalé ekosystémy, vedle míst kolem obory Soutok (Dyjský trojúhelník) je to Libický luh na Kolínsku, Litovelské Pomoraví mezi Olomoucí a Mohelnicí a Chropyňský luh u řeky Moravy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejstrašidelnější les v Česku. Děsivé legendy i podrážděná zvířata. Jak vypadá Pánova březina?