reklama

Energie zdraží až o třetinu a benzin na 40 korun, varuje ekonom. Co naopak zlevní?

Ekonom Dominik Stroukal v pořadu Nový den potvrdil obavy z dalšího zdražování. Energie mohou šplhat vzhůru až o třetinu, poznamenal s odkazem na rodiny, které například přišly o své dodavatele. Podobně to bude s palivy, benzin podle Stroukala může atakovat 40korunovou hranici. Jeden typ zboží by ale přesto mohl zlevnit.

reklama

„Průměrná rodina má ceny energií naštěstí zafixované. Bohužel, je zde vidět vysoká disproporce mezi nimi a těmi, kteří například ztratili dodavatele elektřiny. Tam může být nárůst až o třetinu,“ podotkl ve vysílání Stroukal. Uvedl, že právě vysoké rozdíly mezi rodinami zapříčiňují, že některé domácnosti pocítí zdražení o desítky procent, jiné však růst cen nemusí takřka zaznamenat, byť je to výjimečné.

Zdražení až o jednu třetinu se může týkat statisíců rodin. „U některých domácností se může jednat o dvojciferný nárůst v celkovém spotřebním koši, tedy včetně energií. Právě ty mohou v některých domácnostech vyrůst až o třetinu, což je obrovské číslo, které jsme nikdy nezažili,“ pokračoval.

Vzhledem k pandemii i možným dalším globálním rizikům ekonom připustil, že je možné, že i nadále budou dodavatelé energie zdražovat. „Stát se to může, nyní je vše nejisté. Nechci ale strašit,“ doplnil. Na dotaz, co by zdražit nemuselo, uvedl jeden typ sortimentu. „Je těžké něco takového najít. Chce to kombinaci oblasti, která má vysokou konkurenci a například dostatek čipů. Dá se tak najít určitá elektronika – telefony a notebooky, kde může dojít i ke zlevnění. Ale toho, co by nezdražilo, je opravdu pomálu,“ dodal.

Zdraží potraviny i MHD

Zdražení se dotkne i potravin. „Na začátku roku ceny vystoupají na maximum, poté budou zpomalovat. Nejrychlejší nárůst čekáme nyní, kdy se zdražení může vyšplhat k sedmi procentům. V celoročním průměru se pak jedná o zdražení zhruba o šest procent,“ uvedl ekonom.

A stejně tak mohou podražit i pohonné hmoty. Stroukal připustil, že by cena za paliva mohla překročit hranici 40 korun za litr. „Překročení této hranice hrozí, zejména kvůli tomu, že nejsme schopni komunikovat. Myslím tím Evropskou unii a Rusko, kde jsou uzemní spory, což je riziko, které přilévá olej do ohně,“ pokračoval.

Právě kvůli růstu cen paliva se zdražení promítne i do hromadné dopravy. „Tam rostou náklady, a tak i v dopravě se bude zdražovat. Některá města k tomu již přistoupila,“ dodal.

Obecně je však podle Stroukala jednodušší souhrnně říci, že zdraží prakticky vše, až na některou elektroniku. „Dobrá zpráva ale je, že v následujících letech i díky krokům, které dělá nejen naše Národní centrální banka, by růst cen mohl zpomalit na úroveň, na kterou jsme byli zvyklí,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu
Sněmovna

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

 • Aktualizováno
 • Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

  K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

  V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

  Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

  Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

  Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

  reklama