reklama

Čeká nás cenové tsunami. Nebude se týkat jen energií, ale všeho, varuje Středula

S novým rokem další zdražení. Taková je predikce předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, kterou pronesl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. „Čeká nás cenové tsunami, které si lidé neumí představit. Zatím si myslí, že se to týká jen energií, ale zdražení se ve skutečnosti propíše do všech služeb a výrobků,“ podotkl.

reklama

Někteří ekonomové upozorňují, že Čechy v následujícím roce čeká největší utahování opasků od 90. let. „Měli bychom se předzásobit, stejně jako to udělali poslanci a senátoři – šest procent od 1. ledna ze stotisícového základu. To je skvělé,“ konstatoval Středula ironicky a pokračoval s kritikou. „Proč by pak měl někdo někomu sdělovat, že si má utáhnout opasky, když ti, co mají příjmy vysoké, nejsou ochotni to udělat a radí těm, co je mají mnohem nižší, aby tak učinili? Já s tím nesouhlasím,“ sdělil.

Sám avizoval, že zdražení bude výrazné. „Cenové tsunami, které nás čeká, si lidé ještě neumí představit. Zatím si myslí, že se to týká jen energií, ale ve skutečnosti se propíše do všech služeb, do všech výrobků. Čeká nás ještě další skok,“ varoval. Pokud podle něho někdo mluví o utahování opasků, měl by nejprve utahovat ten svůj.

Určité skupině lidí musíme pomoci

„Radit ze 100tisícových příjmů těm, co mají příjmy 20 či 15 tisíc čistého, je opravdu nedůstojné,“ dodal. Jeho slova o „cenovém tsunami“ podpořila i ekonomka Ilona Švihlíková. „Všude vidíme dramatické nárůsty na globálním trhu,“ podotkla. Ekonomický analytik České spořitelny Michal Skořepa doplnil, že situace se zhorší zejména v první polovině příštího roku.

„První polovina bude napínavá, ale je to problém strukturální. Jsou zde skupiny lidí, kterým je nutné pomoci. Minulá vláda chtěla pomáhat všem, například odpouštěním DPH z energií. Spíše by se ale mělo jednat o sociální dávky, které budou adresované. Stejně jako jsme pomáhali někomu, komu spadla střecha, měli bychom pomáhat těm, co mají problémy kvůli drahým energiím,“ myslí si.

Hosté pořadu sdělili i to, co od nové vlády Petra Fialy (ODS) očekávají. „O hospodářské politice v koaliční smlouvě moc nenajdeme. Není tam ani nic o covidu. Co mně, kromě řešení pandemie, u nové vlády chybí, je to, jak chtějí zotavit lidi. Jak pandemie ovlivní ekonomiku a co s tím uděláme. O tom tam není nic,“ sdělila Švihlíková.

Středula byl kritičtější. „Vláda si myslí, že má Arabelin prsten, kterým otočí a vyřeší rozpočet, na kterém se spolupodílela. Co mi však v koaliční smlouvě nejvíce chybí – není tam žádná vize budoucnosti, jen dílčí aktuální problémy nebo přepis jejich plánů. Chybí mi, kam směřujeme. Vláda bude mít řadu problémů, jak ze současné situace, kterou částečně způsobila vláda minulá, tak z toho, co je čeká,“ dodal.

Tagy:
energie pomoc ekonomika Petr Fiala Michal Skořepa pořady CNN Prima NEWS Josef Středula peníze Ilona Švihlíková vláda Česko koaliční smlouva zdražení Co na to vaše peněženka

Hlavní zprávy

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik
360°

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Řidička se propadla v zamrzlé řece. Pak si dělala selfie na potápějícím se automobilu

Netradiční způsob zábavy si našla mladá Kanaďanka z Ontaria. Namísto nedělního sezení u televize se rozhodla se svým automobilem driftovat po zamrzlé řece Rideau. Dobrodružná jízda ale netrvala dlouho, jelikož žena vjela na tenký led a propadla se do vody. Hrozba smrti ani ztráta vozidla ji však nerozhodily. Vylezla na potápějící auto a začala si dělat selfie. Událost zachytila bezpečností kamera.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Aktualizováno

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Šest lidí se zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy. Provoz v obou pruzích byl obnoven až po 22. hodině.

reklama