S novým rokem další zdražení. Taková je predikce předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, kterou pronesl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. „Čeká nás cenové tsunami, které si lidé neumí představit. Zatím si myslí, že se to týká jen energií, ale zdražení se ve skutečnosti propíše do všech služeb a výrobků,“ podotkl.
Někteří ekonomové upozorňují, že Čechy v následujícím roce čeká největší utahování opasků od 90. let. „Měli bychom se předzásobit, stejně jako to udělali poslanci a senátoři – šest procent od 1. ledna ze stotisícového základu. To je skvělé,“ konstatoval Středula ironicky a pokračoval s kritikou. „Proč by pak měl někdo někomu sdělovat, že si má utáhnout opasky, když ti, co mají příjmy vysoké, nejsou ochotni to udělat a radí těm, co je mají mnohem nižší, aby tak učinili? Já s tím nesouhlasím,“ sdělil.
Sám avizoval, že zdražení bude výrazné. „Cenové tsunami, které nás čeká, si lidé ještě neumí představit. Zatím si myslí, že se to týká jen energií, ale ve skutečnosti se propíše do všech služeb, do všech výrobků. Čeká nás ještě další skok,“ varoval. Pokud podle něho někdo mluví o utahování opasků, měl by nejprve utahovat ten svůj.
Určité skupině lidí musíme pomoci
„Radit ze 100tisícových příjmů těm, co mají příjmy 20 či 15 tisíc čistého, je opravdu nedůstojné,“ dodal. Jeho slova o „cenovém tsunami“ podpořila i ekonomka Ilona Švihlíková. „Všude vidíme dramatické nárůsty na globálním trhu,“ podotkla. Ekonomický analytik České spořitelny Michal Skořepa doplnil, že situace se zhorší zejména v první polovině příštího roku.
Ekonom: Čeká nás utahování opasků. Kdo chce na Vánoce ušetřit, může mít místo kapra kuře
Česko čekají vzhledem k rostoucí inflaci obzvlášť drahé Vánoce, shodují se experti. Zvedají se ceny potenciálních dárků, které skončí pod stromečkem, ale i potravin. Víc peněz tak Češi zaplatí i například za štědrovečerní večeři.
„První polovina bude napínavá, ale je to problém strukturální. Jsou zde skupiny lidí, kterým je nutné pomoci. Minulá vláda chtěla pomáhat všem, například odpouštěním DPH z energií. Spíše by se ale mělo jednat o sociální dávky, které budou adresované. Stejně jako jsme pomáhali někomu, komu spadla střecha, měli bychom pomáhat těm, co mají problémy kvůli drahým energiím,“ myslí si.
Hosté pořadu sdělili i to, co od nové vlády Petra Fialy (ODS) očekávají. „O hospodářské politice v koaliční smlouvě moc nenajdeme. Není tam ani nic o covidu. Co mně, kromě řešení pandemie, u nové vlády chybí, je to, jak chtějí zotavit lidi. Jak pandemie ovlivní ekonomiku a co s tím uděláme. O tom tam není nic,“ sdělila Švihlíková.
Středula byl kritičtější. „Vláda si myslí, že má Arabelin prsten, kterým otočí a vyřeší rozpočet, na kterém se spolupodílela. Co mi však v koaliční smlouvě nejvíce chybí – není tam žádná vize budoucnosti, jen dílčí aktuální problémy nebo přepis jejich plánů. Chybí mi, kam směřujeme. Vláda bude mít řadu problémů, jak ze současné situace, kterou částečně způsobila vláda minulá, tak z toho, co je čeká,“ dodal.