reklama

Ekonom: Zdražení se propíše do všeho. Šetření není cesta, musíme se s tím naučit žít

Podle ekonoma Vladimíra Pikory se čím dál častěji mezi Čechy místo pandemie v hospodách probírá zdražování energií a benzínu. „Ceny ale porostou u všeho," uvedl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

„Zatímco minulý rok byl o pandemii, letos od lidí slyšíme, že se bojí inflace. Že některé položky budou extrémně drahé. Lidé v hospodě změnili téma, řeší benzín a energie,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Pikora.

Ekonom predikuje, že zdraží vše, na co pomyslíme. „Již pociťujeme energii nebo pohonné hmoty. Nakonec zdražení ale pocítíme všude, včetně potravin nebo nábytku. Co vás napadne, tam ceny porostou,“ konstatoval.

„Domácnosti s tím udělají pramálo. Budou šetřit, ale to není cesta. Musíme se s tím naučit žít,“ má jasno. „Od minulého roku jsme zaznamenali velký nárůst úspor. Přišlo to s covidem, lidé se lekli a přestali utrácet. Báli se, a navíc byly zavřené obchody,“ připomněl.

Peníze investujte, radí Pikora

Podotkl, že se jedná o globální jev a lidé nešetří jen v České republice. „Když máme rekordní inflaci, tak je nesmysl sedět na penězích. Ty nemají být na účtech, měly by se otáčet,“ podotkl. Podle něho je třeba investovat. „Mnozí lidé nakoupili nemovitosti a vyplatilo se jim to. Jsme ale za vrcholem tohoto boomu. Jiní nakoupili akcie, které šly taktéž nahoru. Investic je řada, nelze mít univerzální řešení,“ dodal.

Na dotaz, zda největší zdražování postihlo právě energie, ekonom podotkl, že jsou nejvíce vidět. „Další může být kovová smršť. Mědi a hliníku je nedostatek. Hrozí to, co jsme viděli s čipy v automobilkách. To samé se může zopakovat s kovy. Hliníku může být málo,“ predikoval.

Pikora dodal, že nelze odhadnout, kdy zdražování skončí. „Globální ekonomika je velice komplikovaná a specifická. Takovou situaci zažíváme poprvé – například v Číně přestane firma vyrábět a projeví se to i na výrobě firmy v Česku. Výrobní řetězce jsou složité, vše se dováží. Dřív jsme si neuměli představit, jak je to celé komplikované,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum
360°

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama