Ekonom: Zdražení se propíše do všeho. Šetření není cesta, musíme se s tím naučit žít

Podle ekonoma Vladimíra Pikory se čím dál častěji mezi Čechy místo pandemie v hospodách probírá zdražování energií a benzínu. „Ceny ale porostou u všeho," uvedl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

„Zatímco minulý rok byl o pandemii, letos od lidí slyšíme, že se bojí inflace. Že některé položky budou extrémně drahé. Lidé v hospodě změnili téma, řeší benzín a energie,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Pikora.

Ekonom predikuje, že zdraží vše, na co pomyslíme. „Již pociťujeme energii nebo pohonné hmoty. Nakonec zdražení ale pocítíme všude, včetně potravin nebo nábytku. Co vás napadne, tam ceny porostou,“ konstatoval.

„Domácnosti s tím udělají pramálo. Budou šetřit, ale to není cesta. Musíme se s tím naučit žít,“ má jasno. „Od minulého roku jsme zaznamenali velký nárůst úspor. Přišlo to s covidem, lidé se lekli a přestali utrácet. Báli se, a navíc byly zavřené obchody,“ připomněl.

Peníze investujte, radí Pikora

Podotkl, že se jedná o globální jev a lidé nešetří jen v České republice. „Když máme rekordní inflaci, tak je nesmysl sedět na penězích. Ty nemají být na účtech, měly by se otáčet,“ podotkl. Podle něho je třeba investovat. „Mnozí lidé nakoupili nemovitosti a vyplatilo se jim to. Jsme ale za vrcholem tohoto boomu. Jiní nakoupili akcie, které šly taktéž nahoru. Investic je řada, nelze mít univerzální řešení,“ dodal.

Na dotaz, zda největší zdražování postihlo právě energie, ekonom podotkl, že jsou nejvíce vidět. „Další může být kovová smršť. Mědi a hliníku je nedostatek. Hrozí to, co jsme viděli s čipy v automobilkách. To samé se může zopakovat s kovy. Hliníku může být málo,“ predikoval.

Pikora dodal, že nelze odhadnout, kdy zdražování skončí. „Globální ekonomika je velice komplikovaná a specifická. Takovou situaci zažíváme poprvé – například v Číně přestane firma vyrábět a projeví se to i na výrobě firmy v Česku. Výrobní řetězce jsou složité, vše se dováží. Dřív jsme si neuměli představit, jak je to celé komplikované,“ uzavřel.

Tagy: