reklama

Některé domácnosti čeká smrtící koktejl, říká k současné ekonomické situaci Nerudová

Některé domácnosti budou pít smrtící koktejl, okomentovala současnou ekonomickou situaci rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle ní byla dosavadní státní pomoc zčásti neefektivní a budoucí vláda se nachází v nezáviděníhodné situaci. O Nerudové se také často hovoří jako o možné kandidátce na prezidentku.

reklama

Podle Nerudové si stát žil nad poměry dobře. „Utrácel více, než mu vydělávala ekonomika. Nadměrná fiskální expanze a omezení ekonomiky plus zahraniční vlivy způsobily, že máme inflaci takovou, jakou máme, a poměrně vysoký státní dluh. Na dluhovou brzdu zřejmě šlápneme už v roce 2024,“ vysvětlila ekonomka (takzvaná dluhová brzda neumožňuje zvýšit státní dluh 55 procent HDP, pozn. red.). A dodala: „Mejdan skončil a na stole nezůstalo vůbec nic. Nová vláda bude mít velmi těžkou pozici v tom, jak stabilizovat veřejné finance.“

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentuje tím, že nás zasáhla pandemie koronaviru a ekonomika se musela nějakým způsobem nastartovat. To ale Nerudová zpochybňuje. „Celá řada výdajů s covidem nesouvisela. První rok jsme upozorňovali, že státní pomoc je neefektivní, měla být zacílena jinak. Příkladem, jak stát zbytečně rozhazoval peníze, byly nákupy roušek za astronomické ceny,“ uvedla.

Plán nové vlády Petra Fialy je ušetřit na státním rozpočtu až 100 miliard korun. „Je to určitě nutné. Pokud by nebyl přepracován tento rozpočet, zbýval by před nárazem do dluhové brzdy jeden státní rozpočet. Je důležité, aby vláda předložila nový i za cenu rozpočtového provizoria,“ má jasno Nerudová.

Podle ekonomky ve státním rozpočtu například chybějí peníze ze zrušené superhrubé mzdy. „Bohužel tam teď budou chybět i zhruba dvě miliardy korun měsíčně kvůli odpuštění daně z přidané hodnoty z energií. Jde o obrovský zásah do rozpočtu a extrémně drahé opatření, které potřebným pomůže jen velmi málo,“ zdůraznila Nerudová.

Opatření je třeba cílit na potřebné

Na rozdíl od státu si nad poměry rozhodně nežila nízkopříjmová skupina obyvatel a 700 tisíc lidí v exekucích. A nebude to lepší. „Domnívám se, že některé domácnosti budou pít smrtící koktejl. Představme si mladou domácnost s malými dětmi, která má hypotéku, do toho se zdražují energie a rostou úroky z hypoték. Je potřeba hledat velmi cílená opatření, aby se pomoc dostala k těm, kteří ji potřebují,“ řekla ekonomka.

O Nerudové se často mluví jako o možné kandidátce na prezidentku. „Když jsem kandidovala na rektorku, mojí motivací bylo, že jsem věděla, že některé věci jsou zjevně špatně a nemohla jsem je předtím ovlivnit. Úvahy lidí, kteří mě označují za možnou kandidátku, jdou zřejmě stejnou cestou. Do ledna 2022 jsem rektorkou univerzity, musím dotáhnout spoustu agend. Jakmile dokončím mandát, začnu se naplno věnovat úvahám, kam budu postupovat,“ uvedla k tomu Nerudová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama