reklama

Zdražování dopadne na kutily i rozestavěné domy. Kdy by mohly ceny materiálů klesnout?

Na zdražování narážíme v poslední době na každém kroku. Nepříznivý trend se nevyhnul ani kutilům nebo oblasti stavebnictví, kde ceny rostou už více než rok. Hodnota některých stavebních materiálů se za tu dobu zvedla i několikanásobně a lidé, kteří mají rozestavěné domy, se potýkají s řadou problémů. A to i v případě, že stavějí svépomocí.

reklama

David Šín ze Zlína se chystá postavit si na svém pozemku malý rodinný dům. Vykopal základy a nakoupil i část stavebního materiálu. Kvůli zdražování však musel svůj rozpočet výrazně upravit. Před rokem odhadoval, že na hrubou stavbu bude potřebovat přibližně milion korun. Nyní se zvolna smiřuje s tím, že kvůli rychlému zdražování si minimálně půl milionu připlatí.

„Budu stavět dál a uvidím, kde mě finance zastaví. Každopádně práci přerušovat nechci,“ míní Šín. A stejné problémy řeší i další tisíce lidí po celé republice. Výrazné zdražování postihlo prakticky celou oblast stavebnictví.

„Jednalo se o materiály, které v jednu chvíli nebyly vůbec dostupné. Největší zdražení proběhlo u materiálu ze dřeva, KVH hranoly, OSB desky, střešní latě – tam to zdražení proběhlo několikanásobně, to stejné je u fasády,“ vypočetl ředitel stavební firmy Jiří Baďura. Důvody, proč ceny stavebních materiálů vylétly tak prudce nahoru, jsou různé.

Kdy přijde zlevnění?

Podle odborníků za to určitě může koronavirová pandemie, během které se na čas prakticky zastavila světová ekonomika. „Především se jedná o oblast vstupů a vstupních materiálových surovin, kterých bylo nedostatek. Za zdražením mohou být politické vlivy, emisní povolenky. Je toho strašně moc,“ dodal ředitel stavební firmy.

A zlepšení se podle ekonoma Lukáše Kovandy stavaři a kutilové jen tak nedočkají. „Bohužel, ještě v první polovině příštího roku nelze očekávat zásadní zlevnění stavebních materiálů. Myslím, že na předpandemickou cenovou úroveň se vrátíme až v průběhu roku 2023,“ predikuje.

Odborníci proto nyní doporučují, aby se lidé do staveb domů nepouštěli, pokud nemusí. Pan Šín už ale čekat nemůže, a tak doufá, že peníze na dokončení stavby sežene.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama