Čína představila svou grafitovou bombu, které se také říká „blackoutová“. Ta je totiž schopná způsobit rozsáhlý výpadek elektřiny v zasažené oblasti. Informují o tom zahraniční média. Zároveň roste obava z invaze na Tchaj-wan.
Čínská státní televize odhalila podrobnosti o nové „grafitové bombě“, která může způsobit „úplný výpadek elektřiny“ na ploše deseti tisíc metrů čtverečních nebo vyřadit z provozu celé elektrárny, informoval 29. června deník South China Morning Post (SCMP).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vybombarduju Moskvu, měl hrozit Trump Putinovi. Zvuková nahrávka odhaluje další ostrá vyjádření
Animované video zveřejněné čínskou televizí CCTV ukázalo raketu vystřelenou z pozemního odpalovacího zařízení, která letí k cíli, kde uvolní 90 malých kazet. Ty se odrazí od země a explodují uprostřed makety elektrické rozvodny. Video pak ukazuje poruchu elektrického zařízení.
Záběry nové zbraně přicházejí v době zvýšeného globálního napětí a rostoucí hrozby čínské invaze na Tchaj-wan, píše deník The Kyiv Independent.
Podle čínského vojenského časopisu citovaného SCMP by útok na tři klíčové rozvodny měl 99,7% pravděpodobnost, že by vyvolal úplný výpadek proudu v severním Tchaj-wanu, píše web Asiatimes.com.
Čína je také klíčovým spojencem Ruska během jeho války a pomáhá Moskvě vyhýbat se západním sankcím. Zároveň se stala hlavním zdrojem zboží dvojího užití, které pohání ruský obranný průmysl – jde o produkty, technologie nebo software, které mají civilní i vojenské využití. To znamená, že mohou být legálně používány v běžném průmyslu, ale zároveň mohou být zneužity pro vojenské účely nebo při výrobě zbraní.
Jak funguje grafitová bomba?
Grafitové bomby, známé také jako „blackout bomby“ nebo „měkké bomby“, uvolňují nad cílovou oblastí hustý oblak drobných grafitových částic. A jelikož je grafit extrémně dobrý vodič elektřiny, dojde ke zkratu všech elektrických vedení a zařízení v cílové oblasti.
Takový útok na civilní nebo vojenskou oblast bude znamenat, že veškerá elektrická zařízení v této oblasti přestanou fungovat. Pokud však bude uvolněna nad elektrárnou, bude postižena i celá oblast, kterou zásobuje.
Ačkoli je grafitová bomba klasifikována jako neletální (bomba nezpůsobující smrt, pozn. red.), účinky rozsáhlých výpadků elektřiny mezi civilním obyvatelstvem mohou způsobit oběti.
Jsou grafitové bomby novou technologií?
Grafitové bomby existují již desítky let a je známo, že byly západními zeměmi použity při dvou příležitostech. V roce 1999 je NATO použilo k útoku na pět elektráren v Srbsku během války v Kosovu, což vedlo k okamžitému výpadku elektřiny v 70 % země.
Záměrem bylo vyřadit radar a komunikační systémy jugoslávské armády a zároveň minimalizovat civilní oběti. Výpadky elektřiny ale postihly také nemocnice, veřejnou dopravu, vodovodní a kanalizační systémy.
Následná zpráva Mezinárodní organizace lékařů za prevenci jaderné války dospěla k závěru, že „útoky na elektrárny, úpravny vody, mosty přes Dunaj, železnice a silnice mají nepříznivý vliv na civilní obyvatelstvo, ohrožují zdraví a vážně narušují zdravotní péči“. „Vojenská strategie útoků na civilní infrastrukturu je válkou proti veřejnému zdraví,“ uvedla zpráva.
„Máme určité zbraně, o kterých se podle nás není vhodné hovořit – a tato je jednou z nich. Je vysoce utajená a není to zbraň, o které bychom se rozhodli veřejně diskutovat,“ řekl po útoku o grafitové bombě tehdejší mluvčí Pentagonu Ken Bacon podle webu BBC.
Americké ozbrojené síly použily grafitové bomby také během války v Perském zálivu v Iráku v roce 1991, kdy pomocí grafitové bomby BLU-114/B zasáhly dvě rozvodny elektřiny a způsobily výpadky proudu, které trvaly 30 dní.
Funguje čínská grafitová bomba stejným způsobem jako americká verze?
Ačkoli o přesném fungování nové čínské grafitové bomby existuje jen málo podrobností, zdá se, že existují rozdíly v tom, jak mohou být nasazeny.
BLU-114/B používá cívky z uhlíkových vláken, které se rozptýlí nad cílovou oblastí. Když se dostanou do kontaktu s vysokým napětím, rozptýlí se do oblaku částic. Podle videa zveřejněného CCTV ale čínská bomba uvolňuje kazety, které se samovolně odpálí, aby vytvořily oblak grafitových částic.
Které další země vlastní grafitové bomby?
Jižní Korea v roce 2017 oznámila, že vyvinula vlastní grafitovou bombu a je připravena ji v případě války použít proti Severní Koreji.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry ukrajinské demolice ruských motocyklů. Jeden z okupantů uvízl v hořícím stroji