reklama

Elektrohipsteři škytají: Osmiválcová japonská šílenost, kde kapota stojí 400 tisíc bez DPH

Jak vypadá ideální auto současného zvláštního světa, světa roku 2021? Společenský tlak nás nutí říkat něco jako: „Ideální auto světa 2021 musí být elektrovůz, přinejmenším hybrid, nejlépe sdílený více lidmi, alespoň tak tisíci osmi sty dvaceti, pronájem placen bitcoiny. Vzhled a vlastnosti jsou fuk, hlavní je dobře zastřižený plnovous a absence výfuku (a podstatná dávka pokrytectví, žádné vzácné kovy tam nejsou a ta uhlíková stopa taky nesouhlasí, pozn. red.).“ Ale naštěstí, svět roku 2021 dokáže být pro milovníky aut pořád i racionální. A krásný. A normální. Týden jsme v redakci testovali vzácný, šílený Lexus RC F Track Edition. UF!!!

reklama

Skoro 500 koní. Pocta benzínu. Japonská ilegální digihra. Bestie se svérázným spiritem, která vám ochotně ukáže, že bát se v autě je pořád ještě normální. Cena: 3,5 milionu korun. Například jen a pouze za karbonovu kapotu zaplatíte 400 tisíc bez DPH. Ano za KAPOTU. Momentálně je těchto krasavců na světě asi 60, bude jich přibližně 500.

Někomu to může připadat úplně archaicky úchylné, ale představte si, že to auto má uvnitř TLAČÍTKA. Hejbátka. Minimum zbytečných displejů. Skoro žádné dotykové nesmysly, tedy až na tradiční ovládací jednotku multimédií, tzv. „lexusí myš“, kterou pro ně pravděpodobně navrhuje nějaký fakt hodně opilý japonský ajťák myslící si dlouhá léta, že je vizionář ovládacích panelů – a dlouhá léta mu bohužel nikdo neřekl, že není. Někdo se zase chichotá nad rádiem s CD mechanikou a připomíná, že je rok 2021.

Ale jak řekl šéfredaktor CNN Prima NEWS Pavel Štrunc, jenž auto také několik dní testoval: „Je mi to všechno úplně jedno, protože já ani nezapnul rádio. Celou dobu jsem poslouchal ten úžasnej motor.“

Ano. Všechno mu odpustíte. Všechno! (Tomu autu).

Výlet do normálnosti a svérázné interierové originality

Za mě je navíc interiér prostě nádherně japonský, trochu retro a trochu astro, výjimečně příjemná jsou sedadla, do kterých zapadne i středně tlustý člověk, kterým jsem. Kombinace alcantary a kůže je krásná, na tom se shodnou všichni.

Pro mnoho lidí, kteří Lexus RC F Track Edition viděli, je dle ohlasů interiér celkově překombinovaný, pro další „neúměrně starý“, dinosauří, nemoderní, „pořád stejný“, ale pro estéty, mezi které se jednoznačně počítám, výlet do normálnosti, svérázné interierové originality, kdy se auta neslévala v jedno. Nemůžu si pomoci, ale hrozně se mi to líbí.

Japonci jsou sví. Když kreslí, tak je to prostě vždycky manga. A u jejich vozů je to stejné. Jiné. Úplně jiné.

Samozřejmě potěší i další nemoderní detaily – Lexus RC F Track Edition nemá třeba tolik vyžadovaný start/stop, což je jedna z věcí, skrz kterou každý den prohrává naše základní lidská racionalita s ekologickou hysterií. Prostě to nechcípá!

Ale hlavně… HLAVNĚ: ten zvuk osmiválcového motoru ve vás vyvolává dětský smích. Je to neuvěřitelně skvěle vyladěné. Divoké. Zlobivé. Vyžadující po vás adrenalin. Šlápni na mě. Dělej. Zapnete Sport+, celé auto ztuhne a synchronizovaně s tím i vaše krev v žilách. To auto k vám mluví: „Pořádně. Ty to snad ještě neslyšíš?“

Stanete se závislými, ten zvuk, to je každodenní audio heroin. Už jen ráno, když to nastartujete a okolní budovy se mírně otřesou…

Lexus RC F Track Edition ale umí být ale i neskutečně civilizovaný, což bylo cílem tvůrců: kompromis mezi sportovní šíleností a autem na všední ježdění (za nevšední prachy). Pokud chcete, přepnete z módu Bestie do módu Jedu normálním autem po městě. Skvěle ovladatelné, rejd lepší než u škodovek.

Sportovní auta ve městě sice často vypadají skvěle, ale jet v nich mezi dírami, kostkami, uzavírkami a úzkými uličkami je traumatizující a nekomfortní. Tady ale auto zničehonic zcivilní, necítíte ani jednu nerovnost, můžete se v klidu projíždět po městě a ještě u toho sbírat Pokémony.

V redakci jsme si užili výlet do (ne)normálního světa. Ano, jasně, i Lexus jako automobilka mohutně razí elektromobilitu, hybriditu a všechny další potřebné komorbidity. Ale umí se vrátit ke kořenům. Na to bychom neměli zapomínat. Osmiválec musí přežít naší generaci.

A pro ty, co pořád odkazují na elektromobily: Lexus RC F Track Edition má mimořádnou vlastnost –⁠ po natankování plné nádrže benzínu se okamžitě cítíte jako v elektromobilu, a to poté, co se podíváte na dojezd: 370 kilometrů!

Ale o spotřebě, která umí být mezi 16 a cca milionem litrů, to fakt není… Dokonalost za 10 z 10 bodů.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně
Počasí

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

 • Aktualizováno
 • Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

  Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

  S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

  Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

  Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

  V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

  Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

  Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

  Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

  Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

  Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

  Aktualizováno

  V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

  Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

  Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

  Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

  Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

  reklama