reklama

Elektromobily jsou cesta k prázdným silnicím, kritizoval expert „zelenou“ strategii EU

Evropská unie připravuje zákaz spalovacích motorů, což vzbuzuje rozporuplné reakce. Podle profesora Jana Macka z Centra vozidel udržitelné mobility na ČVUT sice tento trend nezastavíme, avšak „zelenější“ cestou neušetříme. S tím však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS nesouhlasil ředitel Asociace pro elektromobilitu Lukáš Hataš.

reklama

„Elektromobily jsou dnes už v celkové ceně levnější. Když si elektromobil pořídíte, vydrží déle, než spalovací motor, za kilometry i při současných cenách zaplatíte méně a co je hlavní, tak vám na výměnu celé flotily šesti milionu aut, když se budeme bavit o zdrojové části, stačí méně než jeden Temelín,“ uvedl v pořadu 360° ředitel Asociace pro elektromobilitu Lukáš Hataš.

Za elektromobily se postavila Evropská komise, která chce zakázat výrobu a prodej automobilů se spalovacími motory po roce 2035. Podle profesora Jana Macka z Centra vozidel udržitelné mobility na ČVUT to však ale není tak úplně jednoduché.

„Kdybychom to udělali, jak navrhuje pan Hataš, tak by to bylo ideální pro volnost silnic. Auta by nejezdila, protože by na ten průměrný výkon musela být pořád připojena k síti. Výpočet výkonu je naprosto nesmyslný, protože výkon je něco jiného než spotřebovaná energie,“ oponoval Macek s tím, že cena elektromobilů je stále dost vysoká.

Podle Hataše je však potřeba si uvědomit, že nadpoloviční většina aut je v tuzemsku z takzvaných secondhandových trhů. „V roce 2025 se sem začnou dovážet auta, která se teď prodávají v Německu. U sousedů se za minulý rok prodalo více než 400 tisíc aut s možností externího dobíjení,“ reagoval. Je proto podle něj potřeba vybudovat infrastrukturu k dobíjení vozů.

Macek připustil, že trend nezastavíme, avšak připomněl finanční nevýhodu. „Ojetá elektroauta už tady jsou, ale nejsou testovací metody, aby se zjistila kvalita akumulátoru. Když si chcete koupit nový do ojetého auta, tak se radši ani neptejte na cenu. Je to skoro v ceně toho auta,“ zmínil. Ceny za výměnu se pohybují v řádech statisíců korun.

Proti zákazu spalovacích motorů se postavily české politické špičky. Premiér Petr Fiala za ně vyhlásil boj. „Návrh na zákaz automobilů se spalovacími motory by ohrozil existenčně řadu lidí, kteří u nás osobní automobil nepoužívají jako nějaký luxus nebo pro zábavu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Fiala.

Co se týče jaderné energetiky, je podle premiéra nutné najít v Evropské unii širší koalici zemí, která má zájem to prosadit. Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) nesmí podle Fialy znamenat zchudnutí občanů. Považuje za důležité využít nástroje, které EU nabízí, tak, aby to pro Česko bylo výhodné. Prezident Miloš Zeman by však byl ještě mnohem radikálnější. V Partii Terezie Tománkové prohlásil, že by se Česko mělo z celého Green Dealu vyvázat.

Tagy:
doprava elektromobilita auto ČVUT 360° Jan Macek Centrum vozidel udržitelné mobility Asociace pro elektromobilitu Lukáš Hataš

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama