reklama

Zákaz aut se spalovacími motory je nepřijatelný. Ohrozil by mnoho Čechů, zlobí se Fiala

Návrh Evropské komise na zákaz výroby a prodeje automobilů se spalovacími motory po roce 2035 je pro vládu nepřijatelný. V exkluzivním rozhovoru CNN Prima NEWS to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Jádro podle něj musí být mezi podporovanými zdroji energie, nutností je dostavět další bloky jaderných elektráren, jinak nebude mít Česko dost energie v rozumných cenách.

reklama

„Návrh na zákaz automobilů se spalovacími motory by ohrozil existenčně řadu lidí, kteří u nás osobní automobil nepoužívají jako nějaký luxus nebo pro zábavu,“ řekl ve vysílání Fiala. Co se týče jaderné energetiky, je podle premiéra nutné najít v Evropské unii širší koalici zemí, která má zájem to prosadit. Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) nesmí podle Fialy znamenat zchudnutí občanů. Považuje za důležité využít nástroje, které EU nabízí, tak, aby to pro Česko bylo výhodné.

Problémy s drahými energiemi je však potřeba řešit podstatně rychleji. „Potřebujeme krátkodobě vyřešit, že se řada lidí dostává do energetické chudoby, má problémy způsobené růstem cen energií a jde navíc o problémy existenčního rázu,“ uvedl premiér. „Jsme si jisti, že není možné postupovat plošnými opatřeními, jak to dosud bylo předcházející vládou navrhováno, ale že je potřeba cíleně pomoci těm, kteří se do energetické chudoby dostali prostřednictvím sociálních dávek a dalších opatření, která je potřeba nastavit,“ řekl Fiala.

Nová vláda také ustavila skupinu ministrů, která se začne věnovat cenám energií a souvisejícím otázkám. Její součástí jsou ministři průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten v pátek po prvním zasedání kabinetu uvedl, že by skupina měla jednat v úterý a vládě by nejpozději 29. prosince chtěla předložit konkrétní výstup.

Zeman: Musíme odstoupit od Green Dealu

Prezident Miloš Zeman by však byl ještě mnohem radikálnější. V Partii Terezie Tománkové prohlásil, že by se Česko mělo z celého Green Dealu vyvázat.

„Žádná pomoc nám nepomůže. Pomůže nám politická odvaha, kterou stará ani nová vláda nemá, tedy vyvázat se ze Zeleného údělu, protože jsem přesvědčen, že energetická krize, která se projevuje zvýšením ceny energii, je způsobena právě Zeleným údělem. Když odstavíte elektrárny, snížíte nabídku elektřiny. Je-li snížená nabídka, roste vám cena. Německo chce zavřít nejenom uhelné, ale i jaderné moderní elektrárny,“ poznamenal.

Tagy:
spalovací motor Miloš Zeman Petr Fiala Partie Terezie Tománkové Green Deal

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš jako Kim Čong-un a kurz historie pro Schillerovou. Kdo je fenomén Síkela?

Poprvé ve Sněmovně a hned bouřlivý smích a potlesk. Takové reakce se za své vystoupení dočkal nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten se při své řeči během středeční noci nejprve zastal svých kolegů proti urážkám od expremiéra Andreje Babiše a následně poučil exministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO). Uznání sklízí i na sociálních sítích. Jaké šance prorazit nováček v nejvyšší politice, který usedl na post ministra průmyslu, vlastně má?

reklama