reklama

Epidemie narovná pár nezdravých věcí. Nemovitosti výrazně nezlevní, míní developer

„Není pochyb, že když je pandemie, tak je tlak na ceny všeho, nejen nemovitostí,“ uvedl spolumajitel developerské společnosti Crestyl Omar Koleilat v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS. „Ale každá krize má jiné tlaky na jiné komodity.“ Podle Koleilata není tato krize „nemovitostní“. V rámci jeho sektoru se nebojí podobně negativních scénářů, které přišly po poslední ekonomické hypoteční recesi v roce 2008. Současnou krizi vnímá spíše jako zdravotnickou, nikoliv strukturálně ekonomickou.

reklama

„Motorem nemovitostí jsou banky a úvěrování,“ sdělil Koleilat moderátorce Interview Lucii Hrdličkové. A ty podle něj hrají roli v tomto sektoru jak na poptávkové, tak výrobní části. „Tehdy byl náš hlavní zdroj kyslíku uzavřen,“ informoval s tím, že developeři během hypoteční krize neměli finance na rozvoj projektů a kupci neměli peníze, což tentokrát neplatí.

Epidemie může pár věcí narovnat

Větší tlak než na ceny nemovitostí bude podle Koleilata na ceny ubytování hotelů, protože nemovitosti mají větší setrvačnosti a než to pocítí, ta krize pomine.

„Tato krize nebude dlouhá, ale bude silná,“ uvedl a dodal, že tlak na ceny nemovitostí bude marginální. Rezidenční část pak developer vnímá jako odolnou. Vliv hraje také to, že jsme do krize „vpluli“ v dobrém ekonomickém stavu a jako celá společnost.

K tématu

Pandemie může narovnat i pár věcí, které nebyly fungující, jako až nezdravě nízká nezaměstnanost, pracovní nasazení nebo pracovní morálku. „Pokud se to nerozvine ve velké katastrofální scénáře, tak by pandemie mohla mít z tohoto pohledu i pozitiva,“ pravil Koleilat.

Sentiment je důležitý. Konec nouzového stavu prospěje

„Sentiment je vždycky důležitý a hraje velkou roli při nákupu bytu. Nikdo nekupuje byt v době, kdy má obavu, že přijde o práci,“ reagoval na dotaz, zde konec nouzového stavu plánovaný na 17. května by měl developerskému sektoru pomoci.

Zásadní zlevnění a pokles hodnoty nemovitostí Koleilat neočekává: „Nemyslím si, že můžeme očekávat cenový krach.“

Co se týká změn trendů v tom, co by se mohlo kupovat a v čem budou chtít Češi bydlet, je prý možné, že se lidé po zkušenostech s karanténou budou zaměřovat na větší byty. Omar Koleilat očekává, že se ještě větší důraz bude klást na poměr mezi cenou a výkonem.

Další hlavní zprávy

Partie

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Podle primáře I. kliniky tuberkulózy a respiračních potíží VFN Praha Jiřího Votruby je současná společnost slabá a nedokáže čelit výzvě jako je koronavirová pandemie. Prohlásil to v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS a dodal, že kvůli strachu obézní lidé jen tloustnou. Podle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla stoupl ve společnosti počet lidí s depresemi, sebevražednými sklony a domácím alkoholismem.

Schyluje se k odvolání Arenbergera? Zeman je na to připraven, Babiš má kam sáhnout
Harry se politoval, že ztratil privilegia. A 16 koupelen je co? vmetla mu spisovatelka
reklama
reklama
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice

Partie

Domácí zpravodajství

Safari Park ve Dvoře Králové otevřel své brány. Návštěvníky láká na zvýhodněné vstupné
Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík
Další články
reklama
reklama