reklama

Zlevnění nemovitostí nečekejte, zní z realitního trhu

V Praze míří průměrné ceny za metr čtvereční staršího bytu k 95 tisícům. Nájmy stouply na 293 korun za metr. Vyplývá to z nejnovějších dat Monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který představil portál Bezrealitky.

reklama

Nemovitosti nadále zdražují, přestože je prodejů méně. Zřejmě nejsledovanější je pražský trh. Průměrné ceny zde meziročně vzrostly o 4 procenta na bezmála 75 tisíc korun za metr čtvereční v případě rodinného domu a o 12 procent na něco přes 94 tisíc za metr čtvereční v případě bytu. Potvrdilo se tak očekávání, že v prvním kvartálu se poprvé v historii dostanou ceny za starší byty v hlavním městě nad hranici tisíc. A ještě pro srovnání – situace v Brně a okolí. Zatímco v regionu ceny domů klesly na úroveň začátku roku 2019, byty meziročně zdražily o 10 tisíc korun za metr čtvereční na skoro 62 tisíc korun.

Data sice ukazují na pokles prodejů v prvním čtvrtletí, na druhou stranu dál rostou ceny nemovitostí. Jak si to vysvětlit, na to odpověděl pro zpravodajství CNN Prima NEWS zadavatel průzkumu Hendrik Meyer, ředitel portálu Bezrealitky: „Důvodem pro pokles prodejů není snížená poptávka. Ta je naopak velmi silná. Ale majitelé teď přestali nabízet svoje nemovitosti, protože v době pandemie nevěděli, jak řešit prohlídky, nebo se změnila jejich životní situace,“ vysvětlil s tím, že existuje stále i velký zájem o nájemní bydlení.

Nezlevňují ani nájmy

„Vidíme obrovskou poptávku po nájemních bytech, proto se ani tam ceny příliš nesnížily, a to ani v Praze, kde za poslední dva měsíce přibyly tisíce bytů dříve pronajímaných turistům. To má vliv na cenovou úroveň v centru města, ale v rámci celé Prahy i mimo Prahu vidíme, že ceny se stabillizují a stagnují.“

Na otázku dalšího vývoje cen poznamenal: „Záleží na tom, jak rychle se ekonomika dostane zpět do růstu, nebo zda nepřijde nějaká další vlna pandemie, ale za žádných okolností nečekáme žádný dramatický pokles cen.“

Celý rozhovor s Hendrikem Meyerem naleznete v přiloženém videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch se pustil do Hřiba: Hledáte cestu, jak obejít opatření. V Německu je chápou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se nemohou shodnout na omezení vánočních trhů. Podle Hřiba nařízení nedává smysl, a proto jej nikdo nebude dodržovat. Vojtěch si za ním stojí a tvrdí, že má chránit lidi. Šéf resortu zdravotnictví viní primátora z toho, že pouze hledá cesty, jak ho obejít nebo zpochybnit.

reklama