Hendrik Meyer, ředitel portálu Bezrealitky
V Praze míří průměrné ceny za metr čtvereční staršího bytu k 95 tisícům. Nájmy stouply na 293 korun za metr. Vyplývá to z nejnovějších dat Monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který představil portál Bezrealitky.
Nemovitosti nadále zdražují, přestože je prodejů méně. Zřejmě nejsledovanější je pražský trh. Průměrné ceny zde meziročně vzrostly o 4 procenta na bezmála 75 tisíc korun za metr čtvereční v případě rodinného domu a o 12 procent na něco přes 94 tisíc za metr čtvereční v případě bytu. Potvrdilo se tak očekávání, že v prvním kvartálu se poprvé v historii dostanou ceny za starší byty v hlavním městě nad hranici tisíc. A ještě pro srovnání – situace v Brně a okolí. Zatímco v regionu ceny domů klesly na úroveň začátku roku 2019, byty meziročně zdražily o 10 tisíc korun za metr čtvereční na skoro 62 tisíc korun.
Data sice ukazují na pokles prodejů v prvním čtvrtletí, na druhou stranu dál rostou ceny nemovitostí. Jak si to vysvětlit, na to odpověděl pro zpravodajství CNN Prima NEWS zadavatel průzkumu Hendrik Meyer, ředitel portálu Bezrealitky: „Důvodem pro pokles prodejů není snížená poptávka. Ta je naopak velmi silná. Ale majitelé teď přestali nabízet svoje nemovitosti, protože v době pandemie nevěděli, jak řešit prohlídky, nebo se změnila jejich životní situace,“ vysvětlil s tím, že existuje stále i velký zájem o nájemní bydlení.
Nezlevňují ani nájmy
„Vidíme obrovskou poptávku po nájemních bytech, proto se ani tam ceny příliš nesnížily, a to ani v Praze, kde za poslední dva měsíce přibyly tisíce bytů dříve pronajímaných turistům. To má vliv na cenovou úroveň v centru města, ale v rámci celé Prahy i mimo Prahu vidíme, že ceny se stabillizují a stagnují.“
Na otázku dalšího vývoje cen poznamenal: „Záleží na tom, jak rychle se ekonomika dostane zpět do růstu, nebo zda nepřijde nějaká další vlna pandemie, ale za žádných okolností nečekáme žádný dramatický pokles cen.“
Celý rozhovor s Hendrikem Meyerem naleznete v přiloženém videu.