Epidemie skončila, není co řešit. Že očkování chrání před nákazou? Naivní, říká Šinkora

Ve speciálním vydání pořadu Co Čech, to politik! se v superdebatě střetlo hned osm hostů. V první hodině se představil epidemiolog Roman Prymula, biochemik Zdeněk Hostomský, imunolog Jiří Šinkora a primářka Kliniky infekčních nemocí v Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová. V druhé části diskutoval šéf České lékařské komory Milan Kubek, evoluční biolog Jaroslav Flegr a lékaři Jan Hnízdil a Lukáš Pollert.

Šinkora v debatě o účinnosti očkování upozornil, že vakcína nechrání před tím, aby se lidé nakazili. „Nedává smysl, že by nás vakcína ochránila před infikováním. Tato představa je naivní a hloupá. Epidemie skončila a není co řešit,“ podotkl. Na tom, že se epidemie blíží ke konci, se zároveň shodl s ostatními.

Jenže v otázce očkování jsou už názory mezi experty více roztříštěné. Většina nejen českých odborníků vakcinaci doporučuje, protože i v případě infekce chrání před těžkým průběhem nemoci. „Jiná cesta než povinné očkování není. Můžeme si vybrat dvě cesty – buď tu s využitím poznatků vědy, že se necháme očkovat, nebo se jako ve středověku všichni nakazíme,“ vysvětlil Milan Kubek.

Ve druhé části debaty došlo i na střet Kubka s lékařem Lukášem Pollertem. „Viděl jsem po očkování umřít pacienta. Nahlásil jsem to. Na to jsou organizace, které se o to starají. Tady se tvrdí, že po PCR všichni, kdo zemřeli, zemřeli na covid,“ tvrdil Pollert. Podle Kubka ale vypouští neověřené informace.

Experti ve studiu CNN Prima NEWS probrali širokou plejádu témat. Od koronavirových opatření po očkování či variantu omikron, která zachvátila celý svět.

„Česko je unavené zdlouhavou pandemií a taky rozdělené jako nikdy dřív. Očkování, testování, roušky či uzavírání podniků. Věřím, že většina lidí v Česku stejně jako já vyhlíží konec dvouleté mizérie, která by díky variantě omikron mohla být konečně na dohled. A právě na ty nejpalčivější otázky, které každého zajímají, se i za vás zeptáme největších mediálních hvězd pandemie,“ říkal před začátkem pořadu moderátor pořadu Petr Suchoň.

Superdebata se měla původně odehrát před více než stočlenným publikem. Kvůli zhoršující se epidemické situaci se ale vedení redakce rozhodlo diváky ve studiu z preventivních důvodů vynechat.

Tagy:
pandemie Roman Prymula pořady Milan Kubek Lukáš Pollert Jaroslav Flegr Jan Hnízdil Hana Roháčová Zdeněk Hostomský Co Čech, to politik! Jiří Šinkora

Hlavní zprávy

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský
Rozhovor

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.