CNN Prima News epileptický záchvat

epileptický záchvat

Výpis příspěvků ke štítku „epileptický záchvat“

Tříletá Dorotka trpí neustálými epileptickými záchvaty. Syndrom Dravetové zastavil její vývoj

Tříletá Dorotka byla až do svých třinácti měsíců naprosto zdravé dítě. Banální rýma spustila první epileptický záchvat, který se postupně opakoval čím dál častěji. O běžnou epilepsii se však nejednalo. Lékaři Dorotce diagnostikovali vzácnou a velmi těžkou formu epilepsie – syndrom Dravetové. Toto onemocnění se projevuje častými a dlouhými epileptickými záchvaty, které jsou na denním pořádku. Prognóza do budoucna není příznivá. „Byla to zdrcující zpráva, která nám obrátila život vzhůru nohama. Nevěděli jsme, co bude dál,“ vzpomíná maminka Karolína Nožičková (29 let), která byla v době stanovení diagnózy těhotná s druhou dcerou.

Epileptický záchvat může přijít kdykoliv u kohokoliv. Jak se při něm zachovat?

Desetiletý Kryštof vypadá na první pohled jako zcela zdravý chlapec. Ve skutečnosti ale musí dodržovat určitá pravidla, která minimalizují riziko epileptického záchvatu. První záchvat se u něho projevil před dvěma lety a následovaly další. Dodnes nikdo netuší, co bylo jejich spouštěčem. Díky léčbě je dnes naštěstí v pořádku, i když hrozby dalšího záchvatu se nikdy nezbaví. Světový den epilepsie, který připadá na 26. března, připomíná, že se tato nemoc může projevit u každého z nás.

Těžký život s epilepsií: Spustil ji zánět mozku, i přes léčbu má Olga záchvaty každý den

Epilepsie se může objevit v kterémkoliv věku a v Česku s ní žije 100 tisíc lidí. U paní Olgy (57) se rozvinula v jejích třiceti letech a trpí velmi netypickými a častými záchvaty. Musela kvůli nim opustit zaměstnání a život jí komplikuje řada omezení. Životy lidí s touto nemocí připomíná Světový den epilepsie, který připadá na 26. března. Lidé po celém světě nosí v tento den oblečení fialové barvy, která se stala symbolem tohoto neurologického onemocnění.

Epilepsie se u Michaely objevila v 19 letech. První záchvat dostala na diskotéce

Život s epilepsií není jednoduchý. Toto onemocnění člověku převrátí život vzhůru nohama. Mnohdy do života vstoupí zcela nečekaně a objevit se může i ve velmi mladém věku. Paní Michaela (39 let) dostala svůj první epileptický záchvat na diskotéce, když jí bylo 19 let. Lidí s tímto neurologickým onemocněním žije v Česku přibližně sto tisíc. Připomíná je Mezinárodní den epilepsie, který připadá na druhé únorové pondělí.

Lidé s epilepsií by se neměli vzdávat sportovních aktivit. Nemoc má na 80 tisíc Čechů

8. února si připomínáme Mezinárodní den epilepsie. V Česku žije s aktivní epilepsií 80 tisíc lidí. Onemocnění není na první pohled vidět, značně však ovlivňuje život pacientů v pracovní i osobní sféře. Lidé s epilepsií by se ale rozhodně neměli vzdávat sportovních aktivit, upozorňují odborníci v rámci dne nemoci. Důkazem, že sport má na onemocnění pozitivní vliv, je čtyřiadvacetiletý Patrik Mrázek z Prahy, kterému epilepsii diagnostikovali před rokem.

Epilepsie: Nejčastější neurologické onemocnění, které může potkat každého z nás

Národní den epilepsie připadá na 30. září. Pod pojmem epilepsie označujeme skupinu chorob, které se projevují opakovaným výskytem nevyprovokovaných nebo reflexních epileptických záchvatů. Tímto onemocněním trpí každý stý až dvoustý člověk a alespoň jeden epileptický záchvat prodělá za svůj život každý dvacátý až padesátý člověk. Jedná se o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Jak se žije s epilepsií a jaké jsou novinky v léčbě?