Dnes třináctiletý Oran Knowlson trpěl až stovkami epileptických záchvatů denně. Představa, že by kolem sebe neměl nikoho, kdo by mu mohl v případě problému pomoci, byla nemyslitelná. Vše ale změnil neurostimulátor, tedy mozkový implantát, který chlapci jako prvnímu na světě voperovali lékaři ve Velké Británii. Jak sdělila jeho matka Justine, doma má konečně šťastného a hovorného puberťáka.
Třináctiletý Oran, který žije v anglickém Somersetu, podstoupil operaci v říjnu minulého roku v rámci studie Gosh ve spolupráci s University College London, nemocnicí King's College a Oxfordskou univerzitou, uvádí web The Guardian. Trpí Lennox-Gastautovým syndromem, těžkou formou epilepsie, která se u něj rozvinula ve třech letech.
ČTĚTE TAKÉ: Střeva mluví s mozkem, ukázala studie. Ovlivňují stres i duševní zdraví, nabízí se nová léčba
Do doby, než mu byl voperován neurostimulátor, jehož cílem je dostat záchvaty pod kontrolu, jich zažíval i několik stovek denně. Často ztrácel vědomí a přestával dýchat. Po většinu svého života musel mít nepřetržitou péči, neboť k záchvatům mohlo dojít kdykoliv a kdekoliv v průběhu dne. Navíc měl výrazně zvýšené riziko náhlého neočekávaného úmrtí při epilepsii.
Epilepsie mu změnila život
Neurostimulátor má Oran umístěný pod lebkou a vysílá elektrické signály hluboko do mozku. Díky tomu se počet denních záchvatů snížil o 80 procent. Jak médiím sdělila jeho matka Justine, od operace je její syn šťastnější, hovornější a má mnohem lepší kvalitu života.
Epilepsie vyřazuje děti ze školního kolektivu. Chybí osvěta, stěžují si jejich rodiče
Epilepsie je nemoc, kterou stále provází řada předsudků a mýtů. Fakt, že osvěta je nedostatečná, vyplynul i z průzkumu Společnosti E, neziskové organizace, jež se přes 33 let věnuje pomoci lidem s touto diagnózou. Letos se průzkum zaměřil na zkušenosti rodičů a dětí z různých vzdělávacích institucí – mateřských, základních a středních škol. Text publikujeme u příležitosti Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září.
Martin Tisdall, konzultant dětské neurochirurgie, který vedl chirurgický tým v londýnské nemocnici Great Ormond Street, podotkl, že epilepsie Oranovi zcela změnila život. „Proto je naprosto ohromující vidět ho jezdit na koni a získavat zpět svou nezávislost. Nemohli bychom být šťastnější,“ cituje lékaře web Good News Network.
Během operace Tisdall a jeho tým zavedli dvě elektrody hluboko do Oranova mozku. Dráty, které bylo třeba umístit s méně než milimetrovou přesností, byly připojeny k neurostimulátoru. Toto malé zařízení bylo následně umístěno do mezery v Oranově lebce, kde byla odstraněna kost, a pomocí šroubů ukotveno k okolní lebce. Lze jej dobíjet prostřednictvím nositelných sluchátek.
Oran se stal prvním člověkem na světě s epilepsií, kterému byl přístroj voperován.
„Došlo k velkému zlepšení: záchvaty se zmírnily a jsou méně závažné. Oran je teď mnohem upovídanější, více se zapojuje. Rozhodně mám teď doma puberťáka, který mi rád řekne ne,“ podotkla Justine.
Nová standardní léčba
Do pilotního projektu Cadet (Children's adaptive deep brain stimulation for epilepsy trial) – jehož součástí byl i Oran – budou nyní přijati další tři pacienti s Lennox-Gastautovým syndromem. Cílem je získat 22 pacientů, kteří se zúčastní plné studie.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lékaři bijí na poplach. Ostravu sužuje epidemie žloutenky, nakazit se může kdokoli
„Každý den se setkáváme s život ohrožujícími a omezujícími dopady nekontrolovatelné epilepsie. Lidem může zcela znemožnit školu, koníčky nebo dokonce jen sledování oblíbeného televizního pořadu,“ podotkl Tisdall s tím, že „hluboká mozková stimulace odborníky přibližuje k zastavení epileptických záchvatů u pacientů, kteří mají jen velmi omezené možnosti účinné léčby“.
„Jsme nadšeni, že se nám daří budovat základnu, která prokazuje schopnost hluboké mozkové stimulace léčit dětskou epilepsii, a doufáme, že v příštích letech se stane standardní léčbou, kterou můžeme nabízet,“ dodal.