reklama

Elektromobily Babiš nejdřív chtěl, pak proti nim bojoval. Co s nimi plánuje Fiala?

Evropská komise chce, aby se od roku 2035 neprodávala auta se spalovacími motory. Dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) se několikrát nechal slyšet, že proti tomu bude bojovat. Jak vidí budoucnost elektromobilů adept na budoucího premiéra Petr Fiala (ODS)?

reklama

Babiš nejprve ve svojí knize „O čem sním, když náhodou spím“ elektromobilitu vychvaloval. Vyšla před volbami v roce 2017.

„Já tedy elektromobil nemám. Ale bez auta se neobejdu – jako vy. O elektromobilu taky někdy uvažuju. V Německu považují elektromobily za jasnou volbu budoucnosti. Loni jejich náměstek ministra hospodářství Rainer Baake prohlásil, že po roce 2030 by se měly prodávat už jen elektromobily. U nás to určitě nebude o moc jinak,“ psal před čtyřmi lety Babiš.

Jenže změnil názor. V posledních měsících Babiš neustále opakoval, že elektromobily vymysleli zelení „ekofanatici“ v Bruselu. S návrhem, že se v roce 2035 nebudou prodávat auta se spalovacím motorem, Babiš v rozporu s původními komentáři zásadně nesouhlasil. Budoucí vláda podle něj bude muset za klasická auta bojovat. Obrat ve svém názoru Babiš vysvětluje tak, že si neuměl představit, s čím Evropská komise přijde.

Adept na budoucího premiéra Petr Fiala (ODS) je k čisté elektromobilitě také skeptický. „Změna nastává, protože automobilky se pro to rozhodly. Úkolem politiků je zajistit, aby se auto nestalo nedosažitelným luxusem a bylo nadále dostupné,“ řekl Fiala v předvolební debatě Deníku.

Podle Fialy není možné, aby někdo elektromobilitu nařídil. „Pokud vývoj probíhá na základě ekonomického rozhodnutí, je to v pořádku. Když se to začne urychlovat a zakážeme auta se spalovacími motory, je to špatné. Setkávám se s lidmi, kteří se bojí, že nebudou mít auto. Pro řadu lidí je to způsob, jak se dostávají do zaměstnání. To musíme mít na paměti. Nemůžeme dovolit, aby se na základě ideologických zákazů stalo auto luxusem,“ zdůraznil Fiala.

Tři tisíce dobíjecích stanic v Česku

Evropská komise přišla letos v létě s plánem, že by nová auta od roku 2035 nemohla produkovat žádné emise oxidu uhličitého. Prakticky by to znamenalo, že by se automobily se spalovacími motory přestaly vyrábět.

Komise zároveň chce, aby členské státy unie více podpořily prodej elektromobilů a začaly budovat dobíjecí stanice. Ministr dopravy a průmyslu a obchodu minulý týden podepsal memorandum se zástupci ČEZ, správců infrastruktury a Škody Auto. Zmiňované společnosti a stát se zavázaly vybudovat do roku 2025 v Česku 3 000 dobíjecích míst.

Aby se ale automobily se spalovacími motory od roku 2035 zakázaly, musí to nejprve schválit členské státy a Evropský parlament. To může trvat i několik let, protože se dá očekávat, že členské státy včetně Česka budou mít námitky.

Návrh Evropské komise označil za utopii a zbožné přání i europoslanec ODS Jan Zahradil. „Nejsem přesvědčen, že něco takového je realizovatelné. Dnes vlastnictví automobilu není nic exkluzivního. Pokud by se mělo masově na elektromobily přejít, vlastnictví se stane exkluzivní záležitostí. To předpokládám, že nechceme nikdo dopustit,“ řekl v září pro CNN Prima NEWS Zahradil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama