Umožněte bezplatné a bezpečné potraty pro polské ženy, vyzvali poslanci Evropského parlamentu členské země unie. Z českých europoslanců hlasovali pro Piráti a hnutí ANO, proti byli naopak lidovci, ODS, TOP 09 či STAN.
„Evropský parlament vyzývá členské státy k efektivnější spolupráci za účelem usnadnění přeshraničního přístupu k interrupcím, například tím, že polským ženám poskytnou přístup k bezplatným a bezpečným interrupcím v rámci vnitrostátních systémů zdravotní péče,“ stojí mimo jiné v schválené rezoluci.
Klečela a zvracela. Svědci popsali, co předcházelo smrti Polky, která nemohla na potrat
Říkala, že se pořád cítí špatně. Doktor ale opakoval, že nevidí nic znepokojivého. Tak popisují svědci smrt 30leté polské kadeřnice Izabely. Podle právní zástupkyně její rodiny zdravotníci čekali na to, až odumře poškozený plod, žena nakonec zemřela v důsledku septického šoku. Polský ministr zdravotnictví už nařídil situaci v okresní nemocnici ve městě Pszczyna prověřit.
Europoslanci zároveň odmítli násilí při protestech nebo se shodli na tom, že provedení interrupce by nemělo být žádným způsobem a v žádné formě zahrnuto do trestního zákoníku.
Europoslanec Pirátů Marcel Kolaja na svém Twitteru zveřejnil, jak hlasovali čeští europoslanci. Rezoluci podpořili například Piráti či hnutí ANO, naopak europoslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 či STAN byli proti. Rezoluce je reakcí na smrt 30leté Polky Izabely, které lékaři odmítli provést potrat, i když plod měl vážné vývojové vady.
„Europarlament vyzývá členské země, aby polským ženám vykonání potratu umožnily bezplatně. Polské ženy sice mohou jet do Česka, ale vážou se s tím vysoké finanční výdaje. Jde skutečně o politické gesto a politickou výzvu, funguje to jako určitý tlak i na polskou vládu, aby se zamyslela nad svými vlastními zákony, když ostatní země musejí pomáhat polským ženám v nesnázích,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Kolaja.
Europoslanci @PiratskaStrana podpořili výzvu k umožnění bezpečných potratů pro Polky v ostatních zemích EU.
— Marcel Kolaja (@MarcelKolaja) November 12, 2021
Europoslanci @ODScz, @STANcz, @kducsl a @TOP09cz proti.
Týden po zbytečné smrti polské ženy, která zemřela, protože lékaři odmítli potrat pro rozpor s polskými zákony. pic.twitter.com/iB9VXCRfpx
Evropský parlament podle něj nic moc jiného kromě výzvy dělat nemůže. „Zbytek je na členských zemích. Jde o to, aby Polky nemusely platit nějaké horentní sumy v jednotlivých členských zemích, aby mohly potrat podstoupit,“ dodal Kolaja.
Podle europoslankyně ANO Dity Charanzové je hrozné, že v Evropě umírají ženy kvůli nemožnosti jít na potrat. „Podepsala jsem řadu usnesení, které kritizují to, co se děje v Polsku. Musíme se o tom s Polskem bavit. Doufám, že se nám podaří Polsku vysvětlit, že to není cesta, kterou bychom měli v Evropě jít,“ řekla CNN Prima NEWS Charanzová.
Proti rezoluci naopak hlasoval europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Podle něj nemá Europarlament co mluvit do polského rozhodování o potratech. „Není to záležitost, která přísluší EU. Nemá v tom kompetenci. Také bychom jako Češi, aby Poláci vyzývali k tomu, aby do Polska mohly české ženy jezdit dělat něco, co je u nás nelegální. Třeba brát heroin. Nechci to srovnávat, ale ta výzva je planá,“ prohlásil Zdechovský pro CNN Prima NEWS.
Rezoluce jsou přeci normální, říká Kolaja
Podle Kolaji je však normální, že europoslanci přijímají výzvy směrem k členským zemím. „Evropský parlament z velké části funguje tím, že schvaluje rezoluce, které jsou vyjádřením politické vůle. Výzvou lze těžko porušit princip subsidiarity,“ komentoval Kolaja.
Proti přísným protipotratovým zákonům v Polsku demonstrují tisíce lidí. V zemi jsou interrupce zakázány i v případě závažného poškození plodu.
Právě to byl případ 30leté Izabely. Její rodina uvedla, že žena podlehla ve 22. týdnu těhotenství septickému šoku. Vyšetření již před tím zjistila vážné poškození plodu, lékaři ale údajně v souladu se zákonem čekali, dokud srdce plodu nepřestane bít. Po odumření plodu se rozhodli pro císařský řez, srdce pacientky se ale cestou na operační sál rovněž zastavilo.