Rodiče mají dostat dva měsíce volna navíc. V jakém případě ho budou moci čerpat?

Všechny členské státy by podle směrnice EU měly do srpna do své legislativy začlenit takzvané rodičovské volno v rozsahu devíti týdnů pro každého z rodičů. Rodiče, ovšem pouze ti zaměstnaní, by ho mohli čerpat po dnech nebo týdnech až do osmi let věku dítěte. Česko nyní řeší otázku, kolik rodiče dostanou v tomto volnu od zaměstnavatele peněz a kolik to vše bude stát.

„Čas strávený s dětmi je to nejcennější, co jako rodiče máme. Návrh chce zakotvit dva měsíce volna pro rodiče dětí do věku osmi let, které mohou využít oba rodiče. A z vlastních zkušeností vím, jak je tento čas potřebný třeba během letních prázdnin. Chceme dát rodičům šanci si užít svoje rodičovství,“ uvedla pro CNN Prima NEWS poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková.

Konkrétně jde o to, že by každý z rodičů měl navíc k dovolené devět týdnů volna, které by si mohl vybrat až do osmi let věku dítěte. Česko musí zmíněné nařízení přijmout, jde jen o to, jaké přesně nastaví podmínky. Pokud by totiž směrnici odmítlo, platilo by pokuty.

Řešení nyní musí najít především ve dvou bodech. Budou dva měsíce skutečně pro oba? A jak dostanou rodiče volno zaplacené? S ohledem na výdaje státního rozpočtu je jednou z variant, že rodič, který již nyní čerpá rodičovskou dovolenou, bude mít devět týdnů odečtených z ní. Druhou věcí je, jak vysoké budou náhrady za dobu, kdy rodiče zmíněné volno budou mít.

Podle informací CNN Prima NEWS se debatuje o náhradě od 60 do 80 procent denního vyměřovacího základu. Jde tak o podobné peníze jako při mateřské nebo nemocenské. Otázkou stále zůstává i kompenzace pro zaměstnavatele. Nikdo si prý nepřeje, aby se šlo cestou sociální dávky. Mnohem pravděpodobnější je náhrady mzdy vyplácená zaměstnavatelem. Platby by zaměstnavatelům byly vráceny formou odpočtu z odvodu na sociální pojištění.

Podle toho, jaká z variant bude nakonec přijata, se bude počítat i dopad do rozpočtu. Podle informací CNN Prima NEWS může jít až o 10 miliard korun ročně. Resort financí ale zatím nechce žádnou konkrétní částku sdělit. „Detaily konkrétního návrhu včetně rozpočtových dopadů bude ministerstvo financí komentovat až po projednání finálního znění na úrovni vlády,“ uvedla Nikola Morava z tiskového oddělení resortu.

ANO: Volno musí být i pro OSVČ

Podle opozice by ale vyplacené peníze měly být například ve stejné výši, jako je dovolená, která se počítá z odpracovaných hodin. „Mělo by to být určitě na úrovni klasické dovolené. Jde skutečně o to, abych mohl svobodně trávit čas s dětmi bez toho, že bych byl někde na jiné straně trestán. Rodiny nesmí přijít o peníze, protože jinak toho moc využívat nebudou,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec ANO Aleš Juchelka.

Upozornil také, že směrnice EU zavedení možnosti takového volna nařizuje pouze zaměstnavatelům a jeho čerpání se tak týká pouze zaměstnanců. Podnikatelů nebo těch, kteří pracují jako OSVČ, by se žádná kompenzace za dny volna netýkala. A to je podle Juchelky třeba změnit.

„Počkám si, s čím vláda přijde. Ale jde i o to, aby se nestalo, že vláda bude myslet jen na zaměstnance. Musí se vztahovat i na dohody o provedení práce, OSVČ atd. Je mnoho lidí, kteří pracují sami na sebe a je důležité, aby i jim stát čas s dítětem kompenzoval úplně stejně jako zaměstnancům. Zdá mi, že by to jinak bylo nespravedlivé. Máme jen jedny rodiče. Proč by měli být zaměstnanci upřednostňováni? Mělo by to být pro všechny nastavené stejně,“ dodal Juchelka.

Menší firmy to nemusí zvládnout

Evropskou směrnici mohla prosadit již vláda jeho strany a ČSSD, ta se k tomu ale nedostala. Směrnice by měla být implementována jako celek do srpna. Nicméně je pravděpodobnější, že do té doby dojde pouze ke schválení veškeré legislativy, která začne platit až od příštího roku. Česko tak bude muset v EU zřejmě žádat o udělení výjimky.

Rizika v přijetí směrnice vidí i sami zaměstnavatelé. „Dva měsíce volna navíc v době kdy nám zoufale chybí pracovníci, je velkým zásahem do ekonomiky firem. Chápeme snahu o větší zapojení otců do péče o děti, ale mělo by to být na dobrovolné bázi - po dohodě mezi konkrétním zaměstnavatelem a zaměstnancem. Jsou firmy, kde poskytnutí volna nebude problém. Zejména menší podniky v regionech to ale ekonomicky nemusí zvládnout,“ uvedl pro CNN Prima NEWS výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR Vít Jásek.

Tagy:
rodina EU OSVČ KDU-ČSL děti Ministerstvo financí zaměstnanci MPSV Aleš Juchelka rodinná politika Marie Jílková

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ten také oznámil, že nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:01

YouTube odstranil kvůli válce na Ukrajině tisíce kanálů

13:42

Ruský poradce při OSN kvůli válce na Ukrajině rezignoval na svůj

13:29

Obránci Azovstalu podle šéfa separatistické republiky stanou před soudem

13:14

Nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů, oznámil Zelenskyj

Ovečkina je teď v Moskvě všude plno. Chystá se Putinův stoupenec na vstup do politiky?

Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.