Řidiči automobilů přijíždějících k nám z Ukrajiny často nemají uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení. Kromě toho, že za normálních okolností jde o porušení zákona, měl by řidič nepojištěného vozidla, který způsobí dopravní nehodu, uhradit následky z vlastních zdrojů. Co mají čeští řidiči dělat při nehodě s vozidlem z Ukrajiny?
Vymáhání škody od cizinců, kteří neuzavřeli povinné ručení, může být velmi složité. Čeští motoristé se však této situace po nehodě s autem z Ukrajiny zatím bát nemusí. „Česká kancelář pojistitelů (ČKP) se v reakci na dění na Ukrajině rozhodla, že bude krýt škody způsobené ukrajinskými vozidly. Tato pomoc je na dobu šesti měsíců, která je počítána od opuštění ukrajinského území, nejméně však do 31. srpna,“ říká tisková mluvčí ČKP Veronika Pavlisová.
Postup po střetu s autem s ukrajinskou registrační značkou by podle Pavlisové měl být stejný jako při každé jiné nehodě, je tedy třeba sepsat společný záznam o nehodě a – pokud tato povinnost vznikne – přivolat policii.
„Pokud si účastníci nehody nebudou jisti, nebo budou mít problém s dorozuměním, doporučujeme volat policii také. Následně může řidič, kterému byla způsobena škoda ukrajinským vozidlem, uplatnit nárok na úhradu u České kanceláře pojistitelů, kde předloží společný záznam o nehodě. Stejně tak by měl způsobenou škodu nahlásit ČKP i nepojištěný ukrajinský motorista,“ upřesňuje Pavlisová.
Čeští úředníci zatím nemají jasno, zda si Ukrajinci vůbec mohou své auto pojistit v ČR. Ukrajinské vnitrostátní povinné ručení na našem území neplatí a pokud chce ukrajinský motorista vycestovat do EU, musí si ve své zemi přikoupit speciální povinné ručení pro zahraničí, které se poté prokazuje zelenou kartou. Ale v současné situaci si je může málokterý řidič z Ukrajiny pořídit.
„V ČKP řešíme, zda evropská legislativa vůbec umožňuje na území České republiky pojistit vozidlo registrované mimo Evropskou unii, v tomto případě s ukrajinskými značkami. O nalezení legislativního řešení diskutujeme s ministerstvem financí, podobná debata probíhá i na úrovni členských států a Evropské komise,“ uzavírá Pavlisová.