reklama

Europoslanec Kolaja: Putin využívá energetické krize Evropy. Ve prospěch jeho plynovodů

Europoslanec Marcel Kolaja (Piráti) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že se energetickou krizi v Evropě snaží využít ruský prezident Vladimir Putin. Slibem dodání více plynu prý chce vytvořit tlak na využití ruského plynovodu Nord Stream 2. Kolajův kolega Alexandr Vondra (ODS) má za to, že současnou situaci by mohlo zlepšit odložení plánovaného konce jaderných elektráren v Německu.

reklama

Podle pirátského europoslance Kolaji je problém ve vysoké ceně dovezeného plynu, čehož prý hodlá využít ruská hlava státu Vladimir Putin. „Snaží se vytvořit geopolitický tlak využití plynovodu Nord Stream 2,“ řekl.

Připomněl, že ceny energií rostou obecně – nejen v Evropě. „Což dokládá, že za tím není zelená politika. Trh na ni tímhle způsobem vůbec nemůže reagovat,“ pokračoval Kolaja s tím, že na vině je také chaos na trhu či obnovený odběr průmyslu po covidové přestávce.

Kolaja doplnil, že nechce fungovat stylem „po nás potopa“. „Nikdo nikdy neřekl, že závazky, které jsou naše vůči budoucí generaci, budou úplně zadarmo,“ pronesl europoslanec.

Do budoucna by podle pirátského europoslance mohl pomoci silnější evropský monitoring nad trhem s energiemi. Takový dohled navrhuje Evropská komise. „Vedlo by to k tomu, že by členské země mohly dostávat lepší informace o trhu,“ vysvětlil Kolaja.

Milostivá zima

Podle europoslance ODS Alexandra Vondry by však silnější monitoring nepomohl v nynější kritické situaci. „Monitoring či společné nákupy – to není řešení na tuhle zimu,“ řekl Vondra a zmínil dvě řešení, která by podle něj mohla situaci zlepšit. Jednou z nich je přitlačit na sousední Německo, aby o několik let odložilo uzavírání svých jaderných elektráren. „To by samozřejmě snížilo poptávkové napětí po plynu, jehož ceny rostou,“ uvedl místopředseda ODS.

Druhou možností by pak bylo rozšíření počtu povolenek. „Takže buď tohle, nebo vyhlásit milostivou zimu,“ dodal Vondra. V takovém případě by se podle Vondry poplatky za povolenky lidem odpustily.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama