Evropa je opět pod náporem migrantů. Experti mluví o nové trase, krizi ale mírní

Migrace do Evropy razantně narůstá. Cílovou zemí je pro běžence tradičně Německo. Deník Bild se odvolává na interní dokumenty spolkové policie. Jen letos už tam podalo žádost o azyl přes 50 tisíc lidí. To je o 85 procent více než ve stejném období v loňském roce.

Nelegální migrace do Německa exploduje. To je titulek deníku Bild. Získal interní dokumenty spolkové policie. Relativní novinkou je východní cesta přes Rusko, Bělorusko a Polsko – podle dokumentů se stává jednou z nejvytíženějších. Nárůst počtů běženců na této trase je o 141 procent.

„Existuje zde domněnka, že tito lidé musí přicházet s ruskou podporou, Rusové na tom dokáží vydělat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Robert Stojanov z Ústavu informatiky Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity. Migranti ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku měli mít v dokladech ruská víza. Podle německé policie tak Rusko nelegální migraci defacto „toleruje“. Konkrétní důkazy ale nejsou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Cestou do Itálie se potápí loď s migranty, desítky se utopily. Dobrovolníci kritizují úřady

„Zatím to jsou dohady a domněnky,“ pokračoval Stojanov. Přitom ještě před dvěma lety běloruský prezident Alexandr Lukašenko Evropě právě migranty otevřeně vyhrožoval.

Kde je ale nárůst opravdu zjevný, to je trasa středomořská. Nelegální migrace přes Itálii se zvýšila oproti začátku loňského roku trojnásobně. „Jsme rozhodnuti porazit pašeráky lidí, to oni jsou za to zodpovědní,“ zdůraznila italská premiérka Giorgia Meloniová po tragédii, kdy u italských břehů na začátku března zemřelo 70 lidí.

„Tyto počty opravdu rostou, a je to spojeno s počasím i ekonomickou situací například Tuniska. Dvacet procent migrantů v Itálii je z Tuniska,“ sdělil Stojanov. „Apelujeme na Spojené národy a Evropskou unii a všechny humanitární organizace – pomozte nám pryč z Tuniska do nějaké bezpečné země, ne do země, odkud jsme prchli,“ vyzýval žadatel o azyl se Súdánu Adam Abderrahim.

Loni přišlo do Evropy středomořskou cestou přes Itálii kolem 160 tisíc lidí. Kvůli válce na Ukrajině se jich ale dalo do pohybu dalších osm milionů. „Mluvit o nějaké migrační krizi je velmi předčasné. Když srovnáme, co se dělo v roce 2022 s ukrajinskými uprchlíky přicházejícími do Evropy, tak to jsou pořád minoritní čísla,“ klidnil obavy Stojanov.

Tagy: