reklama

Výborný představil milostivé léto. Lidé se díky němu rychle zbaví exekuce

Už v příštím týdnu vypukne v Poslanecké sněmovně politický souboj o zásadní úpravu exekucí. Skončit by mohl především volný výběr exekutora. V pořadu K věci na otázky ohledně změn odpovídal poslanec KDU-ČSL a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

reklama

Bývalému předsedovi lidovců prý na téma exekucí chodí desítky dopisů. I proto ho považuje za velmi vážné. „Dnes máme zhruba 750 tisíc občanů, kteří čelí aspoň jedné exekuci,“ řekl Výborný. Celkově je v České republice zhruba čtyři a půl milionu exekucí.

Sám tvrdí, že se setkává s řadou zodpovědných dlužníků, kteří svoji situaci chtějí řešit. Návrhy, které by chtěl prosadit, dle Výborného mají pomoci vyřešit problémy, které se s lidmi v exekuci „táhnou“ dlouhodobě. „To je ta koule u nohy naší společnosti,“ doplnil poslanec KDU-ČSL.

K tématu

Potíže dlužníků pak může prohloubit nynější pandemie koronaviru. Výborný prý například očekával, že zájem o oddlužení bude vyšší, než je. „Bohužel se do toho promítla koronavirová krize,“ řekl Výborný.

Exekutoři dle místa bydliště i humanizace exekucí

V pořadu K věci se Výborný dotkl také problematiky exekutorů. Situace, při nichž exekutoři zabavují dlužníkům věci, které nutně potřebují, jsou podle něj z velké části minulostí, avšak úplně nezmizely. I toho se má týkat návrh na humanizaci exekucí, která má zajistit, že exekutoři už nebudou moci například přijít do domova invalidy, kterému by zabavili věci potřebné k běžnému životu.

Za důležitý pak Výborný označil princip teritoriality, tedy že by exekutoři nemohli být volně vybíráni, ale byli by k jednotlivým případům přiděleni na základě místa bydliště. „Myslím, že do budoucna to může pomoci –⁠ i exekutorům,“ řekl.

Poslanec lidovců předpokládá, že některé návrhy Sněmovna schválí, jiným ale tolik nevěří. „Měl by projít model chráněného účtu, který je možná ještě důležitější než teritorialita samotná,“ řekl Výborný. Chráněný účet by měl fungovat jako klasický bankovní účet, exekutor by z něj ale nemohl vzít peníze.

Projde „milostivé léto“?

Výborný také prozradil, že se svojí partají připravil návrh tzv. milostivého léta. Ten by mohl lidem pomoci se jednorázově zbavit exekuce. Zájemce by měl zaplatit dlužnou jistinu spolu s 500 korunami na náklady řízení. Vše ostatní by mu mělo být odpuštěno.

Pokud by ale byl dluh v rámci soukromého sektoru, měl by dle Výborného platit princip 1+1. „Zaplať tedy jistinu, co dlužíš, a maximálně jednou to samé, ale další by bylo odpuštěno,“ řekl v pořadu K věci poslanec lidovců.

U státní části milostivého léta je Výborný optimistou, panuje na něm podle něj shoda i s nejsilnějším hnutím ANO. U soukromého sektoru však prosazení návrhu příliš nevěří.

Rozhovor Marie Bastlové s Markem Výborným si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí opět zasedla k dalšímu jednání. Kromě aktuální situace kolem vývoje pandemie koronaviru se zabývá i návrhem státního rozpočtu na rok 2021. Jednání probíhá už několik týdnů systémem videokonferencí, všichni ministři z ČSSD jsou navíc v domácí karanténě kvůli potvrzené nákaze u ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Tisková konference je naplánována na 17. hodinu. Živý přenos můžete sledovat v tomto článku.

reklama
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama