Propouštění ve firmách pomůže změnit ekonomiku, tvrdí expert. Kde se o místo bát nemusíte?

Ekonom Pavel Peterka

Podle ankety Hospodářské komory se až 42 % firem obává, že po novém roce bude muset některé své zaměstnance propustit. Ekonom Pavel Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že pesimističtější nálada plyne zejména z konce fixací cen energií. Propouštění ale prý pomůže českou ekonomiku transformovat. Peterka společně s manažerem náboru a marketingu Jiřím Halbrštátem přiblížil, kteří pracovníci se o svá místa bát nemusí.

Ze srpnových 18 procent obavy z propuštění zasáhly až 42 procent firem. „Blíží se konec roku a zejména průmyslové podniky měly zafixované ceny do prosince 2022. S rokem 2023 tak naběhnou nové ceny a z pohledu nákladů tak budou vznikat problémy. Navíc se zintenzivňuje debata na cenový strop pro firmy, které nemohou říci, že je vše v pořádku. Musí projevit obavy,“ podotkl Peterka.

Následně zdůraznil, že propouštění nemusí být masivní. „Může se jednat pouze o drobné personální změny,“ sdělil. S tím souhlasil také Halbrštát. „Přesto se to děje. Firmy mohou odložit rozjetá výběrová řízení, což bude asi nejčastější. Stejně tak mohou přijmout úsporná opatření u nevýdělečných projektů či zeštíhlit manažerskou strukturu, která stojí hodně peněz,“ uvedl.

Přesto jsou podniky, které i navzdory situaci a obavám rostou. „Nejedná se pouze o moderní sektory, IT či marketing, ale i konkrétní značky. Například Škoda nepředpokládá propuštění, byť se jedná o průmyslový podnik. Především budou nové zaměstnance nabírat flexibilní firmy, které našly nové příležitosti v době covidu nebo se chtějí věnovat moderním technologiím, což Česko potřebuje,“ mínil Peterka.

V klidu jsou IT speciálisté i manažeři

I přesto, že současná krize vzbuzuje u lidí obavy, může podle ekonoma pomoci. „Na trhu práce se začnou přelévat pracovní síly, což pomůže celé ekonomice. Krize je nepříjemná, ale dává nám příležitost ke transformaci,“ doplnil.

A jací pracovníci se o svá místa bát rozhodně nemusí? „Především se jedná o IT specialisty, programátory a projektové manažery. Dále řemeslníky, řidiče, učitele, lékaře a další dlouhodobě nedostatkové profese,“ přiblížil Halbrštát.

Jak pracovní příležitosti ovlivňují demografické rozdíly? A co by podle expertů mohlo nejvíce pomoci? Dozvíte ve videu výše.

Tagy: