SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ, Marian Jurečka, Karel Havlíček, Ladislav Minčič - 22.11. v 21:00
Firmy se velmi obávají budoucnosti kvůli energetické krizi. Dokládá to exkluzivní anketa Hospodářské komory, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle šetření očekává propouštění 42 procent společností. Osm procent podniků bez významné státní pomoci nepřežije.
Hospodářská komora během roku provádí ankety Komorový barometr. Ty sledují nálady společností a jejich strategie do budoucnosti. Podle posledních dat je však zřejmé, že se firmy velmi obávají situace, která přijde v příštím roce. „Zatímco v září 2022 uvedlo 21 procent respondentů, že předpokládají v následujících měsících příznivější vývoj, v listopadu to bylo již pouze 5 procent. Zároveň došlo k nárůstu podílu firem, které očekávají zhoršení situace o 29 procentních bodů,“ uvádí autoři šetření.
Podle komory je to důkazem, že současná situace je velmi dynamická a v čase se často mění. Z posledních čísel se ale ukazuje, že směr jde jednoznačně k horšímu.
Varovná jsou také čísla ze zaměstnanosti. Podnikatelé sice většinou uvedli, že ačkoliv je náročná doba a podmínky jsou na trhu těžké, tak 58 procent dotázaných předpokládá stejnou zaměstnanost ve svých firmách. V souhrnu lze pak uvést, že pokles očekává 42 procent firem. Nejčastěji z důvodu vysokých cen energií. „Pokles počtu zaměstnanců nejčastěji předpokládají velké firmy, naopak mikro firmy (pokud jsou zaměstnavateli) většinově přepokládají, že počet zaměstnanců zůstane nezměněn,“ uvádí průzkum.
O možnostech státní podpory ví pouze 46 procent dotázaných. Z toho celkem sedm procent ji využívá. Nejčastěji se jedná o velké firmy. Téměř třetina firem pak uvedla, že o podpoře ze strany státu nemají žádné informace. Z těchto společností by pak celých 85 procent dotázaných chtělo podporu využít.
Firmy také odpovídaly na dotaz, zda mají zafixované ceny elektřiny a plynu. Elektřinu má zafixováno 65 procent účastníků šetření. Větší polovinu však tvoří společnosti, kterým skončí tento rok.
Varovná data ukázala otázka, kolik která firma v šetření ročně zaplatila či výhledově zaplatí za energie. Velké firmy uvádějí, že oproti roku 2021 došlo k nárůstu o 283 procent. Za celé období 2021 až 2023 nejmenší průměrný nárůst zaznamenaly mikro firmy – 118 procent,“ uvádí průzkum.
Celkový vývoj pak 69 společností hodnotí jako nepříznivý. Z tohoto počtu celkem 60 procent očekává, že přes současnou nepříznivou situaci nebudou muset ukončit svou činnost. „Nepříznivý vývoj častěji očekávají velké firmy. Optimističtejší jsou ve výhledu do budoucna stavební firmy, kdežto služby (například restaurační podniky) vidí své vyhlídky negativněji,“ uvádí dokument.