Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

360° 29.11.2021

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

„Prezident chce po své indispozici, která výrazně oslabila mocenské centrum Hradu, ukázat, že stále drží moc v rukou, a proto tady máme sérii schůzek, které absolutně nemohou nic posunout. A to ani třeba ve vztahu mezi prezidentem a jednotlivými šéfy resortu,“ upozornil v pořadu 360° David Klimeš.

Podle něj se čeká jen na schůzku s Pirátem Lipavským, který by měl mít na starost resort zahraničních věcí. „Uvidíme, jakým způsobem si porozumí,“ podotkl komentátor.

Podle něj je ale protahování jmenování nové vlády v současné chvíli nešťastné. V Česku se totiž stále horší pandemie koronaviru, rostou počty nakažených a nemocnice se plní pacienty. „Za jiných okolností by to nebyl takový problém, protože ukázat, že hlava státu není jen notář pro potvrzování nebo odvolávání ministrů, to tu předváděli Havel, Klaus a v extrémní variantě Zeman. Ale v této chvíli tým Petra Fialy musí jasně říct, co je jejich covidový plán,“ zdůraznil Klimeš.

Podle něj chce budoucí kabinet Zemanovi dokázat, že s ním nadále počítá, proto na schůzky do Lán dorazí. „A nakonec doufají, že se 13. prosince ozve, že už to není tak, že by přes nějakou kandidaturu nejel vlak, a že pan Lipavský prezidenta přesvědčil, že funkci zvládne,“ tvrdí komentátor.

Lipavský není nejlepší kandidát na ministra

Podle něj ale Lipavský není nejlepší kandidát na ministra zahraničí. „Ale je to nejrychlejší varianta, jak se co nejrychleji dostat k vládě. Nemůžeme si dovolit, aby jedna vláda třeba až do ledna něco nařizovala a nová vláda to pak zrušila,“ upozornil Klimeš s tím, že premiér Fiala tak nemá moc jiných možností, než na svém týmu prostě trvat.

Jako první se s hlavou státu v pondělí sešel šéf Pirátů a budoucí šéf resortu pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Jako další za ním v úterý jede kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS), schůzky se totiž konají podle abecedy. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, musí proto 14 dní zůstat v izolaci. S budoucími ministry tak jedná z vitríny.

Cyklus setkání Zemana s budoucími ministry by měl skončit v pátek 10. prosince. Poté se prezident opět setká s premiérem Fialou, se kterým mluvil již v neděli po jmenování do funkce předsedy vlády.

Tagy: