reklama

Ministři útočí a tváří se, že jsou už roky v opozici, kritizuje vládu Skopeček

Poslanec Jan Skopeček (ODS) je názoru, že se ministři současné vlády postupně zbavují odpovědnosti a tváří se, že jsou už roky v opozici. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ze zmíněného chování konkrétně obvinil ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO). Té se během diskuse zastal její kolega a poslanec Patrik Nacher (za ANO).

reklama

Lídři ODS, lidovců, TOP 09, Starostů a Pirátů v úterý od rána do večera jednali o programu a složení budoucí vlády. Shodli se na tom, že koalice Spolu bude mít v novém kabinetu jedenáct členů a koalice Pirátů se Starosty sedm.

Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) také na brífinku po jednání sdělil, že má s prezidentem Milošem Zemanem předběžně domluvenou schůzku. Ze strany Zemana se ovšem může jednat o pouhý zájem sejít se s předsedou druhé nejsilnější parlamentní strany. Prezident ale rovněž mohl vzhledem k rychlému a jasnému vývoji jednání mezi oběma koalicemi změnit svůj dříve deklarovaný názor a rozhodnout se Fialu skutečně premiérem jmenovat.

Poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček už před zveřejněním informace o plánované schůzce zmínil, že očekává kultivované předání moci. „Nutno ale podotknout, že míč teď není na straně prezidenta republiky, ale na zástupcích obou koalic, aby se domluvili na programu a sestavení vlády. Až pak je řada na panu prezidentovi,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Poté si neodpustil kritiku směřující k dosluhující vládě. „Současná debata s ministry na mě působí, jako by se tvářili, že jsou už několik let v opozici. Například paní Schillerová střílí do ještě nevzniklé vlády ohledně rozpočtových návrhů. Přitom je za stav státních financí sama odpovědná,“ kritizoval Skopeček.

Nacher: Schillerová se jen opozice logicky ptá

Své kolegyně se zastal další host debaty Patrik Nacher. Ten si nemyslí, že by současní ministři už mířili do opozice a házeli zodpovědnost na jiné. „Dotyčná ministryně pouze reaguje, když jednotliví politici opozice říkají, že mají recepty, kde ušetřit kolik miliard, ale neříkají nic konkrétního. Pak je logické, že se na to Alena Schillerová ptá,“ oponoval Nacher.

Skopeček a Schillerová si jdou po krku už delší dobu. Opoziční poslanec nedávno kritizoval vládu za nákup 70 aut značky BMW pro policii. Podle něj se v tomto ohledu daly ušetřit peníze. Schillerová svému oponentovi v reakci na to doporučila, aby si ověřil okolnosti výběrového řízení, ze kterého ministerstvo vnitra vycházelo.

Ještě předtím se dvojice ostře střetla v Partii na CNN Prima NEWS. Skopeček prohlásil, že Schillerová je nejhorší ministryně v Evropské unii a zbytečně zadlužuje Českou republiku. „Paní ministryně navrhuje cestu do rozpočtové propasti. Nechci, aby moji vnuci platili dluhy paní Schillerové jen proto, že je to nejhorší ministryně od roku 1918. Zvýšila státní dluh z 1,6 na 2,3 bilionu,“ řekl.

Schillerová: ODS bude muset sáhnout na důchody a platy

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) schválila rozpočet na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Vítězná koalice Spolu pod vedením ODS ale chce takzvaný zákon roku předělat a ušetřit 100 miliard.

Podle Schillerové to není reálné. „Budete muset sáhnout na důchody, platy státních zaměstnanců nebo sociální dávky. Vláda s ODS už to udělala za Kalouska a pak byla recese,“ prohlásila šéfka resortu financí.

Skopeček jí už tehdy oponoval slovy, že se dá ušetřit na provozních výdajích. „Když se podíváme na neinvestiční nákupy ministerstev, tam se dají ušetřit desítky miliard. Vláda schválila obrovský deficit, ale až budeme mít finance k dispozici, za ODS se budeme ke 100 miliardám úspor hlásit,“ zopakoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama