reklama

Harrisová získala nominaci na viceprezidentku. V projevu se opřela do Trumpa

„Neschopnost Donalda Trumpa vést stála (Američany) životy i živobytí,“ uvedla ve středu ve svém děkovném projevu na sjezdu Demokratické strany po oficiální nominaci na viceprezidentku USA Kamala Harrisová. Dodala, že USA jsou podle ní před nadcházejícími prezidentskými volbami „na rozcestí“.

reklama

„Právě teď máme prezidenta, který mění naše tragédie v politické zbraně,“ pokračovala v projevu Harrisová. Voliče vyzvala, aby svůj hlas v listopadu místo Trumpovi dali 77letému Joeovi Bidenovi. Podle ní bude prezidentem, který Ameriku sjednotí.

K tématu

170 tisíc mrtvých i ostuda před světem

Ostře současného šéfa Bílého domu kritizoval také bývalý demokratický prezident Barack Obama. Podle něj Trump svou roli hlavy státu nikdy nebral vážně, nedokázal do ní dorůst a úřad amerického prezidenta využívá k tomu, aby pomohl sobě a svým přátelům. „Chová se, jako by to byla další reality show, díky které se mu dostane pozornosti, po které touží,“ řekl na Trumpovu adresu Obama.

Naše nejhorší pudy probuzené, naše hrdá pověst ve světě vážně pošramocená

Obama také dodal, že Trumpovy kroky během pandemie koronaviru vedly pro USA ke značným ztrátám a označil je za „selhání“.

„Důsledky jeho selhání jsou vážné. 170 tisíc mrtvých Američanů. Miliony pracovních míst pryč... Naše nejhorší pudy probuzené, naše hrdá pověst ve světě vážně pošramocená a naše demokratické instituce ohrožené jako nikdy dřív,“ komentoval Obama. V sázce je podle něj nyní i samotná americká demokracie.

Trump vrací údery

Trump už před začátkem středeční části sjezdu demokratů svého předchůdce v úřadu kritizoval. „Prezident Obama neodváděl dobrou práci,“ řekl. Špatná práce Obamy i Bidena je podle současného prezidenta důvodem, proč v roce 2016 kandidoval a nakonec usedl v Bílém domě.

K tématu

Na úterním sjezdu Demokratické strany, během kterého byl oficiálně nominován stranický kandidát na prezidenta USA Joe Biden, se Trump opřel i do bývalé první dámy Michelle Obamové. Ta ve svém pondělním projevu kritizovala mimo jiné „rozdělující politiku“ současného šéfa Bílého domu, kterého označila za „špatného prezidenta“.

K tématu

Proslov ale Trump vzápětí sejmul. Na její slova reagoval tím, že jsou „nad rámec jejího chápaní“. O několik hodin dříve na Twitteru napsal, že právě díky politice Obamy se stal prezidentem. „Někdo, prosím, vysvětlete Michelle Obamové, že Donald J. Trump by nebyl, kde je, tj. v krásném Bílém domě, kdyby nebylo práce vašeho manžela Baracka Obamy,“ rýpnul si do Obamové prezident.

Republikáni přijímající modrou kravatu?

Kromě Harrisové a Obamy na středečním sjezdu vystoupila také předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, senátorka Elizabeth Warrenová či bývalá demokratická kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová. „Přála bych si, aby Donald Trump věděl, jak být prezidentem. Protože Amerika právě teď prezidenta potřebuje,“ řekla bývalá první dáma a někdejší ministryně zahraničí Clintonová.

Na sjezdu už promluvilo i několik republikánů, kteří se rozhodli podpořit raději Bidena než kandidáta své strany Trumpa. Republikánský sjezd se bude konat příští týden. Nominaci na něm získá současný šéf Bílého domu. Prezidentské volby se budou konat 3. listopadu.

Tagy: viceprezident nominace USA Donald Trump Prezidentské volby v USA 2020 Kamala Harrisová

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama