Fanoušci Feyenordu už řádí. V centru Prahy odpálili pyrotechniku a zranili ženu

Očekávané řádění fotbalových fanoušků nizozemského Feyenordu Rotterdam v Praze začalo už o den dříve. Policie zasahovala ve středu odpoledne v centru metropole poté, co pyrotechnikou zranili kolemjdoucí ženu. Fanoušci, kteří se ve své zemi předvedli například při protestech proti epidemickým opatřením, přicestovali do Česka na čtvrteční zápas Konferenční ligy na půdě pražské Slavie. Divocí pak byli i v den utkání.

Na Staroměstském náměstí se ve čtvrtek před čtvrtou hodinou odpoledne srotily stovky fanoušků Feyenoordu, kteří následně měly zamířit na zastávku linky metra A Staroměstská, odkud pojedou do stanice Želivského. Pak pěšky do vršovického Edenu.

Někteří se však na zápas nepodívají. V centru Prahy totiž začali odpalovat pyrotechniku a policisté se nebránili zatýkání. Pohyb příznivců nizozemského týmu monitoruje vrtulník. Přítomný je antikonfliktní tým, asistuje mu cizinecká policie i městská policie.

Desítky příznivců Feyenordu dorazily do Prahy už ve středu a vpředvečer vzaly útokem restaurace a bary v centru města. Incident s výbušninou se pak stal přímo na Staroměstském náměstí.

„Vpodvečer došlo na Staroměstském náměstí k odpálení pyrotechniky, která zranila turistku. Policisté podezřelého, který měl pyrotechniku odpálit, na místě zajistili,” řekl webu Novinky.cz policejní mluvčí Jan Rybanský.

Mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová pak redakci CNN Prima NEWS sdělila více podrobností: „Můžeme potvrdit, že žena měla zranění ruky. Na místě ji záchranáři ošetřili a převezli do nemocnice.“

Policie se ale na příjezd Nizozemců dopředu připravila. Vizitkou rotterdamských chuligánů jsou totiž většinou zapálená auta, bitvy v ulicích a velký nepořádek.

Uvedli se už o víkendu, kdy v Nizozemí probíhaly demonstrace proti přísným koronavirovým opatřením. Právě fotbaloví fanoušci byli hlavní silou protestantů v ulicích.

Pražští policisté si tak vyžádali pomoc z Plzně nebo Ústí nad Labem. Navíc přijede pomoci několik kolegů přímo ze země tulipánů. Ti mají na chuligány úzké vazby a dobře tak vědí, co od nich hrozí.

Zápas mezi Slavií a Feyenordem začíná v pražském Edenu ve čtvrtek v 18:45. Ve vývoji základní skupiny E Konferenční ligy jde zejména pro český tým o velmi důležité klání. Pokud Slavia zvítězí, zajistí si postup do jarní vyřazovací části soutěže. V opačném případě bude muset ještě bojovat za dva týdny na hřišti německého Unionu Berlín.

Tagy:
Nizozemsko SK Slavia Praha fotbal zdravotnická záchranná služba sport Praha fanoušci pyrotechnika Konferenční liga Feyenoord Rotterdam