Farský bude muset složit poslanecký mandát osobně. Do Česka přiletí v polovině února

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu osobně na schůzi Sněmovny 15. února. Učinit tak na českém velvyslanectví v USA totiž není možné, uvedl. Potvrdil tak slova ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) o tom, že se kvůli složení mandátu bude muset pravděpodobně vrátit do České republiky.

„Poslaneckého mandátu se vzdám osobně na příští řádné schůzi Sněmovny dne 15. 2. 2022. Učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády možné,“ napsal Farský na Twitter.

Že se politik bude muset kvůli složení mandátu vrátit do České republiky, naznačoval Blažek už v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. „Jak se český poslanec může vzdát mandátu, když je v cizině? S tím se nepočítalo. Myslel, že to udělá z USA. Je to asi velký právní problém. Pokud do týdne nenajdeme právnické řešení, tak bude muset přiletět,“ řekl šéf resortu spravedlnosti.

Farský se rozhodl pro rezignaci na poslanecký mandát až minulý týden. Oznámení učinil čtyři dny poté, co odletěl do USA. Nejdříve si chtěl mandát ponechat po celou dobu několikaměsíční stáže ve Spojených státech. Názor změnil až poté, co se na něj snesla obrovská kritika od opozice, veřejnosti i z řad politiků vládní pětikoalice.

Nejhlasitějším kritikem Farského byl pravděpodobně šéf SPD Tomio Okamura. Ten jeho cestu do USA označil za podvod na voličích, protistátní činnost i vlastizradu.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ uvedl politik ve čtvrtek na sociálních sítích. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) hnutí situaci kolem nepřítomnosti Farského v Česku podcenilo.

Tagy: