Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Okamura o cestě Farského do USA

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

„Podle SPD by dlouhodobou nepřítomnost poslance Jana Farského měl ve Sněmovně projednat mandátový a imunitní výbor, protože se nejedná o plnohodnotný výkon poslaneckého mandátu,“ řekl Okamura ve svém pondělním „hlášení“ na YouTube. Podle šéfa SPD jde ze strany Farského o podvod na voličích, protože o své cestě věděl už před sněmovními volbami.

„Důležité je také to, co jde do USA vlastně studovat nebo v čem se jde proškolit – jak aplikovat zkušenosti amerického federalismu na Evropskou unii, tedy vytvořit ‚Spojené státy evropské‘. To by znamenalo konec samostatnosti a suverenity ČR. Jde o protistátní činnost,“ pokračoval Okamura.

Poté použil ještě ostřejší označení: „Pokud někdo cíleně pracuje na tom, aby skončila suverenita a samostatnost ČR a aby se z EU stala federace, tak jde v podstatě o definici vlastizrady.“ Farského přitom nekritizují zdaleka jen opoziční poslanci, ale i členové stran z vládní pětikoalice.

Ti sice nezmiňují nic o hrozbě „federalizace“ Evropské unie, Farského však podobně jako členové SPD vyzývají, ať rezignuje na poslanecký mandát. Poslanec to odmítl, do USA odletěl v neděli.

Farský: Voličům bych chyběl

„Odstoupení jsem probíral s mnoha lidmi a říkali, že by bylo špatně, kdybych odešel. Po jedenácti letech mám takovou pozici, že bych voličům chyběl. Navíc svou práci dělám rád,“ vysvětlil poslanec zhruba před týdnem.

Poslanecký plat prý bude posílat neziskovým organizacím, jako je Člověk v tísni, Paměť národa či skaut. Rovněž slíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová sněmovní hlasování.

Do karet ale Farskému příliš nehraje znění předvolební koaliční smlouvy Pirátů a Starostů. Ta mimo jiné říká: „Kandidát koalice se zavazuje, že v případě zvolení bude brát práci poslance jako prioritu a zařídí si své ostatní aktivity tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času.“

Otázkou také je, zda Farského rozhodnutí ponechat si mandát poslance koresponduje s článkem 26 Ústavy ČR: „Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.“

Tagy: