reklama

Fiala je na Slovensku. S Hegerem chtějí společně udávat tón EU a prosazovat jádro

Český premiér Petr Fiala (ODS) zavítal na svou první zahraniční návštěvu tradičně na sousední Slovensko. Zde se zatím setkal se svým protějškem Eduardem Hegerem. Oba ministerští předsedové se shodli na tom, že chtějí během nadcházejících měsíců udávat tón v Evropské unii díky svým předsednictvím. Kromě toho zmínili, že chtějí společně prosadit jádro do energetického mixu obou zemí coby trvalý čistý zdroj.

reklama

Fiala se s Hegerem domluvil na tom, že Česko a Slovensko v nadcházejících měsících začne silněji prosazovat své názory v rámci Evropské unie a Višegrádské čtyřky (V4). Oběma zemím k tomu mají pomoci nadcházející předsednictví. Česko bude ve druhé polovině roku předsedat Evropské radě, zatímco Slováci pro změnu povedou právě V4 a k tomu také Slavkovský formát, tedy aliance, kde je kromě Česka a Slovenska ještě Rakousko.

„Je to úžasná příležitost pro tyto dvě bratrské země, aby v jedné době mohly udávat tón a mohly směřovat politiku Evropské unie v těchto třech formátech,“ uvedl slovenský premiér Heger s tím, že Česko i Slovensko jsou proevropské země.

Podle něj jsou aktuální rétoriky Česka i Slovenska v této otázce velmi podobné. „Chceme Evropu dělat silnější ve světovém měřítku. Toto je náboj, který přináším v rámci V4 a přináší ho i pan premiér (Fiala),“ dodal Heger.

Fiala české priority v čele EU nechtěl konkretizovat, ale domluvil se se svým slovenským protějškem na tom, že se oba státy budou vzájemně a pravidelně informovat. „Budeme se je snažit sladit tak, aby to dohromady dávalo nějaký smysl a přineslo to co nejlepší výsledek,“ řekl Fiala na tiskové konferenci po jednání premiérů. Stejně tak to má fungovat například i při nových opatřeních proti šíření pandemie, která by měla ovlivnit cestování mezi oběma zeměmi.

Společný postup s jádrem

Fiala se s Hegerem shodl i v otázce jáderné energie. Oba premiéři jej chtějí v EU zahrnout do energetického mixu coby trvalý čistý zdroj. „Shodli jsme se na tom, že v rámci dalších kroků v rámci Zeleného údělu bude výhodné a nutné postupovat společně, protože máme v zájmu prosazení jádra jako čistého zdroje,“ uvedl český předseda vlády.

Oba preméři zmínili potřebu usilovat o uhlíkovou neutralitu, ale Fiala doplnil, že je jí potřeba docílit bez sociálně ekonomických dopadů, tedy bez dopadů na běžné občany. Heger doplnil, že každá země v EU má v tomto ohledu jinou startovací pozici.

Fiala na začátku tiskové konference poděkoval za mimořádně přátelské přijetí a slovenskou pohostinnost. „Nedovedl jsem si představit, že bych na své první zahraniční cestě navštívil jinou zemi než Slovensko. Pojí nás společná minulost i přátelské vztahy,“ zdůraznil český premiér.

Na Slovensku ho ještě čeká setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a také předsedou Národní rady (slovenský jednokomorový parlament, pozn. red.) Borisem Kollárem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama