reklama

Stáž v USA není výlet. Odstoupení by byla chyba a podvod na voliče, hájí se Farský

Stáž v USA není výlet, řekl v úterý na tiskové konferenci ve Sněmovně poslanec STAN Jan Farský ke svému odjezdu do zahraničí. Zdůraznil, že odstoupení z mandátu by podle něj byla chyba a podvod na voliče. Někteří politici ale upozorňují, že Farský odjezdem porušuje koaliční smlouvu.

reklama

Farský bude půl roku na stáži na univerzitě v americkém Oregonu. Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal stipendium. „Není to výlet, je to půlroční stáž,“ hájil ve středu svůj odjezd do USA. Podle něj by odstoupení z poslaneckého postu byla chyba a podvod na voliče.

„Odstoupení jsem probíral s mnoha lidmi a říkali, že by bylo špatně, kdybych odešel. Po jedenácti letech mám takovou pozici, že bych voličům chyběl. Navíc svou práci dělám rád,“ zdůraznil před zasedáním Sněmovny.

Farský už v pondělí uvedl, že v případě zásadního hlasování, které by vyžadovalo jeho osobní přítomnost, kdykoli přiletí zpět do Česka. Své poslanecké povinnosti chce ale plnit i z USA. „Je tam devítihodinový časový posun, není to jednoduše proveditelné. V poslední době jsme ale strávili většinu času on-line,“ nastínil své plány.

Farský rezignoval na post předsedy poslaneckého klubu hnutí Starostů a nezávislých v pondělí. Plat poslance bude během svého pobytu v USA posílat několika neziskovým organizacím, jako je Člověk v tísni, Paměť národa či skaut.

Dvaačtyřicetiletý Farský vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. U komise uspěl s projektem, který se zabýval možností transformace 250 let amerického federalismu do plánu pro příští čtvrtstoletí Evropské unie. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) upozornil, že hnutí bude i nadále využívat Farského zkušenosti a některé věci s ním chce konzultovat.

Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že stáž Farského vnímá jako přínos nejen pro jeho profesní růst, ale i pro hnutí. „Byla by škoda, aby se kvůli tomu vzdal čtyřletého mandátu. Tento postoj sdílí i předseda vlády Petr Fiala. Jestli toto rozhodnutí přijmou i voliči Jana Farského, to ukážou další volby. Já věřím, že ano,“ doplnil.

Musí si to zodpovědět s vlastním svědomím

Někteří poslanci ale Farského za odjezd kritizují. Nelíbí se jim, že si chce ponechat poslanecký mandát. V koaliční smlouvě STAN a Pirátů totiž stojí: „Zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času; z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí.”

Podle opoziční poslankyně ANO Aleny Schillerové si Farský má sáhnout do svědomí. „Nehodlám kádrovat pana poslance Farského, musí si to zodpovědět s vlastním svědomím. Poprvé jsem získala silný mandát na jižní Moravě a cítím obrovský závazek. Neumím si představit, že bych své voliče zklamala, přestala na půl roku pracovat a odjela. Je to moje práce, jsem tu každý den. Neumím si nic takového představit,“ zdůraznila v úterý exministryně financí.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury Farský pohrdá svými voliči, které podvedl. Označil jej za „pana čistého“, který porušuje, co slíbil.

Poslanec ODS Marek Benda řekl, že je třeba akceptovat Farského rozhodnutí. „Zodpovídá za něj jeho strana. Slíbil, že se bude vracet na klíčová hlasování. A v případě krize to budeme řešit,“ podotkl Benda. Podobně na situaci reagoval i šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama