Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

„Pro úspěšné předsednictví je klíčová dobrá spolupráce,“ prohlásil po jednání se zástupci Komise premiér Fiala. Společně s Leyenovou se bavili o problémech EU, které se „potažmo týkají i českých občanů“. „Chceme navázat na dobrou práci francouzského předsednictví. Ve čtvrtek jsem měl na osobním setkání možnost poděkovat prezidentovi Emmanuelovi Macronovi za jeho práci,“ pokračoval.

Francie nemohla před předsednictvím, které převzala na začátku roku, počítat s ruskou agresí na Ukrajině, připomněl český premiér. Za velký úspěch proto považuje, že se zemi podařilo udržet jednotu členských států EU ve všech klíčových otázkách, jako je podpora Ukrajiny a sankce proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

„A když mluvím o sankcích, tam se velmi dobře ukazuje nutnost spolupráce Komise a předsednické země a celé Evropské rady, protože právě v přípravě sankcí sehrála komise pod vedením Ursuly von der Leyenové skvělou práci,“ uvedl ministerský předseda.

Předsedkyně EK mu poděkování oplatila a uvedla, že se těší na vzájemnou spolupráci. „Vím, že vám Evropa leží na srdci a není náhodou, že jedna z vašich prvních cest vás přivedla do Bruselu. Jako vláda pracujete pro Evropu, vaše předsednictví bude úspěšné. Vaším mottem je ‚Evropa jako úkol, nově přebudovat a posílit‘. To je citát Václava Havla, který je relevantní i dnes,“ uvedla předsedkyně.

Priority: Energetika i bezpečnost

Vláda s Komisí řešila podle Fialy nejdůležitější otázky pro nejbližší dobu. Zmínil zejména energetiku, energetickou nezávislost a soběstačnost EU, posílení bezpečnosti, dostupnou energii za přijatelné ceny. „Energetická politika je přesně příklad oblasti, ve které má Evropská unie postupovat společně a koordinovaně. Jedině, když toto budeme dělat, máme šanci krizi rychle a úspěšně vyřešit,“ poznamenal.

Nelze podle něj opomenout ani téma Ukrajiny. „Ukončení války, obnova Ukrajiny, to je klíč k řešení problémů, které dnes občany členských států Evropské unie trápí. Ať už je to migrace a její důsledky, růst cen energií, potravin a všechny další věci, které jsou přímo či nepřímo s ruskou agresí na Ukrajině spojeny,“ dodal premiér.

Před českým předsednictvím leží podle Fialy nelehký úkol a velké výzvy, společnou ambicí evropských zemí je vyjít z krizové doby zase o něco silnější. Je přesvědčen o tom, že když bude EU spolupracovat, lze dosáhnout toho, že občany jednotlivých zemí provede krizí úspěšně a výsledkem bude silnější, odolnější a bezpečnější Evropa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Domácí zpravodajství

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.