reklama

Fiala nahradí populistu Babiše. Zahraničí si všímá neobvyklého aktu jmenování v Lánech

Český prezident Miloš Zeman v neděli jmenoval lídra středopravicové koalice Petra Fialu předsedou příští vlády. Ceremoniál proběhl v Lánech a Zemana od Fialy odděloval box z plexiskla. Prezident i nový premiér měli dýchací cesty zakryté respirátory se stupněm ochrany FFP3. Tak zahraniční média informují o Fialově jmenování premiérem.

reklama

Kvůli prezidentově pozitivním testu na koronavirus proběhlo jmenování Petra Fialy českým premiérem za neobvyklých okolností. Miloš Zeman uvedl Fialu do funkce zpoza plexisklového boxu, který od sebe oba aktéry odděloval. Právě neobvyklý akt na zámku v Lánech zaujal zahraniční média, jež o události informují.

„Středopravicový lídr nahrazuje miliardářského populistu Andreje Babiše,“ píše německý portál Deutsche Welle. Z projevu Petra Fialy pak vybral jeho přesvědčení, že země bude mít „brzy silnou a stabilní vládu“. Deutsche Welle dále shrnuje říjnové výsledky voleb do Poslanecké sněmovny a připomíná také, že Fialův kabinet bude muset čelit sílící vlně koronavirové epidemie.

Problém s Lipavským

O jmenování Fialy premiérem informuje také portál Politico.eu. „Slibuji, že to bude vláda změny pro budoucnost, že provede zemi aktuální situací a která rovněž provede změny, které jsou nutné,“ píše Politico.eu. Politico také připomíná, že Miloš Zeman zřejmě nebude ochoten ministrem zahraničí jmenovat Jana Lipavského (Piráti).

Agentura Reuters pak připomíná plán budoucí vládní koalice na přepracování státního rozpočtu na rok 2022. „Nová vláda má před sebou velmi složité období a mnoho výzev. Chci, aby naše vláda byla vládou změny,“ cituje Reuters Fialu a zdůrazňuje jeho apel na to, aby se lidé nechali očkovat proti koronaviru.

Plexisklovou bariéru v Lánech zmiňuje také portál Aljazeera.com a ze Zemanova proslovu vybírá jeho plán dokončit pohovory s kandidáty na ministry Fialova kabinetu do 13. prosince. Poté by mělo být vše připraveno ke jmenování i zbývající členy vlády.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama