Fiala nahradí populistu Babiše. Zahraničí si všímá neobvyklého aktu jmenování v Lánech

Český prezident Miloš Zeman v neděli jmenoval lídra středopravicové koalice Petra Fialu předsedou příští vlády. Ceremoniál proběhl v Lánech a Zemana od Fialy odděloval box z plexiskla. Prezident i nový premiér měli dýchací cesty zakryté respirátory se stupněm ochrany FFP3. Tak zahraniční média informují o Fialově jmenování premiérem.

Kvůli prezidentově pozitivním testu na koronavirus proběhlo jmenování Petra Fialy českým premiérem za neobvyklých okolností. Miloš Zeman uvedl Fialu do funkce zpoza plexisklového boxu, který od sebe oba aktéry odděloval. Právě neobvyklý akt na zámku v Lánech zaujal zahraniční média, jež o události informují.

„Středopravicový lídr nahrazuje miliardářského populistu Andreje Babiše,“ píše německý portál Deutsche Welle. Z projevu Petra Fialy pak vybral jeho přesvědčení, že země bude mít „brzy silnou a stabilní vládu“. Deutsche Welle dále shrnuje říjnové výsledky voleb do Poslanecké sněmovny a připomíná také, že Fialův kabinet bude muset čelit sílící vlně koronavirové epidemie.

Problém s Lipavským

O jmenování Fialy premiérem informuje také portál Politico.eu. „Slibuji, že to bude vláda změny pro budoucnost, že provede zemi aktuální situací a která rovněž provede změny, které jsou nutné,“ píše Politico.eu. Politico také připomíná, že Miloš Zeman zřejmě nebude ochoten ministrem zahraničí jmenovat Jana Lipavského (Piráti).

Agentura Reuters pak připomíná plán budoucí vládní koalice na přepracování státního rozpočtu na rok 2022. „Nová vláda má před sebou velmi složité období a mnoho výzev. Chci, aby naše vláda byla vládou změny,“ cituje Reuters Fialu a zdůrazňuje jeho apel na to, aby se lidé nechali očkovat proti koronaviru.

Plexisklovou bariéru v Lánech zmiňuje také portál Aljazeera.com a ze Zemanova proslovu vybírá jeho plán dokončit pohovory s kandidáty na ministry Fialova kabinetu do 13. prosince. Poté by mělo být vše připraveno ke jmenování i zbývající členy vlády.

Tagy: