reklama

Zeman se s kandidáty na ministry začne scházet už v pondělí. Kdy vznikne nová vláda?

Jednání mezi prezidentem republiky Milošem Zemanem a kandidáty na členy vlády Petra Fialy začnou už v pondělí 29. listopadu. Zeman to oznámil během jmenování Fialy premiérem. Rozhovory by měly probíhat až do 13. prosince.

reklama

„Dovolte mi, abych vám ze srdce blahopřál k vašemu jmenování premiérem. Sám jsem tuto funkci vykonával kdysi dávno po čtyři roky. Řídil jsem se dvěma zásadami: vážit si lidí, kteří něco dokázali, a nevážit si žvanilů, za nimiž není vidět práce, zato radí druhým, jak mají pracovat,“ řekl Miloš Zeman, když jmenoval šéfa ODS Petra Fialu předsedou vlády. Prezident zároveň uvedl, že už v pondělí se setká s prvními kandidáty na ministry. Pohovory by měly probíhat až do 13. prosince. Kolem poloviny prosince by tak mohla být nová vláda jmenována.

Fiala za své jmenování prezidentu Zemanovi poděkoval a ujistil jej, že je se svým budoucím kabinetem připraven převzít vládní odpovědnost. „Děkuji vám také, že jsem vám mohl předat seznam kandidátů a kandidátek na členy vlády. Jsem přesvědčen, že brzy budeme mít stabilní vládu. Slibuji, že to bude vláda změny pro budoucnost, že provede zemi aktuální situací a která rovněž provede změny, které jsou nutné pro budoucnost našich dětí,“ řekl.

Ještě nezačali a už došlo k výměně

Fialův kabinet by měl mít celkem 18 členů. Šest křesel obsadí ODS, čtyři hnutí STAN, po třech ministrech KDU-ČSL a Piráti, dvě křesla zbydou na TOP 09. Ještě, než se designovaná vláda Petra Fialy ujala mandátu, stihla jednoho ze svých kandidátů na ministry vyměnit.

Šéfem resortu průmyslu se tak nestane Věslav Michalik, který se své kandidatury na ministerský post vzdal poté, co vyšlo najevo, že dříve v letech 2002 až 2017 vlastnila jeho rodina firmu na Kypru. „Nedělo se tam nic nelegálního,“ prohlásil Michalik. Podle svých slov ale dospěl k závěru, že je pro něho důležitější, aby nová vláda nezačínala s tím, že je přirovnávána „k tomu, že je to stejné jako předtím“.

Očekává se také, že Miloš Zeman bude mít problém se jmenováním Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Zeman totiž avizoval, že jednoho z kandidátů na člena Fialova kabinetu bude vetovat. Spekuluje se právě o Lipavském. Jednak kvůli jeho postoji k izraelsko-palestinské otázce, jednak kvůli jeho nepříliš velké odbornosti v rámci resortu, který má řídit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama