Zeman se s kandidáty na ministry začne scházet už v pondělí. Kdy vznikne nová vláda?

Jednání mezi prezidentem republiky Milošem Zemanem a kandidáty na členy vlády Petra Fialy začnou už v pondělí 29. listopadu. Zeman to oznámil během jmenování Fialy premiérem. Rozhovory by měly probíhat až do 13. prosince.

„Dovolte mi, abych vám ze srdce blahopřál k vašemu jmenování premiérem. Sám jsem tuto funkci vykonával kdysi dávno po čtyři roky. Řídil jsem se dvěma zásadami: vážit si lidí, kteří něco dokázali, a nevážit si žvanilů, za nimiž není vidět práce, zato radí druhým, jak mají pracovat,“ řekl Miloš Zeman, když jmenoval šéfa ODS Petra Fialu předsedou vlády. Prezident zároveň uvedl, že už v pondělí se setká s prvními kandidáty na ministry. Pohovory by měly probíhat až do 13. prosince. Kolem poloviny prosince by tak mohla být nová vláda jmenována.

Fiala za své jmenování prezidentu Zemanovi poděkoval a ujistil jej, že je se svým budoucím kabinetem připraven převzít vládní odpovědnost. „Děkuji vám také, že jsem vám mohl předat seznam kandidátů a kandidátek na členy vlády. Jsem přesvědčen, že brzy budeme mít stabilní vládu. Slibuji, že to bude vláda změny pro budoucnost, že provede zemi aktuální situací a která rovněž provede změny, které jsou nutné pro budoucnost našich dětí,“ řekl.

Ještě nezačali a už došlo k výměně

Fialův kabinet by měl mít celkem 18 členů. Šest křesel obsadí ODS, čtyři hnutí STAN, po třech ministrech KDU-ČSL a Piráti, dvě křesla zbydou na TOP 09. Ještě, než se designovaná vláda Petra Fialy ujala mandátu, stihla jednoho ze svých kandidátů na ministry vyměnit.

Šéfem resortu průmyslu se tak nestane Věslav Michalik, který se své kandidatury na ministerský post vzdal poté, co vyšlo najevo, že dříve v letech 2002 až 2017 vlastnila jeho rodina firmu na Kypru. „Nedělo se tam nic nelegálního,“ prohlásil Michalik. Podle svých slov ale dospěl k závěru, že je pro něho důležitější, aby nová vláda nezačínala s tím, že je přirovnávána „k tomu, že je to stejné jako předtím“.

Očekává se také, že Miloš Zeman bude mít problém se jmenováním Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Zeman totiž avizoval, že jednoho z kandidátů na člena Fialova kabinetu bude vetovat. Spekuluje se právě o Lipavském. Jednak kvůli jeho postoji k izraelsko-palestinské otázce, jednak kvůli jeho nepříliš velké odbornosti v rámci resortu, který má řídit.

Tagy: