Fiala nastínil, jaký by měl být příští český prezident. Jaká jména zaznívají?

Petr Fiala

Na kongres ODS se v pátek a v sobotu diskutovalo mimo jiné o tom, kdo by mohl být kandidátem nejsilnější vládní strany na prezidentský úřad. Přestože konkrétní odpovědi nezaněly, ministerský předseda a lídr strany Petr Fiala nastínil, jak by si budoucího prezidenta představoval.

Vybrat společného prezidentského kandidáta koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) či všech vládních stran podle Petra Fialy ještě potrvá. Je to záležitost několika měsíců, řekl premiér novinářům poté, co ho sobotní kongres občanských demokratů znovu zvolil do čela strany.

Na dotaz, zda se na kongresu v kuloárech „upeče“ i prezidentský kandidát, Fiala odvětil, že kandidáti se nepečou. „Kandidát musí dozrát. Ještě není léto, tak ještě nikdo nedozrává. Ještě chvilku počkejme, pak určitě s dobrým kandidátem vystoupíme,“ řekl.

Lídři dalších vládních stran při příchodu na jednání připouštěli, že o společném kandidátovi debatují, jak se jejich uskupení zavázala v koaliční dohodě. „Bylo by zodpovědné, abychom se minimálně na vládní úrovni bavili, kdo by měl dostat naši podporu,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky hledání kandidáta zbrzdilo dění na Ukrajině po ruské vojenské invazi.

Jednání brzdí válka

Také Fiala připustil, že postup při výběru kandidáta brzdí vytížení vládních špiček kvůli situaci na Ukrajině. „Není čas se o tom bavit, hledat tu správnou osobnost,“ uvedl. „Kandidát se musí vybrat pečlivě i vzhledem k obvykle vyšší účasti u prezidentských voleb. Musí totiž obstát i proti soupeřům, kteří využijí populistické postupy,“ doplnil.

Nový prezident by měl podle Fialy být osobností, na kterou se mohou občané spolehnout. „Který bude respektovat Ústavu, bude přesvědčen o tom, že máme být pevnou součástí Západu, a bude nás důstojně reprezentovat,“ řekl. Výběr je podle něj otázka několika dalších měsíců.

Vondra na Hrad?

Staronový šéf ODS na tiskové konferenci po zvolení předsednictva strany připustil, že občanští demokraté jsou podle něj připraveni podpořit stranickou nominaci i silnou nestranickou osobnost. „Otevřeni jsme oběma variantám,“ řekl.

Jedno jméno, které mezi přítomnými zaznělo, bylo europoslance za ODS Alexandra Vondry. Někdo z přítomých měl dokonce tričko s nápisem: „Vondra na Hrad“. Sám europoslanec ale svou kandidaturu vyvrátil. „Já to tričko viděl taky, vypadalo moc hezky, ale zatím o tom neuvažuji, uvedl k nápisu na tričku jednoho z delegátů.

Dlouhodobě se však mluví také o dalších osobnostech strany. Mnohé například překvapilo, že se místopředsednické funkce vzdal předseda Senátu Miloš Vystrčil. Jeho jméno se mezi potencionálními kandidáty objevuje dlouhodobě. Sám chce však především na podzim obhájit mandát senátora a pozici předsedy Senátu.

Dalším jménem, o kterém se v souvislosti s prezidentským úřadem hovoří již dlouhá léta, je senátorka Miroslava Němcová. Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny svou možnou kandidaturu nevyvrátila. „Musíme počkat na to, až se domluví koalice. Takže zatím na to odpověď nemám,“ řekla již dříve.

Tagy: