reklama

Petr Fiala: Vláda selhala. Prokazuje obrovskou nekompetentnost a bezradnost

Peníze ze schodkového státního rozpočtu nepůjdou ani na podporu ekonomiky nebo do investic, ale na další spotřebu, kritizoval vládu předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala v letním speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Naopak slova chvály měl pro obyvatele České republiky: „Viděli jsme neuvěřitelnou solidaritu, odpovědnost a ukázněnost.“

reklama

Petr Fiala ve volném čase rád pobývá s rodinou na chalupě, kde si sem tam zakouří dýmku a každý den večer si alespoň chvíli čte. Právě čtení vnímá jako nepostradatelnou část svého života. Zajímá ho beletrie, poezie, ale také odborná literatura, kterou dokonce sám píše. Je autorem téměř 30 odborných knih, které pojednávají například o politice, náboženství nebo o Evropě.

K tématu

Šéfem ODS se stal v roce 2014. Svůj soukromý život si dobře hlídá, čímž se liší od některých předsedů jiných parlamentních stran. I když Fialovi kritici často poukazují na to, že je předseda občanských demokratů mužem bez emocí, kterého není možné spatřit jinak než v uhlazeném obleku, Fiala v pořadu oponoval tím, že tenis hraje bez saka a v moři se koupe výhradně bez košile.

„Jsem úplně normální osoba, jenom se svými pocity příliš neobtěžuji své okolí. To, že člověk ovládá své emoce, je podle mého názoru pozitivní,“ vysvětloval Fiala, který zkrátka nerad mluví o sobě. Spíše se snaží, aby za něj mluvily jeho činy.

Do vrcholné politiky vstoupil v roce 2012, když se jako nestraník stal ministrem školství v tehdejší vládě Petra Nečase. Na politiku byl Fiala připraven. Jako politolog rozuměl teorii a jako bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně se zase uměl pohybovat ve veřejném prostoru.

Rozpočet se nevyvíjel dobře už před koronakrizí.

Stejně ale nakonec byl mnohými věcmi v politice překvapen. Nejvíce z toho, jak je složité přes česká média lidem sdělovat pozitivní poselství. „Jedním z takových poselství je pochvala pro obyvatele České republiky během karantény. Viděli jsme neuvěřitelnou solidaritu, odpovědnost a ukázněnost lidí, kteří si sami šili roušky a dodržovali doporučená pravidla,“ řekl.

Jako zástupce opozice Fiala naopak není spokojen s vládou. „Babišova vláda prokazuje obrovskou nekompetentnost a bezradnost. Viděli jsme to například na schvalování půlbilionového státního rozpočtu. Peníze z něj nepůjdou ani na podporu ekonomiky nebo do investic, ale na další spotřebu,“ kritizoval. Podle předsedy občanských demokratů je potřeba si připomenout, že rozpočet se nevyvíjel dobře už před koronakrizí.

Fiala v pořadu mluvil také o spolupráci s jinými stranami. V komunálních volbách ODS nabízí společné kandidáty například s TOP 09, KDU-ČSL nebo STAN. „Cílem je, aby nepropadaly hlasy středopravicových voličů,“ vysvětlil Fiala. Podobný model zmíněné strany zvažují pro nadcházející sněmovní volby, které by se měly uskutečnit v roce 2021. Společné kandidátky by se středopravicovým stranám hodily hlavně kvůli většímu zisku mandátů.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Roman Prymula

Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace

Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace

Pane ministře, omluvte se a okamžitě odstupte! Okamžitě, prosím, napsal na Twitter Miroslav Kalousek v reakci na to, že ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl půl hodiny před půlnocí na čtvrtek viděn, jak vychází bez nasazené roušky z restaurace na Vyšehradě, upozornil web Blesk.cz. Restaurace má být přitom podle nakázaných opatření proti koronaviru uzavřená. Situaci komentují i další politici, kteří se shodují, že by Prymula měl rezignovat.

reklama
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama