reklama

Petr Fiala: Vláda selhala. Prokazuje obrovskou nekompetentnost a bezradnost

Peníze ze schodkového státního rozpočtu nepůjdou ani na podporu ekonomiky nebo do investic, ale na další spotřebu, kritizoval vládu předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala v letním speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Naopak slova chvály měl pro obyvatele České republiky: „Viděli jsme neuvěřitelnou solidaritu, odpovědnost a ukázněnost.“

reklama

Petr Fiala ve volném čase rád pobývá s rodinou na chalupě, kde si sem tam zakouří dýmku a každý den večer si alespoň chvíli čte. Právě čtení vnímá jako nepostradatelnou část svého života. Zajímá ho beletrie, poezie, ale také odborná literatura, kterou dokonce sám píše. Je autorem téměř 30 odborných knih, které pojednávají například o politice, náboženství nebo o Evropě.

K tématu

Šéfem ODS se stal v roce 2014. Svůj soukromý život si dobře hlídá, čímž se liší od některých předsedů jiných parlamentních stran. I když Fialovi kritici často poukazují na to, že je předseda občanských demokratů mužem bez emocí, kterého není možné spatřit jinak než v uhlazeném obleku, Fiala v pořadu oponoval tím, že tenis hraje bez saka a v moři se koupe výhradně bez košile.

„Jsem úplně normální osoba, jenom se svými pocity příliš neobtěžuji své okolí. To, že člověk ovládá své emoce, je podle mého názoru pozitivní,“ vysvětloval Fiala, který zkrátka nerad mluví o sobě. Spíše se snaží, aby za něj mluvily jeho činy.

Do vrcholné politiky vstoupil v roce 2012, když se jako nestraník stal ministrem školství v tehdejší vládě Petra Nečase. Na politiku byl Fiala připraven. Jako politolog rozuměl teorii a jako bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně se zase uměl pohybovat ve veřejném prostoru.

Rozpočet se nevyvíjel dobře už před koronakrizí.

Stejně ale nakonec byl mnohými věcmi v politice překvapen. Nejvíce z toho, jak je složité přes česká média lidem sdělovat pozitivní poselství. „Jedním z takových poselství je pochvala pro obyvatele České republiky během karantény. Viděli jsme neuvěřitelnou solidaritu, odpovědnost a ukázněnost lidí, kteří si sami šili roušky a dodržovali doporučená pravidla,“ řekl.

Jako zástupce opozice Fiala naopak není spokojen s vládou. „Babišova vláda prokazuje obrovskou nekompetentnost a bezradnost. Viděli jsme to například na schvalování půlbilionového státního rozpočtu. Peníze z něj nepůjdou ani na podporu ekonomiky nebo do investic, ale na další spotřebu,“ kritizoval. Podle předsedy občanských demokratů je potřeba si připomenout, že rozpočet se nevyvíjel dobře už před koronakrizí.

Fiala v pořadu mluvil také o spolupráci s jinými stranami. V komunálních volbách ODS nabízí společné kandidáty například s TOP 09, KDU-ČSL nebo STAN. „Cílem je, aby nepropadaly hlasy středopravicových voličů,“ vysvětlil Fiala. Podobný model zmíněné strany zvažují pro nadcházející sněmovní volby, které by se měly uskutečnit v roce 2021. Společné kandidátky by se středopravicovým stranám hodily hlavně kvůli většímu zisku mandátů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama