reklama

Současná vláda je nejhorší v historii. Na Slovensku záhadně umírají lidé, říká Fico

Bývalý slovenský premiér a předseda strany SMER-SD Robert Fico v pořadu 360° konstatoval, že současná slovenská vláda je nejhorší v historii. „Více než osmdesát procent občanů jí nedůvěřuje. Je přirozené, že lidé chtějí předčasné volby,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Fico pronesl, že během petiční akce, kterou se svou stranou zorganizoval v době pandemie, se podařilo shromáždit přes 600 tisíc podpisů občanů, kteří požadují předčasné parlamentní volby. „Referendum zde již bylo, jenže prezidentka Čaputová podala na ústavní soud negativní návrh, že je referendum v rozporu se zákony země. Pokud by to neudělala, tak by prošlo,“ vysvětlil.

Řada občanů tvrdí, že opoziční SMER-SD jedná příliš tvrdě, Fico to však odmítá. „Je zde více než 80 procent lidí, kteří jsou proti vládě. Do referenda znovu jdeme, ale zeptáme se prezidentky, zda to opět podá k soudu,“ pokračoval. Podle něj se u Čaputové projevuje jistá míra naivity. „Je zde taková atmosféra, že když referendum bude, tak jsem přesvědčen, že budou i předčasné volby,“ má jasno.

Řešíme smyšlené soudní procesy

Na Slovensku prý probíhá řada nesmyslných obvinění. „Příkladem je soudní proces bývalého speciálního prokurátora, který dostal čtrnáct let za vymyšlenou věc. Celé to bylo postavené na udavačovi, který si běhá po svobodě,“ podotkl. Na tyto případy je pak podle Fica nutné používat klasické procedury.

„Vidíme případy, kdy prokuratura zrušila obvinění, protože byla tak abstraktní, kdy ani obviněný nevěděl, proti čemu se má bránit. Buď zde budou odvolací či ústavní soudy, nebo mezinárodní instituce. Bylo by zlé, kdyby se zvažovalo řešení mimořádnými prostředky, jako je amnestie,“ sdělil.

Jeho strana se proto obrátila s podnětem na Evropskou komisi. „Není to žalobní list, ale když jsou porušovány hodnoty Evropské unie – jako je právní stát a lidská práva, tak komise může dát podnět Evropské radě, aby konala,“ vysvětlil Fico. Aktuální situaci v zemi následně nazval „totálním rozvratem právního státu“. Podle něj vše nastalo kvůli tomu, jací lidé jsou u moci.

„Národní rada například zvolila jako prokurátora člověka, který je v podmínce za zabití člověka na přechodu, to je prostě hrůza,“ uvedl příklad. Na Slovensku jsou pak podle Fice zadržováni lidé, teatrálně se vykopávají dveře a na místě jsou prý mnohdy dříve média než samotná policie. „Lidé jsou poté odváženi do vazby, některým se nedělají ani procesní úkony,“ podotkl.

Nyní proto očekává, že Evropská komise bude mít kapacity na to, aby se situací na Slovensku zaobírala. „Vždyť tady už umírají lidé. Třeba policejní generální Milan Lučanský zemřel za záhadných okolností. A my si klademe otázku: Co když to bylo tak, že se sešli vyšetřovatelé na pokyn ministra vnitra a vymysleli vůči němu stíhání? A potom zavolali mafiánům, kteří to podpořili svými udavačskými výpověďmi?“ ptal se Fico a dodal, že takto nemůže fungovat právní stát.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Protest proti změnám svlékáním. Bývalé letušky překvapily turisty v centru Říma

V posledních dnech se v italském letectví odehrály velké změny. Po 75 letech skončily národní aerolinie Alitalia a část této společnosti přešla pod nově vzniklého dopravce ITA Airways. To způsobilo, že řada letušek přišla o zaměstnání. A právě bývalé stevardky vyrazily do centra Říma protestovat tak, že se začaly vysvlékat z uniforem, ve kterých léta brázdily nebe.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama