Počet covidových případů na Slovensku výrazně roste, což vede ke zpřísňování vládních opatření. Ty však porušují i někteří politici – poslanci ze strany ĽSNS Mariana Kotleby roušky nenosí ani v parlamentu.
Slovensko v očkování proti covidu výrazněji zaostává za průměrem Evropské unie. Hůř než náš nejbližší soused je na tom už jen Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko. Ze zhruba pěti milionů obyvatel je naočkováno jen něco přes dva miliony, tedy zhruba 41 procent. V Česku je toto číslo o 15 procent vyšší.
Jste vrahové a fašisti. Odpůrci vakcíny na Slovensku napadli očkovací centra
Radikální odpůrci vakcíny na severu Slovenska vyrazili k očkovacím centrům. Tam slovně napadali zdravotníky i zájemce o očkování, zastáncům vakcinace navíc vyhrožovali. Na Oravě situace zašla dokonce až tak daleko, že se radikálové silou domáhali setkání se starostou.
Také počty nových případů koronaviru na Slovensku výrazně rostou. V současnosti počet nakažených přesahuje 9 500. Pro srovnání – v dvakrát lidnatější České republice jich je jen něco přes 6 tisíc.
Slovenská vláda proto zpřísňuje některá protikoronavirová opatření. Ty však nedodržují ani někteří poslanci, a to především členové ĽSNS Mariana Kotleby či politici, kteří z této strany odešli do Republiky Milana Uhríka.
Zástupci obou zmíněných stran dlouhodobě zpochybňují nebezpečí koronaviru i opatření vůči němu. Stejně tak kritizují i očkování proti covidu.
Sám Kotleba v minulosti ohledně léčby covidu doporučoval pití vodky a koupel v kuchyňské soli. Takový postup zkritizovali slovenští lékaři i vláda v čele s ministerstvem zdravotnictví.
Kotleba by v Česku narazil
Poslanci, kteří na půdě parlamentu odmítají nosit roušky, však nejsou konfrontováni tak rázným způsobem jako ti čeští. V české Poslanecké sněmovně se proti zakrývání dýchacích cest nejvíce vymezují nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko.
První jmenovaný se zviditelnil mimo jiné kvůli mnoha fyzickým potyčkám v dolní komoře Parlamentu. Z té byl naposledy vyveden policií v polovině září, a to poté, co si znovu odmítl na výzvu nasadit roušku a nechtěl opustit sál. Ani to ale neproběhlo v poklidu, a tak došlo na potyčku. Ta skončila tím, že Volný vytrhl mikrofon z řečnického pultu.
Nebylo to zdaleka poprvé, co se kontroverzní poslanec ve Sněmovně pral. Potyčky s kolegy i ochrankou měl už začátkem tohoto roku, a to hned na dvou schůzích v lednu a únoru. Důvod byl vždy stejný, Volný odmítl respektovat nařízení o povinném nošení ochrany úst. V lednu dokonce kolegovi z ČSSD Tomáši Hanzelovi vzkázal, že mu dá „flákanec“.