Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Robert Fico

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Celou kauzu odstartovalo zveřejnění záběrů a odposlechů z chaty na jihu Slovenska. Fico se tam sešel se svým bývalým vládním místopředsedou a exministrem vnitra Robertem Kaliňákem.

Už jen jeho jméno vzbuzuje u části slovenské veřejnosti nelibost. Jedná se o ministra, který rezignoval krátce před Ficem v roce 2018 poté, co se na Slovensku rozjely demonstrace po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Kromě této dvojice byli na chatě také známý právník Marek Para, syn bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara Pavol a také Miroslav Bödör, otec nitranského oligarchy Norberta Bödöra. Jak Tibor Gašpar, tak Norbert Bödör čelí trestním stíháním. Policie má podle všeho hodiny zvukových i obrazových materiálů. Paradoxem je, že původně měly být odposlechy nejspíš nainstalovány proti pytlákům.

Podle webu Aktuality.sk se skupina sešla a diskutovala o aktuálních kauzách trestně stíhaných osob, které v době Ficova vládnutí zastávaly významné funkce. Účastníci setkání se tak bavili nejen o zmíněných příbuzných, ale také o bývalém speciálním prokurátorovi Dušanu Kováčikovi. Ten má na Slovensku pověst muže, který nad kauzami často zavíral oči. I proto se mu přezdívá „zametač kauz“ či „pan 61:0“. Číslo značí počet jím dozorovaných kauz a druhé množství skutečné podaných žalob.

Fico kritizuje vládu, Matovič ho označil za zm*da

Sám Fico odmítá, že by za schůzkou byl nějaký trestný čin. Navíc si neodpustil kritiku směrem k současné vládě. „Je to pravděpodobně poprvé v rámci Evropské unie, co oficiálně stát nechal sledovat a odposlouchávat lídra opoziční strany. Není horšího zločinu v demokracii než likvidovat opozici prostřednictvím odposlechů,“ prohlásil před novináři expremiér.

Kromě toho se do současné vlády pustil na sociálních sítích. Především pak do bývalého premiéra a lídra nejsilnějšího hnutí OLaNO Igora Matoviče a nynějšího speciálního prokurátora Daniela Lipšiče.

Lipšic s Matovičom zaviedli ŠtBácky štát!!!

Lipšic s Matovičom zaviedli ŠtBácky štát!!!

Posted by Robert Fico on Wednesday, October 27, 2021

Igor Matovič na Ficovu kauzu reagoval s energií sobě vlastní. Známý politický bouřlivák se do předsedy Směru velmi ostře pustil, na sociálních sítích ho dokonce označil za „zkorumpovaného zm*da“.

Už chápem, prečo ten skorumpovaný zmrd valí ako besný pes.

Posted by Igor Matovic on Monday, October 25, 2021

Fico měl zfalšovat covidový test, aby se dostal z Řecka

Přímo z odposlechu schůzky je však zjevné porušení minimálně proticovidových opatření. Bývalý premiér měl totiž nelegálně přicestovat z Řecka. Fico na chatě ostatním účastníkům řekl, že tam byl na dovolené a nakazil se koronavirem. Sám očkovaný není a dokonce aktuálně patří mezi lídry slovenských odpůrců vakcinace.

Na chatě měl říci, že na dovolené na Krétě kvůli covidu dokonce zkolaboval a musel do nemocnice, ale z ní později odešel na revers. Musel ale nastoupit do karantény. „Jedenáct dní jsem byl zavřený v jedné klimatizované místnosti, tam jsem se díval na moře. A po jedenácti dnech jsem zfalšoval covidový test, protože antigenní testy jsem měl v pořádku, ale oni (Řekové) mě stále nechtěli pustit, pokud nemám PCR,“ řekl podle odposlechů dále Fico.

Expremiér dále poznamenal, že v Řecku se dostat na PCR testy je záležitost až „na dva měsíce“, takže se rozhodl odjet na Slovensko „na černo“.

Tagy: