Slovenská vláda zažívá další otřesy. Tentokrát je způsobily obvinění elitních policistů, kteří vyšetřují citlivé kauzy, a avizované změny ve fungování justice či policie, o nichž informoval slovenský premiér Eduard Heger. Ten následně utvořil pracovní skupinu, která má změny připravit. Na ní se ovšem nehodlá podílet jeden z členů vládní koalice – hnutí Jsme rodina.
„Bezpečnostní radu Slovenska jsem svolal jako reakci na mimořádně znepokojující vývoj v orgánech činných v trestním řízení. Kriminální živly, které se infiltrovaly do bezpečnostních složek, vyvíjejí aktivity namířené proti pořádku tohoto státu,“ informoval v minulém týdnu Heger o vzniku pracovní skupiny, která má oficiálně za úkol „obnovit důvěru v právní stát“.
„Z orgánů činných v trestním řízení musíme vypudit mafii a zvýšit odolnost systému proti jeho možnému zneužití,“ dodal ještě Heger. Skupina, ve které sedí i sám premiér a několik ministrů, mezi nimi i šéf resortu financí Richard Sulík či expremiér a nyní ministr financí Igor Matovič, má za úkol připravit návrhy změn, které podle Hegera zajistí lepší fungování soudů, prokuratury i policie.
Slovenská vláda tak reaguje na obvinění čtyř příslušníků elitní policejní jednotky NAKA (Národní kriminální agentura, pozn. red.) policejní inspekcí. Heger se postavil za vyšetřovatele, a aniž by konkrétně jmenoval, naznačil, že za obviněními stojí lidé, kteří byli ve funkcích již v dobách bývalého dlouholetého předsedy vlády a šéfa Směru-SD Roberta Fica.
Slovenská média uvádějí, že policejní inspekce přišla s obviněními vyšetřovatelů z NAKA i kvůli tomu, že chtěla její pracovníky stíhat kvůli podezření z manipulací výpovědi svědků proti agentuře. Inspekce navíc aktuálně stíhá i svého prozatímního šéfa Petera Scholtze, kterého do funkce dosadila nynější vláda.
Zmenší se slovenská vláda?
Na odborné skupině se však nechce podílet jeden z koaličních partnerů. Hnutí Jsme rodina, v jehož čele stojí předseda slovenského parlamentu Boris Kollár, oznámilo, že danou věc nechce řešit, a vyzvalo ostatní koaliční partnery k „návratu na začátek“, tedy například k zaměření se na bytovou politiku či zpomalení růstu cen.
„Rok a půl tu neděláme nic, jen řešíme, kdo bude mít jaké ministerstvo, kdo kde sedí, kdo koho povalí, celou dobu jedna hádka za druhou,“ prohlásil na tiskové konferenci Kollár. I on zmínil mafii, ale v jiné souvislosti než Heger. Podle něj Slováci chtějí například lepší podmínky pro podnikatele či vyšší důchody. „To jsou věci, které zajímají naše hnutí Jsme rodina. Ne křivení zákona a vznik další mafie,“ prohlásil Kollár.
Vratme sa na zaciatok k tomu preco vlastne tato koalicia vznikla. Ludom sme slubili napriklad najomne byty ci exekucnu amnestiu a nie vznik novej mafie a neustale hasterenie o to kto ma kde sediet.
Posted by Boris Kollar on Friday, September 17, 2021
Začalo se proto hovořit o tom, že by hnutí Jsme rodina mohlo opustit vládní koalici. Zmínil to i expremiér a nynější šéf resortu financí Igor Matovič. „Zdá se mi, že trochu zabloudil a maják mu přestal svítit. Udělám všechno pro to, aby zůstal a byl součástí protikorupční koalice,“ řekl nejprve šéf nejsilnějšího vládního hnutí OLaNO. Posléze však připustil, že odmítnutím podílet se na skupině se Jsme rodina „z koalice vzdaluje“. V takovém případě je podle Matoviče třeba si klást otázku, zda by mohla fungovat bez tohoto hnutí.
O možném konci hnutí Jsme rodina ve vládě mluví i šéf koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. „Plně podporujeme vládu Eduarda Hegera se všemi našimi 19 poslanci. Platilo by to, i kdyby se Jsme rodina rozhodla opustit koalici. Hodnotové rozdíly mezi koaličními partnery jsou přirozené, ale pokud se neustále zvětšují, je taktéž přirozené, že se budeme bavit i o dalších možnostech společného vládnutí,“ napsal na sociálních sítích vicepremiér a ministr hospodářství.
Plne podporujeme vládu Eduarda Hegera, so všetkými našimi 19 poslancami. Platilo by to, aj keď by sa Sme rodina rozhodla...
Posted by Richard Sulík on Sunday, September 19, 2021
Slovenská vláda by v případě odchodu Jsme rodina z koalice měla zůstat u moci, protože by stále v Národní radě (slovenském jednokomorovém parlamentu, pozn. red.) držela potřebnou většinu.