Fischer: Kvůli Zemanovi může vláda nastoupit až v lednu. Nejde čekat, až se uzdraví

Čtvrteční náhlý převoz prezidenta Miloše Zemana zpět do Ústřední vojenské nemocnice zkomplikoval nástup nové vlády. Podle analytika týdeníku Euro Petra Fischera však nelze čekat, až se dá prezident dohromady. „Jestli chce po hospitalizaci vést prezident se všemi kandidáty pohovory, tak novou vládu můžeme mít někdy v lednu. A to nevíme, zda se jeho stav opět nezhorší. Zbytečně se jmenování vlády brzdí,“ podotkl v pořadu 360°.

Ani ne po deseti hodinách, co byl prezident na revers propuštěn z nemocnice, se do ní opět vrátil. Tentokrát kvůli pozitivnímu testu na koronavirus. V pátek 26. listopadu měl přitom v Lánech jmenovat Petra Fialu (ODS) novým premiérem. „Je to nepříjemná situace. Trpělivě jsme čekali, až se dá Zeman dohromady, ale zdá se, že to tak rychle nebude. V nemocnici může být klidně ještě týden,“ podotkl analytik ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodal však, že pokud je mentální stav Zemana v pořádku, nic nebrání tomu, aby Fialu jmenoval korespondenčně. „Nebo jiným přijatelným způsobem. Další odklad jmenování je zbytečný. Nová vláda je už čtrnáct dní připravena a nyní bychom další týdny čekali. V této vypjaté situaci je důležité, abychom měli vládu s legitimitou Parlamentu. Čím dříve nastoupí, tím bude situace klidnější,“ pokračoval.

Podle Fischera jmenování Fialy nic nebrání. „Pokud bude mít jmenování razítko a podpis, klidně může proběhnout on-line. Nevím, proč by se měl Zeman setkávat s jednotlivými kandidáty. Vytvořil si svůj zvláštní výklad Ústavy, že možné ministry zkouší a dělá s nimi rozhovory. Na to není vhodná doba,“ argumentoval.

Vláda nemá sedět na střídačce

Situace je podle Fischera napjatá a není dobré, aby se jmenování nové vlády stále prodlužovalo. „Musíme si uvědomit, že problém je komplikovanější. (V pátek 26. listopadu) měl prezident Fialu jmenovat premiérem, to se nestane. Budeme čekat, až se dá Zeman dohromady a tím se celý proces posune,“ zdůraznil.

„Pokud pak bude chtít dělat pohovory s kandidáty, můžeme mít novou vládu někdy v lednu. A to nevíme, zda se jeho stav opět nezkomplikuje nebo nezhorší. Zbytečně se brzdí jmenování vlády, která má v Parlamentu oporu. Podle Ústavy má vládnout, ne sedět na střídačce a čekat, až se dá prezident dohromady,“ apeloval. Dodal, že pravomoci prezidenta jsou v tomto případě formální. „Má podepsat dekrety a popřát vládě úspěch,“ uzavřel.

Tagy: