reklama

Fischer: Kvůli Zemanovi může vláda nastoupit až v lednu. Nejde čekat, až se uzdraví

Čtvrteční náhlý převoz prezidenta Miloše Zemana zpět do Ústřední vojenské nemocnice zkomplikoval nástup nové vlády. Podle analytika týdeníku Euro Petra Fischera však nelze čekat, až se dá prezident dohromady. „Jestli chce po hospitalizaci vést prezident se všemi kandidáty pohovory, tak novou vládu můžeme mít někdy v lednu. A to nevíme, zda se jeho stav opět nezhorší. Zbytečně se jmenování vlády brzdí,“ podotkl v pořadu 360°.

reklama

Ani ne po deseti hodinách, co byl prezident na revers propuštěn z nemocnice, se do ní opět vrátil. Tentokrát kvůli pozitivnímu testu na koronavirus. V pátek 26. listopadu měl přitom v Lánech jmenovat Petra Fialu (ODS) novým premiérem. „Je to nepříjemná situace. Trpělivě jsme čekali, až se dá Zeman dohromady, ale zdá se, že to tak rychle nebude. V nemocnici může být klidně ještě týden,“ podotkl analytik ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodal však, že pokud je mentální stav Zemana v pořádku, nic nebrání tomu, aby Fialu jmenoval korespondenčně. „Nebo jiným přijatelným způsobem. Další odklad jmenování je zbytečný. Nová vláda je už čtrnáct dní připravena a nyní bychom další týdny čekali. V této vypjaté situaci je důležité, abychom měli vládu s legitimitou Parlamentu. Čím dříve nastoupí, tím bude situace klidnější,“ pokračoval.

Podle Fischera jmenování Fialy nic nebrání. „Pokud bude mít jmenování razítko a podpis, klidně může proběhnout on-line. Nevím, proč by se měl Zeman setkávat s jednotlivými kandidáty. Vytvořil si svůj zvláštní výklad Ústavy, že možné ministry zkouší a dělá s nimi rozhovory. Na to není vhodná doba,“ argumentoval.

Vláda nemá sedět na střídačce

Situace je podle Fischera napjatá a není dobré, aby se jmenování nové vlády stále prodlužovalo. „Musíme si uvědomit, že problém je komplikovanější. (V pátek 26. listopadu) měl prezident Fialu jmenovat premiérem, to se nestane. Budeme čekat, až se dá Zeman dohromady a tím se celý proces posune,“ zdůraznil.

„Pokud pak bude chtít dělat pohovory s kandidáty, můžeme mít novou vládu někdy v lednu. A to nevíme, zda se jeho stav opět nezkomplikuje nebo nezhorší. Zbytečně se brzdí jmenování vlády, která má v Parlamentu oporu. Podle Ústavy má vládnout, ne sedět na střídačce a čekat, až se dá prezident dohromady,“ apeloval. Dodal, že pravomoci prezidenta jsou v tomto případě formální. „Má podepsat dekrety a popřát vládě úspěch,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama