Zeman kvůli covidu ruší program. Jmenování Fialy premiérem se může výrazně protáhnout

Aktuální informace o stavu prezidenta, který dorazil do ÚVN

Prezident Miloš Zeman byl ve čtvrtek večer kvůli nákaze koronavirem převezen zpátky do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kterou teprve o pár hodin dříve opustil po více než měsíční hospitalizaci. Kvůli infekci nyní ruší veškerý program. Již v pátek měl přitom novým premiérem jmenovat předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu.

Informace CNN Prima NEWS o Zemanově nákaze potvrdil prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Ten v prohlášení informoval, že hlava státu byla testována již ve středu.

„Výsledný test byl bohužel pozitivní. Proto ve spolupráci s ošetřujícím lékařem Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace,“ uvedl prezidentův mluvčí.

Ovčáček navíc doplnil, že kvůli nákaze se prezidentův program ruší. „Program prezidenta republiky bude po dobu léčby onemocnění COVID-19 pozastaven,“ stojí v prohlášení Zemanova mluvčího. Sanitka s prezidentem do areálu ÚVN dorazila kolem půl osmé večer.

Zeman měl přitom již v pátek jmenovat nového premiéra Petra Fialu. S tím se sešel v ÚVN minulou středu, kdy mu Fiala přinesl seznam kandidátů na ministry svého budoucího kabinetu. Během návštěvy mu Zeman řekl, že ho jmenuje právě 26. listopadu.

Léčba se může protáhnout i na měsíce

S onemocněním COVID-19 se přitom Zeman může léčit dlouho. Obvykle překonání nemoci trvá kolem dvou týdnů, ale někdy se protáhne i na několik měsíců. Prezidentova léčba tak může značně zkomplikovat ustanovení Fialova kabinetu. Tím pádem by u moci zůstal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a jeho kabinet.

Prezident navíc hodlal postupně hovořit se všemi kandidáty na ministerské posty. Postupovat chtěl podle abecedy. Jako první se s ním měl sejít předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se má stát ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci. Schůzky s kandidáty Zeman plánoval již od příštího pondělí.

Kudrna: Prezident by Fialu mohl jmenovat dálkově

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) si nemyslí, že by Zeman chtěl jmenování nového kabinetu brzdit. Je ale otázka, o jak dlouho se celý proces zdrží. „Pokud by byl ochoten komunikovat telefonem nebo jinak, mohlo by být zdržení menší,“ řekl Skopeček.

Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného přichází prezidentova opětovná hospitalizace ve velmi nevhodnou dobu. „Odložení není komplikace pro nás, ale pro tuto zemi. Nacházíme se v nelehké situaci, vidíme rostoucí čísla covidu, začne platit nouzový stav a to je jen jeden problém,“ řekl Výborný. „Potřebujeme vládu s důvěrou, ne v demisi,“ dodal šéf poslaneckého klubu lidovců.

Ústavní právník Jan Kudrna CNN Prima NEWS sdělil, že Zeman by mohl nový kabinet Petra Fialy jmenovat i on-line cestou. „Dokážu si představit, že může to být provedeno dálkovým způsobem, vyměnily by se listiny,“ zmínil Kudrna s tím, že lze použít datové schránky. Ústavní právník zároveň zmínil, že aktivovat kvůli Zemanově návratu do ÚVN článek 66 Ústavy, kterým by se prezidentovi kvůli zdravotním důvodům odebraly pravomoce, nyní nepřichází v úvahu.

Starosta Náchoda a Zemanův přítel Jan Birke (ČSSD) popřál Zemanovi, aby nemoc zvládl překonat. „Přeji panu prezidentovi lehký průběh covidu a doufám, že když zvládl nemoc, se kterou byl hospitalizován, že zvládne i covid,“ řekl bývalý poslanec, který si sám prošel těžkým průběhem covidu.

Tagy: