reklama

Flegr: Pandemie zatřásla mým životem, zatím jsem na ní ale vydělal

Pandemie zatřásla mým životem a změny, které se zatím udály, byly k lepšímu, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Dále také řekl, že mnoho lidí si stále neuvědomuje, jak moc je epidemie v Česku vážná. Flegr by také čekal v současnosti daleko tvrdší restrikce.

reklama

„Pořád hledám nové příležitosti. Pandemie zatřásla mým životem a změny byly zatím k lepšímu. Zatím jsem na tom vydělal,“ řekl Flegr a dodal: „Roky se zabývám evoluční parazitologií a psychologií a vše, o čem jsem roky učil, vidím kolem sebe. Je to zajímavý zážitek a mnoho věcí, které vycházely z teorií, jsou konkrétní.“

Opatření mají být tvrdší

Vyjádřil se také k opatřením, která by prý měla být v současné době daleko přísnější. „Myslím si, že teď měla být tvrdá uzávěra. To, co je, je polovičatý. Mělo to být do práce, z práce a k doktorovi. Opravdu bychom jeli na ty hory, kdybychom věděli, že za to zaplatí sto babiček a dědečků životem?“ uvedl Flegr s tím, že mnoho lidí si podle něj zatím neuvědomuje, jak závažná situace v Česku panuje.

Flegr také na podzim roku 2020 předpovídal, že kvůli covidu bude v Česku umírat až sto lidí denně. Jeho prognózy se zatím ale nenaplnily. „Naštěstí jsem přestřelil, ze dvou možností jsem zvolil tu horší. To by ale měli dělat všichni, zejména vláda. Měla by počítat s pesimistickým scénářem. Když se ale koukneme na úmrtí, tak umíralo možná 500 denně, to je také zatraceně moc,“ vysvětlil biolog.

Vládě nevěřím, hejtmanům ano

Podle něj je lepší „držet lidi v alarmu“, občané by si ale měli uvědomit, jak se chovají. „Kdybychom nelakovali situaci na růžovo, lidé by se chovali tak, jak mají. Po vánočních svátcích lidé zareagovali, uvědomili si malér. Spoustě občanů to zatím nedošlo a je potřeba jim situaci vysvětlit. Děti o Vánocích nakazily své rodiče a teď si celý život ponesou, že zabili maminku nebo tatínka,“ prohlásil Flegr.

K zabránění počtu mrtvých prý podle něj alespoň minimálně pomůže očkování. Vzít situaci do svých rukou ale bude muset někdo jiný než vláda. „Věřím hejtmanům, že se o své lidi dokáží postarat. Vládě nevěřím, ta už selhala několikrát a podle mě nedokáže udělat reparát. Vím od studentů, že když třikrát neudělají zkoušku, je zbytečné jim dávat další termíny. A vláda už třikrát selhala,“ zdůraznil host moderátorky Lucie Hrdličkové.

Své působení během pandemie bych vygumoval, nejsem celebrita

Padla také otázka, zda se díky svému vystupování a komentování pandemie necítí jako celebrita. „Nechci vystupovat jako celebrita, kdybych mohl na konci pandemie vygumat své působení, udělal bych to. Veřejnost je vrtkavá a viděl jsem, jak mi lidé nadávali poté, když se nedostalo na tisíc mrtvých denně,“ prozradil Flegr.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama