reklama

Flegr: Pandemie zatřásla mým životem, zatím jsem na ní ale vydělal

Pandemie zatřásla mým životem a změny, které se zatím udály, byly k lepšímu, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Dále také řekl, že mnoho lidí si stále neuvědomuje, jak moc je epidemie v Česku vážná. Flegr by také čekal v současnosti daleko tvrdší restrikce.

reklama

„Pořád hledám nové příležitosti. Pandemie zatřásla mým životem a změny byly zatím k lepšímu. Zatím jsem na tom vydělal,“ řekl Flegr a dodal: „Roky se zabývám evoluční parazitologií a psychologií a vše, o čem jsem roky učil, vidím kolem sebe. Je to zajímavý zážitek a mnoho věcí, které vycházely z teorií, jsou konkrétní.“

Opatření mají být tvrdší

Vyjádřil se také k opatřením, která by prý měla být v současné době daleko přísnější. „Myslím si, že teď měla být tvrdá uzávěra. To, co je, je polovičatý. Mělo to být do práce, z práce a k doktorovi. Opravdu bychom jeli na ty hory, kdybychom věděli, že za to zaplatí sto babiček a dědečků životem?“ uvedl Flegr s tím, že mnoho lidí si podle něj zatím neuvědomuje, jak závažná situace v Česku panuje.

Flegr také na podzim roku 2020 předpovídal, že kvůli covidu bude v Česku umírat až sto lidí denně. Jeho prognózy se zatím ale nenaplnily. „Naštěstí jsem přestřelil, ze dvou možností jsem zvolil tu horší. To by ale měli dělat všichni, zejména vláda. Měla by počítat s pesimistickým scénářem. Když se ale koukneme na úmrtí, tak umíralo možná 500 denně, to je také zatraceně moc,“ vysvětlil biolog.

Vládě nevěřím, hejtmanům ano

Podle něj je lepší „držet lidi v alarmu“, občané by si ale měli uvědomit, jak se chovají. „Kdybychom nelakovali situaci na růžovo, lidé by se chovali tak, jak mají. Po vánočních svátcích lidé zareagovali, uvědomili si malér. Spoustě občanů to zatím nedošlo a je potřeba jim situaci vysvětlit. Děti o Vánocích nakazily své rodiče a teď si celý život ponesou, že zabili maminku nebo tatínka,“ prohlásil Flegr.

K zabránění počtu mrtvých prý podle něj alespoň minimálně pomůže očkování. Vzít situaci do svých rukou ale bude muset někdo jiný než vláda. „Věřím hejtmanům, že se o své lidi dokáží postarat. Vládě nevěřím, ta už selhala několikrát a podle mě nedokáže udělat reparát. Vím od studentů, že když třikrát neudělají zkoušku, je zbytečné jim dávat další termíny. A vláda už třikrát selhala,“ zdůraznil host moderátorky Lucie Hrdličkové.

Své působení během pandemie bych vygumoval, nejsem celebrita

Padla také otázka, zda se díky svému vystupování a komentování pandemie necítí jako celebrita. „Nechci vystupovat jako celebrita, kdybych mohl na konci pandemie vygumat své působení, udělal bych to. Veřejnost je vrtkavá a viděl jsem, jak mi lidé nadávali poté, když se nedostalo na tisíc mrtvých denně,“ prozradil Flegr.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

reklama