reklama

Flegr: Pandemie zatřásla mým životem, zatím jsem na ní ale vydělal

Pandemie zatřásla mým životem a změny, které se zatím udály, byly k lepšímu, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Dále také řekl, že mnoho lidí si stále neuvědomuje, jak moc je epidemie v Česku vážná. Flegr by také čekal v současnosti daleko tvrdší restrikce.

reklama

„Pořád hledám nové příležitosti. Pandemie zatřásla mým životem a změny byly zatím k lepšímu. Zatím jsem na tom vydělal,“ řekl Flegr a dodal: „Roky se zabývám evoluční parazitologií a psychologií a vše, o čem jsem roky učil, vidím kolem sebe. Je to zajímavý zážitek a mnoho věcí, které vycházely z teorií, jsou konkrétní.“

K tématu

Opatření mají být tvrdší

Vyjádřil se také k opatřením, která by prý měla být v současné době daleko přísnější. „Myslím si, že teď měla být tvrdá uzávěra. To, co je, je polovičatý. Mělo to být do práce, z práce a k doktorovi. Opravdu bychom jeli na ty hory, kdybychom věděli, že za to zaplatí sto babiček a dědečků životem?“ uvedl Flegr s tím, že mnoho lidí si podle něj zatím neuvědomuje, jak závažná situace v Česku panuje.

Flegr také na podzim roku 2020 předpovídal, že kvůli covidu bude v Česku umírat až sto lidí denně. Jeho prognózy se zatím ale nenaplnily. „Naštěstí jsem přestřelil, ze dvou možností jsem zvolil tu horší. To by ale měli dělat všichni, zejména vláda. Měla by počítat s pesimistickým scénářem. Když se ale koukneme na úmrtí, tak umíralo možná 500 denně, to je také zatraceně moc,“ vysvětlil biolog.

Vládě nevěřím, hejtmanům ano

Podle něj je lepší „držet lidi v alarmu“, občané by si ale měli uvědomit, jak se chovají. „Kdybychom nelakovali situaci na růžovo, lidé by se chovali tak, jak mají. Po vánočních svátcích lidé zareagovali, uvědomili si malér. Spoustě občanů to zatím nedošlo a je potřeba jim situaci vysvětlit. Děti o Vánocích nakazily své rodiče a teď si celý život ponesou, že zabili maminku nebo tatínka,“ prohlásil Flegr.

K zabránění počtu mrtvých prý podle něj alespoň minimálně pomůže očkování. Vzít situaci do svých rukou ale bude muset někdo jiný než vláda. „Věřím hejtmanům, že se o své lidi dokáží postarat. Vládě nevěřím, ta už selhala několikrát a podle mě nedokáže udělat reparát. Vím od studentů, že když třikrát neudělají zkoušku, je zbytečné jim dávat další termíny. A vláda už třikrát selhala,“ zdůraznil host moderátorky Lucie Hrdličkové.

Své působení během pandemie bych vygumoval, nejsem celebrita

Padla také otázka, zda se díky svému vystupování a komentování pandemie necítí jako celebrita. „Nechci vystupovat jako celebrita, kdybych mohl na konci pandemie vygumat své působení, udělal bych to. Veřejnost je vrtkavá a viděl jsem, jak mi lidé nadávali poté, když se nedostalo na tisíc mrtvých denně,“ prozradil Flegr.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Jaroslavem Flegrem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Fotbal

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

To, co bylo poslední týdny takřka jisté, je nyní oficiálně potvrzené. Fotbalová Opava po třech letech opouští nejvyšší soutěž, rozhodla o tom remíza 1:1 na hřišti Zlína. Tým trenéra Radoslava Kováče získal v dosavadním průběhu Fortuna ligy pouhých 17 bodů, zvládl vyhrát pouze třikrát. V této sezoně výjimečně padají o patro níže hned tři týmy, dalšími „nejžhavějšími“ kandidáty jsou Příbram a Brno.

Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama