Na demonstracích se lidé nakazí snadno, uvedl imunolog Václav Hořejší v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Policie podle něj měla nedělní protest na Staroměstském náměstí rozpustit. Hořejší také řekl, že lidé nemají počítat s tím, že vláda za čtrnáct dní rozvolní opatření a bude se moct chodit do hospody. K úplnému rozvolnění je podle něj nutné naočkovat většinu lidí, i mladé a zdravé, kterým koronavirus způsobuje více komplikací, než odborníci očekávali. U více než třetiny lidí z rizikových skupin navíc podle něj možná nebude vakcína účinná.
Říkal jste, že chřipková epidemie v této sezóně nepřijde, protože jsou v Česku koronavirová opatření. Jak dlouho podle vás budou ještě platit?
Určitě to nebude tak, že to za čtrnáct dní vláda rozvolní a budeme chodit do hospody a všechno bude volné. Opatření budou trvat v různém stupni intenzity do té doby, než budou naočkovány minimálně rizikové skupiny, protože to nejhorší, co s sebou přináší tato epidemie, je spousta těžkých případů a úmrtí u těchto skupin. A jestli se zajistí, že rizikové skupiny budou dejme tomu do května naočkované, tak se odhaduje, že těžké případy a úmrtí klesnou o sedmdesát procent.
Covid vymýtil chřipku, Česko nezaznamenalo jediný případ. Imunolog vysvětluje proč
V lednu každoročně praskají čekárny praktických lékařů ve švech pod náporem pacientů s chřipkou, letos je to ale jinak. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím v českých laboratořích nebyl detekován ani jeden takový případ. Imunolog Václav Hořejší uvedl, že to odborníci předpokládali, protože opatření proti koronaviru současně fungují i proti chřipce. Zároveň odhaduje, že se tento vir vrátí nejdříve na podzim, kdy by se koronavirová opatření mohla rozvolnit.
Potom už tedy nařízení nebudou potřeba?
Dalo by se uvažovat o tom, že by se opatření zmírnila. Ale úplně zastavena budou, až budou čísla nově nakažených nízká, jako byla třeba loni v létě. To bude prakticky jistě, až bude naočkovaná velká většina populace, tedy i včetně většiny mladých a zdravých.
Proč je potřeba, aby byli naočkováni i mladí a zdraví, kteří jsou většinou bezpříznakoví nebo mají lehký průběh?
Není to tak, že jim onemocnění nic neudělá. Ukazuje se, že komplikací mají po prodělání nemoci daleko více, než se původně myslelo. Něco mezi deseti až dvaceti a možná dokonce i více procenty mladých zdravých lidí, kteří neměli nijak vážné příznaky, tak pociťují ještě nejméně dva až tři měsíce následné potíže. Někteří se nemohou zhluboka nadechnout, někteří mají potíže s kardiovaskulárním systémem, chronickou únavou a tak dále. Takže covid není možné podceňovat. A ještě důležitější je, že možná u více než třetiny lidí z rizikových skupin nebude vakcína příliš účinná, takže je potřeba, aby co největší část populace byla očkovaná a efektem kolektivní imunity byli chráněni i tito lidé.
Jak to myslíte, že možná u více než třetiny lidí z rizikových skupin nebude vakcína příliš účinná?
Staří lidé mají slabší imunitní systém a hůř odpovídají na jakékoliv očkování. Proto je potřeba s tím počítat.
Skoro jistě budou opatření platit minimálně do září.
Budou tedy platit určitá opatření třeba i na podzim?
Skoro jistě tady budou nejméně do září a spíše déle. Doufám, že ta nejpřísnější opatření už na podzim nebudou nutná, což ovšem víc otevře dveře chřipce. Na druhou stranu doufám, že lidi zachovají alespoň jeden pozitivní prvek této epidemie. A to, že budou nosit roušku i při jiných respiračních onemocněních. Tak, jak to dělají třeba Asiaté, když se cítí nemocní. Jsou zvyklí být ohleduplní ke svým bližním. Doufám, že si z nich vezmeme příklad, protože tím by se intenzita chřipkové sezóny i těch ostatních lehčích respiračních onemocnění hodně zmírnila.
Kdybychom mlčeli, riskujeme ještě víc, tvrdí organizátor demonstrace na Staroměstském náměstí
„Demonstrace v Polsku nebo Bělorusku ukazují, že z hlediska epidemie nejsou příliš velkým rizikem. Za daleko větší riziko bychom považovali, kdybychom mlčeli, lidé se nesešli a užírali se svými problémy,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček, který svolal nedělní demonstraci „Za svobodu a zodpovědnost“ na Staroměstské náměstí. Ta začala ve 14:00 hodin. Spolu s představiteli Chcípl PES, zpěvákem Danielem Landou, podnikateli, maturanty a různými lékaři tam chtějí znovu otevřít Česko.
Roušky nám tedy už zůstanou?
Třeba nebudou povinné, ale snad budou lidi rozumní, a i když už skoro žádný covid nebude, a přitom začne chřipková sezóna, tak minimálně budou vyzýváni k tomu, aby roušky nosili. Doufám, že už snad nebudou tak hloupí, jako je spoustu lidí teď, a nebudou se jim bránit. Protože to je skutečně opatření, které je ve prospěch ostatních. Je vrchol sobectví, když člověk ví, že je nemocný a že by měl chránit své okolí, a nedělá to. Musím přiznat, že i já jsem v minulosti také kolikrát přecházel nějaká respirační onemocnění a chodil jsem při tom do práce, kde jsem různě posmrkával a pokašlával. Takže tohle je i pro mě ponaučení.
Myslíte, že si Češi vezmou roušku i po pandemii, když nebudou muset?
Očekával bych, že k tomu budou vyzýváni. Přece jen to snad s tímto národem není tak špatné, že bychom se snažili z nějakého pitomého vzdoru kvůli tomu, že někdo třeba nemá rád premiéra, dělat schválně něco, co bude ubližovat ostatním. To by bylo moc smutné. Zdá se mi, že skupina odmítačů roušek je asi dost malá, ale velmi hlučná. Myslím tím třeba lidi, kteří teď zase byli demonstrovat na Staroměstském náměstí. Mimochodem nechápu, že tohle vláda tolerovala. Oni přece vůbec nedodržovali podmínky, za kterých byla demonstrace povolená. A policie na ně jen koukala a nechala je být.
Lidé se na demonstraci samozřejmě nakazit mohli
Co podle vás měli policisté dělat?
Měli tu demonstraci rozpustit. Bylo přece povoleno, že tam smí být sto nebo dvě stě lidí, že mají od sebe stát dva metry a mít roušky. Úplně provokativně z toho nic nebylo dodržováno. Prostě skandál. Chápu, že vláda nechtěla vyvolat násilné scény, ale ukázalo se, že je slabá. To je to samé, jako kdyby se lidé najednou domluvili a přestali dodržovat pravidla silničního provozu. A policie by nic nedělala.
Myslíte, že se na nedělním protestu mohli lidé nakazit? Oni se obhajovali tím, že se na demonstracích v Polsku nebo Bělorusku ukazuje, že je pravděpodobnost nákazy nízká.
To je nesmysl, to nikdo neprokázal. To si tito lidé vymýšlí, protože se jim to líbí. Ale samozřejmě, že se nakazit mohli. Když hodinu stojíte půl metru vedle člověka, který je nakažený, tak to od něj pravděpodobně chytíte, to je úplně jasné.