Fotbalista roku Schick: Pod tlakem se mi hraje lépe. Hložka jsem Leverkusenu doporučil

Po osmi letech se stal českým Fotbalistou roku klasický střední útočník. Patrik Schick z německého Bayeru Leverkusen vyšperkoval svou nejlepší sezonu druhým místem v tabulce střelců bundesligy a navázal tak na Davida Lafatu. Nejlepší českou fotbalistkou se stala poprvé Andrea Stašková, která po třech sezonách opouští italský Juventus Turín a míří do Španělska.

Schick v rozhovoru po vyhlášení výsledků nechtěl označit uplynulou sezonu za svou životní, dal jí přívlastek nejlepší. Vysvětlil, proč se nezúčastní v následujících dnech čtyř zápasů Ligy národů proti Švýcarsku, dvakrát proti Španělsku a v Portugalsku.

Mluvil také o ještě nepotvrzeném přestupu devatenáctiletého reprezentanta Adama Hložka ze Sparty Praha do „jeho“ Bayeru Leverkusen.

Už na podiu při vyhlašování Fotbalisty roku jste více než jasně naznačil příchod Adama Hložka ze Sparty Praha do Bayeru Leverkusen…
Máme stejného manažera, takže něco o tom vím. (Smích) Takže něco pravdy na tom je. Až do Leverkusenu přijde Adam, budu se mu snažit příchod do klubu co nejvíc ulehčit. Sám dobře vím, jaké to bylo, když jsem poprvé přijel do Itálie, neznal řeč, prostředí, ani spoluhráče, všechno pro mě bylo nové. Teď mám v týmu Fino-Slováka (brankář Lukáš Hrádecký, finský reprezentant slovenského původu; pozn. red.), ale nikdy jsem v zahraničí neměl v mužstvu Čecha. Pro mě je to jedině plus.

Vyptávali se manažeři Leverkusenu na Adama Hložka, chtěli nějaké detaily? Doporučil jste ho?
Samozřejmě jsem ho doporučil. Výkonnostně, herně a po fotbalové stránce jsem nikomu radit nemusel. Na to mají v klubu lidi, kteří o tom rozhodují. Ale bavil jsem se s trenérem i sportovním ředitelem. Nešlo o fotbalové dovednosti a výkonnost. Spíš to bylo o Adamově charakteru a podobných věcech.

Jak důležité je pro vás zisk titulu Fotbalista roku?
Jsem rád, že jsem vyhrál tuto anketu. Jde o ocenění za sezonu, která pro mě byla výborná. Začalo to mistrovstvím Evropy a po něm byli všichni zvědaví, jestli formu potvrdím v následující sezoně. To se mi povedlo, za což jsem velmi rád. Myslím, že kdybych byl zdravý a nebyl tolik zraněný, tak jsem mohl toto cenu získat už dříve. Pro nadcházející sezonu mám stejný cíl.

Jsem rád, že jsem vyhrál tuto anketu. Jde o ocenění za sezonu, která pro mě byla výborná. Začalo to mistrovstvím Evropy a po něm byli všichni zvědaví, jestli formu potvrdím v následující sezoně. To se mi povedlo, za což jsem velmi rád.

Dovolíte si říct, že za sebou máte životní sezonu? A cítíte prostor pro další zlepšování?
Neřekl bych zatím, že byla životní, ale nejlepší. V další sezoně chci být ještě lepší. Rozhodně může být moje výkonnost mnohem lepší, to sám cítím. Chci zapracovat na některých věcech, ale hlavně abych nebyl zraněný. V této sezoně mě zranění na nějakou dobu zabrzdilo, gólů mohlo být ještě víc. Pokud vydržím zdravý, mám potenciál být ještě lepší.

Překvapil jste v právě skončené sezoně sám sebe, nebo jste splnil vlastní očekávání?
Čekalo se, že budu pod tlakem, řešilo se, jestli mistrovství Evropy nebylo jen štěstí a náhoda, zda vše dokážu potvrdit v bundeslize. Měl jsem v sobě pocit jistoty, věřil jsem si, že sezona může být výborná. Šlo mi to od začátku a očekávání jsem potvrdil. I když na mě byl tlak, tak to ale nebylo nic, co by mě brzdilo. Naopak pod tlakem dokážu hrát ještě lépe.

Jak se s tlakem vyrovnáváte?
Paradoxně je tlaku méně, když střílíte góly. Pokud nastartujete šňůru, kdy vám padají branky, ale pak přijdou dva, tři zápasy bez gólu, tak si to můžete takzvaně dovolit, protože už máte relativně silnou pozici v klubu. Ale když máte sérii pěti zápasů bez gólu a přijdou další tři, pak ten tlak začínáte pociťovat. Že sice hrajete, ale góly nedáváte. V tu chvíli se můžete cítit pod tlakem, což vás dostává ještě níž. Od začátku sezony jsem měl brankovou šňůru, maximálně tři zápasy, kdy jsem gól nedal. Většinou jsem dokázal navázat na předchozí výkony a toho tlaku na mě bylo méně.

Co bylo klíčové, že vám vyšel začátek sezony?
Od začátku jsem góly dával, získal jsem chuť a sebevědomí a pak se to vezlo. Ve většině sezony jsem je pravidelně střílel a tlaku na mě bylo méně. Tím pádem jsem se dostal do herní pohody a nemusel myslet jen na góly. Vím, že je to má práce. Když jsem je střílel, mohl jsem se soustředit na svůj komplexní výkon.

Jste 14 dnů po operaci třísla, čeká vás delší přestávka, kvůli níž nebudete hrát v Lize národů?
Bohužel delší pauzička mě nečeká. První týden po zákroku jsem zůstal v Německu, chodil na rehabilitace. Minulý týden jsem strávil v Praze, v pondělí odlétám zase na dva týdny do Německa, kde mě čeká trénink. Potom mám dva týdny volno, ale do Prahy za mnou přiletí kondiční trenér z Leverkusenu a budeme se připravovat na novou sezonu.

Nechybí vám odpočinek?
Mně trénink vůbec nevadí. Odpočinek vidím v tom, že se můžu ráno vyspat, mám jen svůj program, jak si ho naplánuju a nemusím se řídit tím, co mám dané od klubu. Tohle beru jako volno. Vím, že trénink potřebuju, pokud chci navázat na povedenou sezonu.

Pokaždé mě mrzí, když nemohu nastoupit za reprezentaci. Bohužel jsem musel využít čas dovolené, abych vyřešil zdravotní problémy. Bylo to nutné. Termíny jsou udělané ne úplně šikovně.

Po absenci v play-off kvalifikace o postup na mistrovství světa nemůžete nyní hrát ani Ligu národů proti Švýcarsku, Španělsku a Portugalsku…
Pokaždé mě mrzí, když nemohu nastoupit za reprezentaci. Bohužel jsem musel využít čas dovolené, abych vyřešil zdravotní problémy. Bylo to nutné. Termíny jsou udělané ne úplně šikovně. Musel jsem si vybrat. Zdraví je nejpřednější, proto jsem musel udělat takové rozhodnutí.

Prodloužil jste v Bayeru Leverkusen smlouvu do roku 2027. Přesto vaše jméno padá v různých spekulacích o přestupech do zvučnějších klubů. Může se něco takového stát?
Něco se k nám doneslo, ale od začátku, i pro můj progres v kariéře, byl krok prodloužení smlouvy v Leverkusenu správný. Bayer má ambice, což je pro mě důležité. Řekli mi, že z kádru nepustí nikoho, s kým počítají do další sezony. Důležití hráči zůstávají, kádr se udrží pohromadě a doplní se dalšími hráči. To jsem potřeboval slyšet. Navíc jsme udělali Ligu mistrů. Bayer má do další sezony cíl hrát o druhé místo, dojít co nejdál v Lize mistrů a v Německém poháru, nejlépe ho vyhrát. Diskuse nad prodloužením smlouvy nebyla zdlouhavá, vyslechl jsem si, jaké jsou v klubu plány. Bral jsem to tak, že pro mou další kariéru bude nejlepší odehrát podobně kvalitní sezonu v Leverkusenu.

Výsledky anket Fotbalista roku 2021

Fotbalista roku 2021

1. Patrik Schick (Bayer Leverkusen, Německo) 949 bodů, 2. Tomáš Souček 691, 3. Vladimír Coufal (oba West Ham United, Anglie) 303, 4. Tomáš Vaclík (FC Sevilla, Španělsko / Olympiakos Pireus, Řecko) 245, 5. Antonín Barák (Hellas Verona, Itálie) 195, 6. Adam Hložek (Sparta Praha) 96, 7. Tomáš Holeš (Slavia Praha) 63, 8. Jakub Pešek (Slovan Liberec / Sparta Praha) 26, 9. Vladimír Darida (Hertha Berlín, Německo) 22, 10. Pavel Kadeřábek (TSG 1899 Hoffenheim, Německo) 11.

Další pořadí: 11. Jan Kuchta (Slavia Praha) 9, 12. Lukáš Kalvach (Viktoria Plzeň) a Lukáš Masopust oba 3, 14. Petr Ševčík (oba Slavia Praha) a Jakub Jankto (Sampdoria Janov, Itálie / FC Getafe, Španělsko) oba 2, 16. Jan Bořil, Lukáš Provod (oba Slavia Praha), Pavel Bucha (Viktoria Plzeň), Stanislav Hofmann (1. FC Slovácko), Ladislav Krejčí mladší (Sparta Praha), Aleš Mandous (Sigma Olomouc / Slavia Praha), Michal Sadílek (Slovan Liberec / Twente Enschede, Nizozemsko), Matěj Vydra (FC Burnley, Anglie) všichni 1.

Trenér roku

1. Jindřich Trpišovský (Slavia Praha) 488, 2. Jaroslav Šilhavý (reprezentace ČR A) 410, 3. Martin Svědík (1. FC Slovácko) 220.

Další pořadí: 4. Pavel Vrba (Sparta Praha) 81, 5. Michal Bílek (Viktoria Plzeň) 50, 6. Petr Rada (FK Jablonec) 32, 7. Miroslav Koubek (FC Hradec Králové) 12, 8. Jan Suchopárek (reprezentace ČR 21) 6, 9. David Horejš (Dynamo České Budějovice), Vítězslav Lavička (Vratislav, Polsko) a Pavel Vaigl (Domažlice) všichni 3, 12. Tomáš Galásek (reprezentace ČR – asistent / Baník Ostrava), Pavel Hoftych (Slovan Liberec), Karel Jarolím (FK Mladá Boleslav) a Luděk Klusáček (Bohemians Praha 1905) všichni 1.

Talent roku

1. Adam Karabec (Sparta Praha) 457, 2. Daniel Samek (Slavia Praha) 186, 3. Tomáš Čvančara (1. Slezský FC Opava / FK Jablonec) 153.

Další pořadí: 4. Matěj Kovář (Manchester United, Anglie) 120, 5. Kryštof Daněk (Sigma Olomouc) 94, 6. Pavel Šulc (Viktoria Plzeň) 91, 7. Filip Kaloč (Baník Ostrava) 57, 8. Martin Vitík (Sparta Praha) 42, 9. David Tkáč (Fastav Zlín) 26, 10. Daniel Fila (Zbrojovka Brno / FK Mladá Boleslav) 20, 11. David Jurásek (FK Prostějov / FK Mladá Boleslav) 9, 12. Jan Žambůrek (Brentford, Anglie ) 8, 13. Vítězslav Jaroš (St, Patrick's Athletic, Irsko / FC Liverpool, Anglie ) 7, 14. Michal Kohút (1. FC Slovácko) 6, 15. Václav Sejk (Sparta Praha) 4, 16. Jan Knapík (FK Teplice) 3, 17. Denis Donát (FC Hradec Králové), Adam Gabriel (Sparta Praha) a Tomáš Ostrák (MFK Karviná/ 1. FC Kolín nad Rýnem) všichni 2, 20. Martin Cedidla (Fastav Zlín), Šimon Gabriel (FK Teplice / Viktoria Žižkov) a Antonín Kinský (Dukla Praha / Slavia Praha) všichni 1.

Fotbalistka roku

1. Andrea Stašková (Juventus Turín, Itálie) 210, 2. Barbora Votíková (Slavia Praha / Paris St. Germain, Francie) 200, 3. Kateřina Svitková (West Ham United, Anglie) 187.

Další pořadí: 4. Klára Cahynová (Slavia Praha / FC Sevilla, Španělsko), 157, 5. Kamila Dubcová (FC Sassuolo, Itálie) 155, 6. Lucie Martínková (Sparta Praha) 143, 7. Tereza Szewieczková (Slavia Praha) 121, 8. Petra Bertholdová (Sparta Praha) 101, 9. Tereza Krejčiříková 71, 10. Simona Necidová (obě Slavia Praha) 54, 11. Eva Bartoňová (Inter Milán, Itálie / Sparta Praha) 53.

eFotbalista roku

1. Emerickson (Sparta Praha eSports) 119, 2. T9Laky (Plzeň eSport) 114, 3. MarioOoso (Entropiq team) 75.

Síň slávy

Karol Dobiaš.

Tagy: