Ceny energií klesají, ale pozor na přehnaný optimismus, radí expert. Kdy hledat nabídku?

Varuji před přehnaným optimismem, v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl energetický expert Jiří Gavor. Dodal, že situace kolem cen energií zatím probíhá mimořádně úspěšně, ale ve hře je řada faktorů. Společně s šéfem Pražské plynárenské Martinem Pacovským poradili, aby si lidé ideálně do léta dodavatele energií i přes nižší ceny neměnili.

Dodavatelé energií začínají měnit ceníky, do faktur klientů by se lepší ceny mohly propsat s koncem topné sezony. „Většina zákazníků uvidí pokles cen před létem,“ podotkl Gavor. Zároveň ale krotil nadšení z domnělého konce energetické krize. „Varuji před přehnaným optimismem. Zatím situace probíhá mimořádně úspěšně, ale ve hře je řada faktoru. Cena není jen o počasí nebo úsporách, ale také o význačné geopolitické roli,“ pokračoval.

Na mysli měl jak válku na Ukrajině, tak Čínu a Asii. „Pokud se tam ekonomika zotaví – a zatím to tam skřípe, což je pro nás dobré – tak to pocítíme i na našich účtech,“ sdělil. Právě kvůli Číně by podle Pacovského mohly ceny plynu opět vzrůst, a to ještě letos.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Cena elektřiny spadla za půl roku o 80 procent. Odborníci radí, jak podepsat výhodnou smlouvu

„Evropa nyní s Čínou soutěží o LNG z USA. Dodavatelé vybírají místo podle vyšší ceny. Může se tak stát, že před létem, kdy se budou uzavírat kontrakty na naplnění zásobníků, se mohou ceny opět vyhoupnout nahoru. Nemyslím ale, že to bude tak moc jako v minulém roce,“ mírnil obavy.

S novou smlouvou nespěchejte

Experti zároveň varují před změnou dodavatele, k níž by klienti mohli přistoupit příliš brzy. „Ten, kdo má fixaci na tři roky, tak je šťastný člověk. Ten, kdo fixoval v roce 2020, by podmínky neměl vypovídat. Není třeba se ukvapovat při změně dodavatele, počkal bych do léta a až poté bych se rozhodl. Ceny jsou totiž stále relativně vysoké. Takže, počkal bych do léta, jak se situace vyvine a případně poté změnil dodavatele a vyhodnotil si, zda chci fixaci, nebo ne,“ radil Pacovský.

Gavor doplnil, že ke zkrocení cen energií výrazně pomohlo šetření občanů. „Jsem však smutný, že nás k tomu donutily negativní faktory. Velmi vysoká cena donutí každého, aby se podíval na elektroměr, plynoměr a stáhl topení. To vše se projevuje v praxi. Všichni začali přemýšlet a aplikovat úsporná opatření. A trend bude nepochybně pokračovat,“ dodal.

Tagy: