Případné veto snížení valorizace důchodů zvoleným prezidentem Petrem Pavlem by bylo malým vyhlášením války vládě, vyslovil se komentátor MF Dnes Miroslav Korecký v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Nastupující hlava státu je podle něj kvůli podpisu zákona v obtížné situaci, v níž bude muset volit mezi vztahy s vládou a s občany, jejichž podporu doposud nemá. Poslanci schválili vládní novelu, která zvyšuje růst důchodů od června o 760 korun místo předpokládaných 1 770 korun, na svém zasedání 4. března.
„Myslím, že sám zvolený prezident má těžkou hlavu, jak se zachovat a z této složité situace vymanévrovat,“ odhadl Korecký. „Byl zvolen táborem, který se takřka rovná tomu vládnímu. Na druhou stranu chce být populárním prezidentem, snaží se oslovit i tu část společnosti, která ho nevolila. To jsou z velké části třeba penzisté,“ nastínil možné dilema.
Pavel je proto podle něj v „dvojím ohni“. „Jestli má ukázat svoji svéprávnost a nezávislost a zastavit tento zákon, nebo projevit vděčnost vládě a tomu, že byl takovým polovládním kandidátem, a pomoci zákon schválit. Kdyby jako první politický akt ve funkci shodil zákon, se kterým vláda spojila legislativní nouzi a veškerou svoji sílu a energii za posledních několik týdnů, bylo by to skoro malé vyhlášení války,“ zhodnotil politický komentátor.
K TÉMATU: Zeman se znovu setká s Pavlem. Prozradil, kdy se stěhuje i co mají dělat jeho spolupracovníci
Možným kompromisním krokem by podle něj bylo rychlé vetování, které by vládě umožnilo prezidentské zamítnutí včas přehlasovat. Zákon totiž musí finálním schvalovacím procesem projít do 22. března.
Fiala: Zemanův pokus změnit politický systém? Nepřijatelné, do Rusnokovy vlády jsem nechtěl
Naprosto nepřijatelné. Tak premiér Petr Fiala (ODS) označil snahu prezidenta Miloše Zemana posunout Českou republiku k prezidentskému systému, když svého času jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. Hlava státu svůj záměr změnit politický systém zmínila v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Fiala v Otázkách Václava Moravce poznamenal, že tehdy dostal nabídku setrvat v Rusnokově vládě, tu ale nakonec odmítl.
Pavel se vyjádří po inauguraci
Po schválení Poslaneckou sněmovnou míří novela do Senátu. Pokud ji horní komora schválí, hnutí ANO se chce s žádostí o veto obrátit na Petra Pavla. Ten se chce ke snížení červnové valorizace důchodů vyjádřit až po čtvrteční inauguraci. Pokud se nově nastupující prezident rozhodne zákon podepsat, opozice se plánuje obrátit na Ústavní soud.
„Kdybych byl ještě prezidentem, zcela určitě budu tento zákon vetovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS dosluhující prezident Miloš Zeman. Zopakoval, že stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát. Proti předloze jsou podle něj věcné i právní námitky. „Základním a v podstatě jediným důvodem, proč to vláda udělala tímto způsobem, je, že nechtěla, aby před prezidentskými volbami byl tento zákon projednáván,“ uvedl k nastolení stavu legislativní nouze.
Další kritiku přidal také odborový předák Josef Středula. „Druhé kolo boje o valorizaci penzí se přesouvá do ulic, roli opozice nyní přebírají odboráři. Členové největšího svazu KOVO budou protestovat proti diskutované reformě,“ oznámil Středula.
Vláda i s projednáváním novely ve stavu legislativní nouze hrála „vabank“, domnívá se Korecký: „Je to risk. Kdyby zákon shodil Ústavní soud a vláda musela doplácet každému důchodci tisícovku navíc, byla by to obrovská chyba, skoro hraničící s podáním demise.“
Více o vládním postupu, obstrukcích ve Sněmovně či přístupu Miloše Zemana k Ústavě se dozvíte ve videu v úvodu článku. Celý rozhovor si můžete poslechnout i jako podcast: