Gazdík: Babišova vláda lidem kvůli energiím nepomohla od října. My jsme u moci 11 hodin

Nyní již bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) věděla o pádu společnosti Bohemia Energy na Slovensku již 14 dní před volbami, ale nic pro pomoc lidem u nás neudělala. Ve vysílání pořadu 360° to bývalému kabinetu vyčetl nový ministr školství Petr Gazdík (STAN). Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) naopak bývalou vládu hájila.

Gazdík hájil nový kabinet, který je ve funkci teprve od pátečního rána, před výtkami Mračkové Vildumetzové, že nepomáhá lidem postiženým energetickou krizí. Místopředsedkyně Sněmovny vyčítá koaliční většině, že nechtěla schválit návrh končící vlády ANO a ČSSD.

„Na programu schůze (10. listopadu) byly zákony, které řeší zdražování energií, ať už to bylo nulové DPH, nebo tam bylo v rámci obnovitelných zdrojů, že by všichni měli úsporu 1500 korun na domácnost. Měli jsme mimořádnou schůzi, ale nebylo to schváleno,“ říká Mračková Vildumetzová.

Gazdík na to reagoval otázkou, proč nedokázala Babišova vláda lidem pomoci už zkraje října. „Vaše vláda věděla 14 dní před volbami, že Bohemia Energy krachuje na Slovensku,“ uvedl nový ministr školství. Kromě toho zmínil, že výtky od ANO schytává nová koalice v této oblasti již delší dobu a zcela neoprávněně. „Od voleb nám vyčítáte, že jsme něco měli udělat, když se Sněmovna začala ustanovovat v listopadu. To vaše vláda s tím nebyla nic schopná udělat, my jsme u moci asi 11 hodin,“ pokračoval Gazdík.

Dodal, že Babišova vláda nijak nereagovala. „To, že s tím vláda Andreje Babiše nebyla schopná nic udělat v říjnu ani v listopadu, je problém jeho vlády. Nám na to dejte aspoň 14 dní,“ doplnil Gazdík.

Kritika rozpočtového provizoria

Mračková Vildumetzová ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné novou vládu zkritizovala za to, že odmítla návrh státního rozpočtu pro příští rok. Místo toho se půjde do rozpočtového provizoria. „Neuklidňuje mě, že budeme v rozpočtovém provizoriu. Každý ví, a pan Gazdík je komunální politik, že v obci, natož ve státě, je provizorium špatně. Koalice mohla rozpočet schválit a pak upravit, to bych chápala,“ řekla bývalá karlovarská hejtmanka.

Podobně to vidí i místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). „Provizorium není dobře, je to horší než schválený rozpočet. Vláda mohla schválit ten rozpočet jak byl navržen a v lednu jej novelizovat,“ zmínil Hrnčíř.

Gazdík reagoval, že v rozpočtu nešlo o „kosmetické úpravy“, ale musí se přepracovat v daleko větší míře. V rozpočtovém provizoriu by Česko podle něj nemělo po Novém roce být dlouho. „Tři měsíce jsou maximum. Budeme se snažit, aby to bylo kratší,“ doplnil nový ministr školství.

Tagy:
energie ekonomika Andrej Babiš státní rozpočet Petr Fiala hnutí ANO SPD Petr Gazdík energetika vláda rozpočtové provizorium Jan Hrnčíř Jana Mračková Vildumetzová