reklama

Gazdík: Babišova vláda lidem kvůli energiím nepomohla od října. My jsme u moci 11 hodin

Nyní již bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) věděla o pádu společnosti Bohemia Energy na Slovensku již 14 dní před volbami, ale nic pro pomoc lidem u nás neudělala. Ve vysílání pořadu 360° to bývalému kabinetu vyčetl nový ministr školství Petr Gazdík (STAN). Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) naopak bývalou vládu hájila.

reklama

Gazdík hájil nový kabinet, který je ve funkci teprve od pátečního rána, před výtkami Mračkové Vildumetzové, že nepomáhá lidem postiženým energetickou krizí. Místopředsedkyně Sněmovny vyčítá koaliční většině, že nechtěla schválit návrh končící vlády ANO a ČSSD.

„Na programu schůze (10. listopadu) byly zákony, které řeší zdražování energií, ať už to bylo nulové DPH, nebo tam bylo v rámci obnovitelných zdrojů, že by všichni měli úsporu 1500 korun na domácnost. Měli jsme mimořádnou schůzi, ale nebylo to schváleno,“ říká Mračková Vildumetzová.

Gazdík na to reagoval otázkou, proč nedokázala Babišova vláda lidem pomoci už zkraje října. „Vaše vláda věděla 14 dní před volbami, že Bohemia Energy krachuje na Slovensku,“ uvedl nový ministr školství. Kromě toho zmínil, že výtky od ANO schytává nová koalice v této oblasti již delší dobu a zcela neoprávněně. „Od voleb nám vyčítáte, že jsme něco měli udělat, když se Sněmovna začala ustanovovat v listopadu. To vaše vláda s tím nebyla nic schopná udělat, my jsme u moci asi 11 hodin,“ pokračoval Gazdík.

Dodal, že Babišova vláda nijak nereagovala. „To, že s tím vláda Andreje Babiše nebyla schopná nic udělat v říjnu ani v listopadu, je problém jeho vlády. Nám na to dejte aspoň 14 dní,“ doplnil Gazdík.

Kritika rozpočtového provizoria

Mračková Vildumetzová ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné novou vládu zkritizovala za to, že odmítla návrh státního rozpočtu pro příští rok. Místo toho se půjde do rozpočtového provizoria. „Neuklidňuje mě, že budeme v rozpočtovém provizoriu. Každý ví, a pan Gazdík je komunální politik, že v obci, natož ve státě, je provizorium špatně. Koalice mohla rozpočet schválit a pak upravit, to bych chápala,“ řekla bývalá karlovarská hejtmanka.

Podobně to vidí i místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). „Provizorium není dobře, je to horší než schválený rozpočet. Vláda mohla schválit ten rozpočet jak byl navržen a v lednu jej novelizovat,“ zmínil Hrnčíř.

Gazdík reagoval, že v rozpočtu nešlo o „kosmetické úpravy“, ale musí se přepracovat v daleko větší míře. V rozpočtovém provizoriu by Česko podle něj nemělo po Novém roce být dlouho. „Tři měsíce jsou maximum. Budeme se snažit, aby to bylo kratší,“ doplnil nový ministr školství.

Tagy:
energie ekonomika Andrej Babiš státní rozpočet Petr Fiala hnutí ANO SPD Petr Gazdík energetika vláda rozpočtové provizorium Jan Hrnčíř Jana Mračková Vildumetzová

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama