reklama

Gazdík: Zemanovo vyzdvižení Prymuly? Je to spíš jeho ministr, než Babišův

Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem, v němž komentoval vládní opatření proti koronaviru. Jak projev hodnotí politici? Jak postupovat u lidí, kteří odmítají roušky? A měla by se konat ceremonie předávání státního vyznamenání na Pražském hradě, jak to Zeman plánuje? Hosty pořadu 360° byli nově zvolená senátorka Miroslava Němcová (ODS), poslanci Jaroslav Foldyna (SPD) s Petrem Gazdíkem (STAN) a předseda KSČM Vojtěch Filip.

reklama

Samotný projev hodnotí pozvaní politici různě. Foldyna s Filipem jej hodnotí kladně. Dle poslance SPD šlo o skutečně státnický projev, Filip pak vyzdvihl jeho jednoduchost a přímočarost.

Nově jmenované senátorce Miroslavě Němcové naopak v projevu chyběla naděje. Bývalý předseda hnutí STAN Gazdík připustil, že projev byl na poměry Zemana smířlivý, ale v porovnání například se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou stále odlišný. „Prezident se bohužel doposud příliš nevyjadřoval. Těch chvil, kdy mohl vystoupit, bylo několik. Na druhou stranu musím uznat, že jeho projev neobsahoval obvyklých 10 minut nenávisti, ale byl opravdu smířlivý,“ řekl Gazdík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Nenošení roušek bychom řešili hlavně domluvou, shodli se Němcová s Foldynou

Zeman v projevu vyzdvihl i ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Podle předsedy komunistů byl prostor, který mu prezident věnoval, adekvátní. Gazdík pak připomněl vazbu Prymuly na Zemana. „Pan ministr Prymula je víc ministrem Miloše Zemana než Andreje Babiše, takže chápu sympatie pana prezidenta k panu ministrovi,“ řekl Gazdík.

Prymula má z rukou prezidenta dokonce obdržet Řád bílého lva za svůj podíl na zvládnutí jarní první vlny epidemie. Zeman však sklízí kritiku za to, že trvá na konání ceremoniálu 28. října, byť ustoupil od toho, aby se jej účastnili poslanci, senátoři, vláda a pozvaní hosté. Nyní by se slavnostního aktu měli účastnit jen prezident, vyznamenaní a lidé zajišťující ceremoniál.

Podle Vojtěcha Filipa aktuálně není důležité, zda se akt uskuteční, ale hlavní je zvládnout i nynější vlnu pandemie koronaviru. Gazdík možné konání kritizoval. „Mělo by to být v režimu, který nepřipomíná papalášství,“ řekl Gazdík a zmínil, že běžní občané jsou vyzýváni k tomu, aby nechodili ven, zatímco na Pražském hradě probíhá slavnost, kam má, mimo jiné, jít i ministr zdravotnictví.

Miroslava Němcová s Jaroslavem Foldynou hovořili i o možných sankcích pro lidi, kteří odmítají nosit roušky. Němcová řekla, že by spíše byla na straně domluvy, než nějakých pokut. „Trvám na tom, že ta domluva působí,“ řekla nově zvolená senátorka. Podobně hovořil i Foldyna. Ten by k represím přistoupil pouze v těžkých případech. Jedním z nich je podle něj i akce v pražském podniku, kde se hosté bavili a popíjeli alkohol i po zavírací době.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama